Ataki paniki w nocy – jak sobie z nimi radzić?

Napisano 31.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 7 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Atak paniki w nocy to poważny problem, który najczęściej pojawia się u osób, u których stany lękowe pojawiają się także w ciągu dnia. Obok depresji to najczęściej pojawiające się zaburzenie emocjonalne. Może pojawić się niespodziewanie w środku nocy i towarzyszyć mu mogą duszności, nadmierna potliwość, a także uczucie ciepła lub zimna. Nocne napady lęku z klinicznego punktu widzenia mogą okazać się znacznie bardziej groźne od tych, które pojawiają się w ciągu dnia. Statystyki dowodzą, że atak paniki w nocy występuje u około 10% osób, które cierpią na stan lękowy, a w ich życiu często pojawia się stres. W przypadku tego zaburzenia niestety może dojść do poważnych konsekwencji, dlatego nie wolno go lekceważyć. Co można zaliczyć do objawów wskazujących na ataki paniki w nocy oraz jak opanować atak paniki, który już się pojawi? Czy jest możliwość leczenia przyczyn nocny ataków? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Możliwe przyczyny ataku paniki w nocy

Atak paniki w nocy najczęściej pojawia się w momencie, kiedy sen pacjenta jest najgłębszy. Osoba taka ma wrażenie zbliżającej się tragedii, ponadto pojawia się poczucie niebezpieczeństwa, lęk oraz strach. Stan ten towarzyszy pacjentowi najczęściej przez kilka minut, chociaż w niektórych przypadkach może utrzymywać się przez kilkanaście minut. Za odczuwanie lęku odpowiadają procesy, które zachodzą w korze mózgowej (obszarze, który odpowiada za myślenie oraz przetwarzanie informacji) oraz w ciele migdałowatym (obszarze mózgu, w którym uruchamiane są między innymi reakcje walki, ucieczki, nieruszania się oraz odczuwane są emocje). Atak lęku w nocy przyczyny może mieć różne, choć nie zostały one jeszcze do końca poznane. Mogą to być zarówno przyczyny fizyczne, jak i psychiczne. Najczęściej problem występuje jednak u pacjentów, którzy znajdują się pod ogromną presją psychiczną, czy też emocjonalną.

Czytaj także:

Inne przyczyny związane z atakami paniki w nocy

Z lękiem w nocy może wiązać się również niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Ataki nerwicy często spotykane są u osób, które cierpią na bezdech senny, ponadto mogą mieć je ludzie cierpiący na refluks żołądkowy, który najczęściej zaburza sen. Panikę i przerażenie wywołać mogą również traumatyczne przeżycia z przeszłości. Wpłynąć może na to między innymi utrata bliskiej osoby, przeżycie poważnego wypadku lub problemy w pracy. Dla każdego człowieka jest to jednak kwestia indywidualna, uzależniona między innymi od tego, jaki czynnik wzbudza złe wspomnienia. Ataki mogą wiązać się również z obawą przed wprowadzeniem w życie istotnych zmian (np. przeprowadzka, zmiana pracy, spodziewanie się nieplanowanego dziecka itd.).

Badania dowodzą, że bardzo często pacjent, u którego pojawiają się częste ataki paniki w ciągu dnia, cierpi również na atak lęku podczas snu. Przyczyną lęków nocnych może być również niewyspanie, a także wysoka gorączka. Nagłe lęki mogą być związane również ze stosowaniem niektórych leków, o czym także należy pamiętać. Pewne jest natomiast, że nocne ataki paniki nie wiążą się raczej z nieprawidłowościami w rozwoju człowieka. Warto wiedzieć, że jeśli pacjentom, u których występują nocne ataki paniki, potrzebne są pilnie leki, skorzystać mogą z cieszącego się coraz większą popularnością rozwiązania, jaki jest recepta przez internet. Dzięki niemu można bardzo szybko i bezpiecznie otrzymać czterocyfrowy kod na potrzebny w danej chwili lek, bez konieczności stania w kolejkach w przychodni do lekarza. Z otrzymanym kodem wystarczy udać się do najbliższej pacjentowi apteki, a po podaniu swojego numeru PESEL otrzymać można wymagane do leczenia leki.

