Asperger u dorosłych – jak go rozpoznać? Diagnostyka dorosłych

Napisano 31.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Asperger to jednostka chorobowa oznaczająca pewne zaburzenia rozwoju. Zaburzenia te mogą wystąpić u szerokiej grupy pacjentów, bez względu na ich wiek – możliwy jest zatem nie tylko Asperger u dorosłych osób, ale również Asperger u dzieci i młodzieży. To zaburzenie mieści się w spektrum autyzmu, a jednym z jego objawów są trudności z nawiązywaniem nowych znajomości oraz podtrzymywaniem relacji z innymi osobami w społeczeństwie. Asperger objawy może dawać znacznie szersze – utrudniają one codzienne funkcjonowanie chorego. Zaburzenie niekiedy może stać się niestety wręcz powodem depresji, dlatego warto niepokojące objawy konsultować z lekarzem i wdrażać leczenie na czas. Cierpieli oraz cierpią na tą chorobę znani ludzie, w tym gwiazdy amerykańskiego kina. Choroba dotknęła takie osoby jak np. Robin Williams czy Anthony Hopkins. Zmagał się z nią także twórca szczególnej teorii względności – Albert Einstein. Jakie są inne objawy zespołu Aspergera oraz jak wygląda leczenie zaburzenia? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Asperger u dorosłych — objawy

Asperger u dorosłych może objawiać się na wiele sposobów. Symptomy, jakie mogą wykazywać dorośli z zespołem Aspergera, bardzo często przypominają objawy, jakie ma dziecko. Zespół Aspergera u dorosłych objawia się przede wszystkim trudnościami w kontaktach międzyludzkich, co sprawia, że chora osoba może również gorzej funkcjonować w grupie czy towarzystwie rówieśników. U pacjenta może wystąpić trudność w nawiązywaniu i podtrzymaniu rozmowy oraz znajomości, ponadto możliwa jest niewłaściwa percepcja bodźców zmysłowych. Zespół Aspergera objawy u dorosłych może zatem objawiać się jako nadwrażliwość na hałas, zapach i dotyk. Pojawiać się mogą również zaburzenia mowy oraz języka, jednak osoba taka ma doskonałą pamięć oraz zdolność do zapamiętywania szczegółów.

Czytaj także:

U dorosłych mogą utrzymywać się również schematyczne i powtarzające się zachowania (z zaburzeniem występować mogą zachowania obsesyjno-kompulsywne). Do symptomów zaliczyć można także poddawanie się osób z Aspergerem nietypowym pasjom (obsesyjne zainteresowania wybraną dziedziną wiedzy i związane z nią ciągłe zajęcia), które pochłaniają większość czasu. Często pojawiają się ponadto większe problemy z akceptacją zmian. Asperger może nierzadko doprowadzić do wycofania, często osoba taka może wpaść w depresję, ponadto może pojawić się niechęć do życia i częściej może występować u niej stres.

Choroba Aspergera objawy u dorosłych może mieć różne, a jej zdiagnozowanie może wymagać czasu oraz wykonania szeregu badań i testów. Jeśli pacjent nie może lub nie chce z jakiegoś powodu zgłaszać się osobiście po leki, skorzystać można z nowoczesnych metod i za pośrednictwem Internetu skonsultować się ze specjalistą. Efektem takiej konsultacji może być recepta przez internet. Otrzymaną receptę można wykupić samodzielnie lub poprosić o to bliską osobę. Skorzystać należy wówczas ze specjalnego kodu wysłanego SMS-em.

Jak wygląda diagnostyka Aspergera u dorosłych?

Asperger u dorosłych wymaga kontaktu ze specjalistą. Tylko specjalista może postawić odpowiednią diagnozę i wydać stosowną opinię, dlatego najlepiej z problemem udać się do psychiatry oraz psychologa. Najlepiej jednak, by diagnoza została zweryfikowana przez kilku niezależnych specjalistów. Niekiedy niezbędna może okazać się ponadto dodatkowa wizyta u neurologa lub logopedy, gdyż problem zdiagnozowania zespołu Aspergera u dorosłych jest znacznie większy niż w przypadku dziecka. Stwierdzenie zaburzenia, jakim jest Asperger u dorosłego, często wiąże się z badaniami na inne schorzenia. By mieć bowiem pewność, że u pacjenta wystąpił zespół Aspergera, diagnoza u dorosłych musi wcześniej wykluczyć autyzm, ADHD, a także schizofrenię oraz różnego rodzaju zaburzenia osobowości. Diagnoza może okazać się trafna również w momencie, kiedy u badanych osób objawy przypominające schorzenie wystąpiły już w dzieciństwie bądź rodzinie pacjenta. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, czy np. rodzice lub bliscy chorego mają zespół Aspergera, wykonać można również specjalne testy.

