Atak paniki – jak się uspokoić? Jak pomóc sobie i komuś innemu?

Napisano 31.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Szacunkowo ataki paniki, obok depresji, zaliczane są do najczęściej występujących zaburzeń emocjonalnych związanych z lękiem, które mogą dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Statystycznie znacznie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Napadowe wystąpienie silnego i nieuzasadnionego lęku, który pojawia się u ludzi, których mózgowy system „walki i ucieczki” jest rozregulowany, to określenie definiujące atak paniki. Jak się uspokoić w momencie, kiedy pacjent ma do czynienia z tego rodzaju zaburzeniem? Jak wygląda atak paniki oraz jak opanować atak paniki, kiedy wystąpi niespodziewanie? Po więcej informacji zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Atak paniki – co może go wywołać?

Emocje i czynniki środowiskowe to najważniejsze elementy, które mogą powodować u pacjentów atak paniki. Co to właściwie jest atak paniki? To przede wszystkim występowanie silnego i nieuzasadnionego strachu, który utrudnia normalne funkcjonowanie pacjenta w społeczeństwie. Bardzo często pierwsze objawy paniki mogą być zauważalne już u osób między 10 a 30 rokiem życia. Jeśli chodzi o atak paniki, objawy towarzyszące zaburzeniu to przede wszystkim duszności, ból głowy, bóle brzucha, a także zawroty głowy i dreszcze. Nierzadko objawem zaburzenia jest również paraliż ciała, ponadto symptomem może być również kołatające serce i ucisk w klatce piersiowej. Wzrastać może w czasie ataku paniki dodatkowo ciśnienie tętnicze krwi.

Czytaj także:

Inne objawy ataku paniki to odczuwalny przez pacjenta lęk i ciągły strach o swoje życie. Wiąże się to z faktem, że ataków paniki nie da się przewidzieć, dlatego osoba z tego rodzaju zaburzeniem odczuwa stres i przerażenie, ponadto ma obawy przed nawrotem zaburzenia. Efektem jest ciągły niepokój i panika. Osoba taka może obawiać się, że np. podczas ataku wystąpi u niej zawał, wylew lub wręcz bać może się, że umrze.

Na czym polega atak paniki? Atak pojawia się nagle i wywoływany jest przez określony stresor. Przyczynia się on do wystąpienia niezrozumiałego ręku przed śmiercią lub utratą kontroli nad sobą. Może towarzyszyć mu duszność, ponadto bardzo często towarzyszy mu przyspieszone bicie serca, z którym wiążą się dodatkowe objawy, do których zalicza się drżenie lub trzęsienie się całego ciała pacjenta, a także drętwienie kończyn. Pojawia się również intensywne pocenie się, ponadto wystąpić mogą również omdlenia. Atakowi paniki towarzyszyć może również uderzenie gorąca, a także wrażenie, jakby pacjent się dusił. W przypadku zaburzenia pojawiają się ponadto nudności oraz uczucie, jakim jest suchość w ustach. U wielu pacjentów może wystąpić hiperwentylacja, której towarzyszyć może duszność oraz poczucie dezorientacji.

Jeśli pacjenci cierpią na ataki paniki, a potrzebne są im pilnie leki również na inne choroby towarzyszące, e-recepta online może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Dzięki niej pacjent może otrzymać szybko i bezpiecznie kod na niezbędny lek, bez konieczności wychodzenia z domu. W celu wykupienia leków wystarczy podać w najbliższej aptece otrzymanego SMS-em kodu oraz numeru PESEL.

Przyczyny ataków paniki

Przyczyny zaburzenia mogą wiązać się między innymi z traumatycznymi przeżyciami lub trudnymi sytuacjami z przeszłości, z którymi pacjent nie mógł sobie z jakiegoś powodu poradzić samodzielnie. Może to być np. śmierć bliskiej osoby, zdrada, rozwód, zwolnienie z pracy lub problemy finansowe. Panikę może wywoływać m.in. katastroficzne myślenie, ponadto wiązać się mogą z nim negatywne skojarzenia oraz myśli dotyczące śmierci. Ataki mogą być uwarunkowane również czynnikami genetycznymi. Atak lęku może wiązać się ponadto z pewnymi kwestiami związanymi ze stylem życia, w tym np. z nadmiernym spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów, a także z narkotykami. Osoba z zaburzeniem powinna wiedzieć, jak uspokoić atak paniki. Bardzo ważne bowiem, by wiedzieć co robić, gdy pojawia się atak paniki. Jak się uspokoić w tym momencie zostanie omówione szerzej w dalszej części artykułu.