Ataki paniki u dziecka a koszmary senne – jak je rozpoznać?

Wiemy już, co może powodować atak paniki. Objawy u dzieci bardzo często przypominają objawy występujące przy atakach paniki u dorosłych. U dziecka, podobnie jak u dorosłych, występować może zatem przerażający lęk, np. przed nagłą śmiercią, ponadto wystąpić może między innymi ból brzucha i głowy oraz nudności (mdłości), ponadto objawem może być także kołatające serce. Bardzo często występują problemy ze snem, a także pogorszenie koncentracji. Atakom paniki towarzyszy uczucie niepokoju oraz rozdrażnienie i odczuwanie nieuzasadnionego strachu. Panika połączona z problemami z oddychaniem to kolejny objaw świadczący o tym, że wystąpił atak nerwicy lękowej. Objawy mogą dotyczyć również przyspieszonej akcji serca. Nierzadko pojawia się również fobia, która może wiązać się np. z określonym przedmiotem lub zjawiskiem.

Ataki paniki mogą objawiać się również tym, że maluch nie chce się rozstać z np. z rodzicami, odmawiając chociażby pójścia do szkoły lub nie chce zostawać nawet na chwilę sam. Innym objawem nerwicy może być nadmierna reakcja dziecka na bodźce zewnętrzne. U wielu dzieci wystąpić może nagle nadmierne pocenie, duszność, drgawki, mrowienie lub dreszcze, ponadto maluch może odczuwać niepokój i związany z nim ucisk w żołądku. Osoba taka może mieć również trudności z oddychaniem, ponadto dość może również do hiperwentylacji. Przy nocnych atakach paniki występować może również suchość w ustach, która nie wynika jednak z odwodnienia lub zażywania leków. Nierzadko zdarza się również nocne moczenie i nocne lęki.

Jak można odróżnić ataki paniki u dziecka w nocy od nocnych koszmarów? Jeśli chodzi o atak paniki w nocy, najczęściej wiążę się on z płaczem, krzykiem, wierceniem się w łóżku, ponadto dziecko ma przyspieszony oddech. W przypadku ataków paniki dziecko może mieć otwarte oczy, jednak nie da się go obudzić. Ataki paniki u dziecka w nocy mogą pojawiać się nieoczekiwanie i trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Tego rodzaju zaburzenia mogą pojawiać się u maluchów w różnym wieku. Zasadnicza różnica polega na tym, że przy koszmarach dziecko wybudza się ze snu. Po koszmarach dziecko dokładnie pamięta, co mu się śniło i natychmiast uspakaja się w momencie, kiedy są przy nim rodzice. Po pojawieniu się koszmarów najczęściej dzieci mają problem z zaśnięciem.

Jak się uspokoić, kiedy pojawia się nocny atak paniki?

Nawracający atak paniki w nocy to poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Niestety nie istnieje lek, który umożliwiłby zaśnięcie bez strachu i lęku, zresztą pacjent może zasypiać spokojnie i nieświadomie problemu, który nastąpi w niedługim czasie. Krótki oraz szybki oddech oraz nadmierna potliwość, a także strach i przerażenie to najważniejsze symptomy, które świadczą o tym, że wystąpi atak paniki. Jak się uspokoić w sytuacji nadchodzącego zagrożenia? Aby móc przezwyciężyć atak paniki podczas snu, należy dowiedzieć się, jaki czynnik go wywołuje. Jeśli ataki paniki w nocy związane są np. z traumatycznymi wydarzeniami, pomóc może wizyta u terapeuty. Jeśli u pacjenta dojdzie już do ataku paniki, a w pobliżu znajduje się druga osoba, powinna ona zapewnić odpowiednie wsparcie. Osobę z atakiem paniki warto zapewnić o bezpieczeństwie, próbować odwrócić jej uwagę oraz zapewnić jej wygodną pozycję.