Niestety jak dotąd nie zostały opracowane leki, które pomogłyby skutecznie walczyć z chorobą. Niekiedy pacjentom podawane są jedynie specjalne neuroleptyki, które mają za zadanie poprawić jakość życia poprzez łagodzenie pogłębiających się objawów choroby. Leczenie zaburzenia zarówno u dorosłej kobiety, jak i mężczyzny prowadzone jest w podobny sposób. W przypadku zaburzenia psychoterapia dostosowywana jest do konkretnego przypadku. Lekarz najlepiej będzie wiedzieć, w jaki sposób poprowadzić terapię z pacjentem, by była jak najskuteczniejsza.

Przyczyny Aspergera u dorosłych

Asperger u dorosłych przyczyny może mieć różne. Podobnie jak z autyzmem, Asperger może być związany z nieprawidłowościami neurologicznymi, ponadto może być wynikiem zmian już na etapie rozwoju płodowego. Przypadłość wiąże się również z czynnikami genetycznymi i uwarunkowana jest genami, które znajdują się między innymi na chromosomach 3,4 oraz 11. Przyczyną może być również wiek ojca powyżej 40 roku życia. Zespół Aspergera przyczyny może mieć także związane z wystąpieniem toksoplazmozy wrodzonej, ponadto na rozwój schorzenia wpływ mogą mieć uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Zespół Aspergera u dorosłego mężczyzny może być także efektem wystąpienia w dzieciństwie porażenia mózgowego lub infekcji mózgowej.

Terapia Aspergera u dorosłych – jak wygląda?

Wiemy już, jakie Asperger objawy u dorosłego może dawać, a także jakie są prawdopodobne przyczyny zaburzenia. Warto również wspomnieć, że Asperger u dorosłych jest chorobą nieuleczalną, a wdrażana terapia ma na celu jedynie łagodzenie objawów schorzenia. Często u pacjentów stosowana jest terapia, która może być indywidualna lub grupowa. Terapie takie mają pomóc osobie chorej lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Stosowaną najczęściej metodą jest terapia behawioralna, której celem jest skłonienie chorego do zachowań zgodnych z otoczeniem i które są powszechnie akceptowane. Praktykowane są również inne metody. Terapia kognitywna, zwana również terapią poznawczą, ma za zadanie pomóc chorym właściwie się rozwijać. Wykorzystywana jest również terapia behawioralno-poznawcza, podczas której pacjent uczy się pewnych emocji oraz innego niż dotychczas myślenia o sobie, a także dojścia do źródła swoich przekonań. Kolejna metoda to terapia integracji sensorycznej, której głównym zadaniem jest poprawa koordynacji ruchowej chorego. Stosuje się ponadto trening umiejętności społecznych.

Testy na zespół Aspergera – na czym polegają?

Zaburzenie jest nadal słabo wykrywalne. Asperger u dorosłych mogą wykryć testy, jednak warto zaznaczyć, że ich celem nie jest bezpośrednia diagnoza problemu, a jedynie rozpoznanie wstępne. Jeśli zauważasz u siebie lub bliskich objawy Aspergera, możesz wykonać test przesiewowy AQ. Test składa się z 50 pytań i obejmuje zagadnienia między innymi ze sfery umiejętności społecznych, a także komunikacji i wyobraźni. Znaleźć go można w Internecie i wykonać go mogą zarówno dorośli, jak również dzieci pod okiem rodziców. Często Aspergera syndrom wykryć może także test M-CHAT, który również dostępny jest w sieci. W teście tym należy także odpowiadać na określone przez specjalistów pytania. Warto jednak pamiętać, że oba testy mogą okazać się pomocne jedynie we wstępnym rozpoznaniu zaburzenia, jakim jest Asperger. Ostateczna diagnoza zaburzenia należy bowiem do specjalisty.

Asperger u dorosłych – jak wygląda codzienne życie?

Asperger u dorosłych to łagodniejsze zaburzenie rozwoju ze spektrum autyzmu, które związane jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem centrum układu nerwowego. Znaczy to, że osoby z zespołem Aspergera na wiele rzeczy mogą reagować np. agresją oraz wycofaniem. Wiele osób ma ponadto problem z wyrażaniem swoich własnych myśli, a także mimiki i różnych gestów, ponadto zmieniają również spojrzenie na otaczający ich świat. Nierzadko dorośli z zespołem Aspergera mogą nie rozumieć zachowań innych ludzi lub mieć problem z ich akceptacją. Słabo radzą sobie również z odczytywaniem metafor oraz porównań. W tym przypadku pomocna może okazać się stosunkowo szybko postawiona diagnoza i odpowiednio dobrana do konkretnego przypadku terapia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.