Jak się uspokoić w czasie ataku paniki – spokojny i głęboki oddech

Wiemy już, z czym związane są ataki paniki, a także czym mogą się objawiać. Warto również poznać sposoby na atak paniki, by móc lepiej radzić sobie z problemem. Jeśli u pacjenta pojawił się już atak paniki, „jak się uspokoić” to najczęściej zadawane pytanie przez wielu pacjentów. Warto wiedzieć, że w tym momencie ważne jest przede wszystkim skupienie się na swoim oddechu. Zatem jak powstrzymać atak paniki? Bardzo często osoba z atakiem paniki uważa, że nie będzie w stanie brać oddechu. W praktyce można jednak zapanować nad swoim oddechem i wręcz jest to bardzo ważne, by poradzić sobie z narastającymi emocjami. Ważny jest wówczas przede wszystkim spokój, opanowanie i koncentracja. Należy zatem skupić się na świadomym braniu wdechu nosem oraz wydychaniu powietrza ustami.

Oddech powinien być spokojny i głęboki. W trakcie oddychania pomocne może okazać się liczenie przy wdechu i wydechu. Jeśli osoba z atakiem paniki znajduje się w towarzystwie innej osoby, wówczas można oddychać wspólnie, co może okazać się niezwykle ważne, jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniego spokoju. Pozostając przy zagadnieniu „atak paniki co robić” warto wspomnieć, że istnieją również inne metody na opanowanie dolegliwości.

Odwrócenie uwagi i próba nazwania tego co się dzieje – sposób na atak paniki

Próba nazwania tego, co się dzieje oraz odwrócenie uwagi od czynnika stresogennego to kolejny sposób na atak paniki. Jak się uspokoić wówczas? Postaraj się przekierować myśli w inną stronę. Odwróć swoją uwagę i skup się na czymś innym, choć może nie być to proste. Napady paniki prowadzą do panicznego lęku, który przejmuje panowanie przed wszystkim. Ważne zatem, by próbować uspokoić swoje ciało i myśli.

Jeśli w głowie pacjenta panuje chaos, należy za wszelką ceną spróbować opanować swoje myśli poprzez odwrócenie uwagi od źródła problemu i skupienie się na czymś innym. Nie ważne, co to będzie – ważne, by zajęło umysł na chwilę i pozwoliło się wyciszyć. Jeśli wystąpi atak paniki, skupić się można chociażby na swoim otoczeniu, ponadto można również zacząć śpiewać jakąś piosenkę, mówić wiersz, myśleć o przyjemnych czy zabawnych doświadczeniach itd. Również myślenie o bliskich osobach to sposób na odwrócenie uwagi u pacjenta, u którego wystąpił atak paniki. Jak pomóc w jeszcze inny sposób? Skupić można się również na innych informacjach odciągających uwagę danej osoby. Mogą być to śmieszne historie, przepytywanie z tabliczki mnożenia – cokolwiek, co sprawi, że chwilowo myśli skierowane będą na coś innego.

Liczenie i skupienie wzroku na jednym punkcie

Wiemy już, że spokojny i głęboki oddech oraz odwrócenie uwagi oraz próba nazwania tego, co się dzieje to często rekomendowane sposoby na pojawiający się atak paniki. Jak się uspokoić jeszcze w inny sposób? Pomóc może również liczenie, np. dodawanie lub odejmowanie liczb, czy też wspomniane wcześniej mnożenie. Metoda ta może być polecana zwłaszcza tym osobom, które nie są w stanie świadomie kontrolować swojego oddechu w momencie, kiedy pojawią się ataki paniki. Jak z nimi walczyć metodą liczenia? Należy skupić całą swoją uwagę na liczeniu, najlepiej do dziesięciu na głos lub od dziesięciu wstecz, odwracając swoje myślenie od lęku i towarzyszącego mu niepokoju. Jeśli w pobliżu osoby znajduje się ktoś bliski, powinien on zachęcać do liczenia oraz do wykonania zadania do końca. Zadanie można utrudniać, by bliski jeszcze bardziej skupił się na liczbach, a nie emocjach – liczymy co dwie cyfry, co trzy itd., wówczas nie będzie to czynność automatyczna, a faktycznie angażująca i wymagająca skupienia.