Lęk przed śmiercią to kolejny objaw, jaki może dawać atak paniki. Co robić wówczas? W takiej sytuacji także konieczna może okazać się wizyta u specjalisty, który przez wdrożenie odpowiedniej terapii powinien zminimalizować pojawiające się napięcie. Terapie mogą również pomóc pacjentom radzić sobie ze stresem i emocjami, które im towarzyszą. Powszechne są również terapie oddechowe, ponieważ przy gwałtownej reakcji kontrola oddechu odgrywa ogromne znaczenie. W tym miejscu należy ponownie podkreślić, że ataków paniki, zwłaszcza nocnych, nie powinno się lekceważyć. Im dłużej pacjent będzie zwlekał z rozwiązaniem problemu, tym z czasem zaburzenia związane ze snem mogą być poważniejsze.

Bezsenność a ataki paniki w nocy

Bezsenność to stan, w którym osoby skarżą się na trudności w zasypianiu, ponadto ich sen może być płytki. Osoby cierpiące na bezsenność mogą także wcześniej się budzić, ponadto ich sen nie daje im wystarczającego wypoczynku, który niezbędny jest do codziennego prawidłowego funkcjonowania. Efektem bezsenności jest pogorszenie samopoczucia, a także osłabienie koncentracji oraz drażliwość. Bezsenność może stanowić objaw niektórych zaburzeń lub być traktowana jako odrębna jednostka chorobowa. Jednym z objawów bezsenności może być atak paniki w nocy. U osób, które mają problemy z bezsennością i często budzą się ze snu, znacznie częściej może dojść do odczucia lęku oraz niepokoju.

Większość osób potrzebuje przynajmniej 7-8 godzin snu, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że przynajmniej 6 godzin powinien stanowić sen nieprzerwany. Im sen trwa dłużej, tym organizm wypoczywa efektywniej. Jeśli ataki lęku podczas snu są główną przyczyną bezsenności, wówczas jak najszybciej należy poddać się odpowiedniej terapii. Oprócz psychoterapii do walki wykorzystuje się również leczenie farmakologiczne. Jeśli to właśnie bezsenność wywołuje nocny atak paniki, pomóc możne między innymi przyjmowanie tryptofanu oraz melatoniny. Przy nerwicy ważne jest ponadto kładzenie się spać o stałych porach. Higiena snu, inaczej zbiór tych elementów zdrowego trybu życia, które mają pozytywny wpływ na sen, powinna wiązać się również z ograniczaniem do minimum kontaktu z urządzeniami, do których zalicza się między innymi laptop oraz telefon komórkowy – zwłaszcza w godzinach wieczornych. Warto również unikać większych posiłków przed snem, a także spożywania kofeiny lub alkoholu. Ważne jest ponadto picie właściwej ilości płynów, a także ćwiczenie umiejętności relaksacji.

Ataki paniki w nocy – jak im zapobiegać?

Z pojęciem „atak paniki w nocy” wiąże się między innymi panika oddechowa. Atak paniki oddechowej to nagłe poczucie strachu u pacjenta, z którym związany jest szereg dolegliwości, do których zalicza się przede wszystkim szybki oddech, przerażające uczucie duszenia się oraz dławienia, a także nieuzasadniony strach przed umieraniem. Osoba, u której pojawi się panika, może odczuwać brak tlenu, a także stres oraz mieć problemy z nabraniem odpowiedniej ilości powietrza. Nierzadko zaburzeniu towarzyszy także przyspieszony oddech.

Jak przeciwdziałać panice oddechowej? Najlepszym sposobem jest oczywiście niedopuszczenie do jej wystąpienia, czyli skupienie się na prewencji. Przede wszystkim nie należy dopuszczać do sytuacji, kiedy lęki i ciągłe napięcie będą towarzyszyły pacjentowi każdego dnia. Pomóc może między innymi aktywność fizyczna, która pozwoli oczyścić ciało z negatywnej energii. Warto również poświęcić więcej czasu na relaks, który może w znacznym stopniu poprawić zdrowie fizyczne oraz psychiczne pacjenta. Wystarczy położyć się wygodnie i poświęcić wyłącznie sobie chociaż odrobinę czasu w ciągu dnia. Pomóc może także joga, a dodatkowo również ćwiczenia, których zadaniem jest usprawnienie oddychania.

Czy da się leczyć ataki paniki?    

Atak paniki w nocy trzeba leczyć – nie wolno sytuacji lekceważyć, gdyż może się nasilać. Bardzo często osoby, u których ataki paniki w nocy występują nagminnie, mogą chcieć unikać pewnych sytuacji i miejsc, które z nimi kojarzą, pozostając w domach. Takie zachowanie u pacjentów to agorafobia. Jeśli u pacjentów obserwuje się nocne ataki paniki, rozwiązaniem może okazać się psychoterapia. Najczęściej stosowana jest w tym przypadku terapia poznawczo-behawioralna. Wizyta u specjalisty może pomóc zredukować objawy zaburzeń poprzez zrozumienie, dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej. Bardzo ważne jest również mierzenie się z myślami, które najczęściej prowadzą do ataków paniki. Terapia może pomóc w radzeniu sobie z silnym lękiem, a także pomóc pacjentowi zacząć normalnie funkcjonować. Ważna jest również edukacja, która powinna opierać się na zaznajomieniu pacjenta z ważnymi informacjami, które dotyczą jego problemu. Ogromną rolę odgrywa również zmiana przekonań poznawczych, a także odtworzenie przyczyn pojawiających się u pacjentów lęków.

Rozwiązaniem mogą okazać się także specjalne ćwiczenia na ataki paniki. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom pacjent może osiągnąć spokój, gdyż zwykle mają one korzystny wpływ na układ nerwowy i te obszary mózgu, które odpowiadają za strach oraz panikę. Najczęściej polecane są proste ćwiczenia polegające na opieraniu rąk na biodrach, a także stanie w rozkroku. Wykonuje się również oddychanie przeponowe, które pomoże ograniczyć hiperwentylację i towarzyszące jej objawy, do których zalicza się drżenie, zaburzenia widzenia, a także zawroty głowy. Pacjenci wykonują dodatkowo ćwiczenia polegające na poruszaniu językiem, wdychaniu przyjemnych zapachów, a także na wydmuchiwaniu nosa. Sprawdzić się mogą również ćwiczenia ruchowe, a dodatkowo częste spacery. Pomocne mogą być również ćwiczenia na rozluźnienie mięśni. Często lekarze zapisują pacjentom również leki na ataki paniki. Większość takich leków dostępna jest na receptę, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, jednak można również zaopatrzyć się np. w leki ziołowe, które wykazują działanie uspokajające i wyciszające.

Ataki paniki występujące u pacjentów po przebudzeniu

Na koniec należy podkreślić, że wielu pacjentów zmaga się również z porannymi napadami lęku. Atak paniki po przebudzeniu może pojawiać się z różną częstotliwością i znacznie utrudniać życie szerokiej grupie osób. Lęk najczęściej pojawia się znikąd, więc pacjenci nie wiedzą, dlaczego go odczuwają, ale jest na tyle nasilony, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Osoby, u których pojawiają się tego rodzaju ataki paniki, najczęściej tracą całkowitą kontrolę nad sobą, co jest bardzo niepokojące. W sytuacji, w której występuje atak nerwicy w nocy bądź po przebudzeniu, warto koniecznie zatem udać się do specjalisty, który pomoże w odnalezieniu przyczyny problemu oraz zaproponuje odpowiednie metody leczenia.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.