Jak opanować ataki paniki w inny sposób? Czasem warto również spróbować skupić się na jednym wybranym punkcie. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza w momencie, kiedy atak dopiero się rozpoczyna. Można wówczas skupić się np. na obrazie, ścianie lub znajdującym się w pobliżu chorego przedmiocie. Także skupienie uwagi np. na drzewie za oknem może okazać się dobrym sposobem na atak paniki. Jak sobie radzić w jeszcze inny sposób? U niektórych pacjentów rozwiązaniem może okazać się również skupienie uwagi nie tylko na jednym punkcie, ale również na wykonaniu jednej prostej czynności, która pozwoli zapomnieć o lęku. Najlepiej po prostu dobrać sposób do danej osoby – cel jest w tym przypadku zawsze jeden – odciąć myśli od paniki i skupić umysł na czymś innym.

Zbliżający się atak paniki – co zrobić?

Wiemy już, co zrobić, jeśli pojawi się atak paniki. Jak się uspokoić jeszcze w inny sposób, jeśli zacznie zbliżać się atak? Rozluźnione mięśnie, a także próby kontroli nieświadomego napięcia to kolejne sposoby, które mogą przynieść oczekiwany efekt. Jeśli w momencie zbliżającego się ataku pacjent zamiast nad myślami zacznie skupiać się nad mięśniami, może wówczas wyciszyć się. To jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o pojawiający się atak nerwicy. Jak się uspokoić, zostało już co prawda wcześniej nieco wspomniane, ale warto znać dodatkowo również możliwe techniki relaksacyjne, które mogą okazać się pomocne, gdy pojawi się pilne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „jak radzić sobie z atakami paniki”.

Pozostając jeszcze przy atakach paniki, wspomnieć należy o tym, ile trwa atak paniki. Najczęściej atak paniki u pacjentów trwa od kilku minut do pół godziny, jednak osobie, która go doświadcza wydaje się niewątpliwie, że występujący w danym momencie atak przedłuża się w nieskończoność. Niekiedy dochodzić może do sytuacji, w której ataki mogą trwać nawet do kilku godzin, jednak wówczas mowa jest zazwyczaj o kilku następujących po sobie kolejno atakach. Nie każdy wie, ale nierzadko napady paniki występują również w nocy i najczęściej mają wówczas poważniejszy przebieg.

Jak dbać o siebie, aby unikać ataków paniki?

Wiemy już nie tylko to, co to jest atak paniki, ale także, jak poradzić sobie z atakiem paniki oraz co robić podczas ataku paniki, by odwrócić myślenie w innym kierunku. Warto również mieć świadomość tego, że istnieją także sposoby na ataki paniki, które pozwalają zapobiegać wystąpieniu zaburzenia. Jeśli w przeszłości pacjentowi zdarzały się już ataki paniki, ważną rolę może odegrać wsparcie. Pomóc może między innymi zalecona przez lekarza psychoterapia, a ponadto rezultaty w niektórych sytuacjach może przynieść także farmakoterapia. Oprócz zaleconej przez specjalistę terapii sprawdzić może się również wsparcie bliskiej osoby. Jak radzić sobie z unikaniem ataków paniki? Ważny jest regularny sen, który powinien trwać około 8 godzin. Unikanie kawy oraz picia alkoholu to kolejny sposób na to, by uniknąć sytuacji, w której wystąpi atak paniki. Jak się uspokoić jeszcze? Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. półgodzinny spacer, a także codzienna lekka aktywność fizyczna, która pozwala rozładować narastające napięcie.

Nawracające ataki paniki to zaburzenie, które wymaga leczenia. Jeśli ataki będą nieleczone, często wywołują wówczas wtórne konsekwencje, a te mogą być bardzo poważne. Warto wspomnieć, że nieleczony atak paniki może doprowadzić chociażby do agorafobii, inaczej zaburzenia związanego z ciągłymi obawami związanymi z miejscem wystąpieniem wcześniejszego napadu lęku. Efektem tego może być unikanie lub wręcz potrzeba ucieczki z miejsc, które kojarzą się z danym lękiem. W grę wchodzić może także unikanie sytuacji, które mogą potęgować wspomniany lęk u pacjenta.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.