Antydepresanty bez recepty. Czy są bezpieczne?

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Dostępne w aptekach antydepresanty bez recepty to często preparaty ziołowe, których zadaniem jest redukcja objawów, jakie daje stres, a także uspokojenie pacjenta i poprawa jakości jego snu. Korzystnie wpływają one na nastrój i sprawdzić mogą się doraźnie bądź wspomagając ustalone przez lekarza leczenie, ale zazwyczaj nie są wystarczające, by samodzielnie wyeliminować objawy, jakie daje depresja. W przypadku wspomnianej choroby pacjentowi potrzebna jest raczej dobra psychoterapia i stosowanie leków dostępnych wyłącznie na receptę. Co należy wiedzieć o środkach na depresję, które kupić można bez recepty? Czy są bezpieczne i można je stosować bez ograniczeń na własną rękę? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Antydepresanty bez recepty – leki ziołowe

Depresja to choroba, która dotyka szeroką grupę w populacji. Nie każdy zgłasza się jednak z problemem do lekarza, co może mieć bardzo groźne następstwa. Przez pacjentów, którzy zmagają się z objawami depresji, często poszukiwane są tabletki na depresję bez recepty, czyli takie, które nie wymagają wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, a mogłyby pomóc uporać się z dolegliwościami. Nie jest to najlepszy pomysł, gdyż w przypadku leczenia depresji niejednokrotnie łączy się psychoterapię i farmakoterapię i dopiero takie połączenie przynosi pożądane efekty. Zastanawiając się, jaki lek na depresję bez recepty wybrać, trzeba przede wszystkim pamiętać, że choroba nie powinna być lekceważona, a lekceważeniem jest właśnie kierowanie kroków do apteki, a nie specjalisty. Brak pomocy lekarskiej na czas może sprawić, że stan pacjenta przyjmującego na własną rękę antydepresanty bez recepty gwałtownie się pogorszy. Pamiętajmy, że depresja często prowadzi do prób samobójczych.

Czytaj także:

Dostępne bez recepty środki zazwyczaj oparte są na wyciągach ziołowych. Ich działanie polega na poprawie samopoczucia pacjentów, redukcji stresu, czy też pomocy w wyciszeniu i walce z bezsennością. Takie preparaty na depresję bez recepty pomagają pacjentom się odprężyć i uspokoić. Najczęściej występują pod postacią tabletek, kapsułek, syropów, czy też mieszanek do zaparzania itd. Zazwyczaj w ich składzie znaleźć można takie zioła jak dziurawiec zwyczajny, melisa lekarska, szafran, kozłek lekarski, lawenda wąskolistna czy szyszki chmielu. Dostępne są także preparaty z melatoniną, które pomagają pacjentom wysypiać się i regulują ich cykl snu i czuwania.

Leki na depresję bez recepty opinie mają różne. Są pacjenci, którzy je chwalą, ale są również osoby, które krytykują ten sposób samopomocy. W tym miejscu należy zaznaczyć, że pacjent samodzielnie, bez stosownej wiedzy i doświadczenia, nie będzie w stanie uporać się z poważną depresją, gdyż jest to problem złożony i trudny. Niejednokrotnie dopiero silne leki na depresję są w stanie pomóc, a tych nie otrzymamy w aptece bez zgody lekarza. Jeśli pacjent ma problem z konsultacją stacjonarną ze specjalistą, nie jest jednak skazany na brak dostępu do potrzebnych medykamentów. W jego przypadku pomocna może być recepta przez internet, która nie wymaga od pacjenta wychodzenia z domu, czy też rezerwacji wizyty u specjalisty z wyprzedzeniem.

Kto może stosować antydepresanty bez recepty?

Antydepresanty bez recepty nie są zalecane do samodzielnej walki z chorobą. Stosuje się je głównie jako leczenie wspomagające, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ziołowe środki uspokajające mogą być przydatne doraźnie w sytuacjach ciężkich bądź przy stresujących wydarzeniach, które przyczyniają się do chwilowych problemów z samopoczuciem, snem czy zasypianiem. Zdecydowanie nie powinno się ich natomiast stosować w zamian terapii antydepresyjnej, gdy pacjent zmaga się ponad dwa tygodnie z obniżonym samopoczuciem, apatią, problemami z koncentracją, drażliwością, nieumiejętnością czerpania radości, czy też wręcz myślami samobójczymi. W tym przypadku konieczna może być psychoterapia i mocne antydepresanty. Bez recepty ich nie kupimy, a próby samoleczenia w tym przypadku mogą skończyć się tragicznie.

Jak bezpiecznie stosować antydepresanty bez recepty?

Jeśli pacjent decyduje się na antydepresanty bez recepty, powinien przede wszystkim mądrze podejść do swojej terapii. Dobrze, by wnikliwie przeczytał ulotkę, którą załączoną mają tabletki na depresję, syrop czy mieszanki do zaparzania. Zaleceń z ulotki należy przestrzegać, a najlepiej wcześniej dodatkowo skonsultować się ze swoim lekarzem, czy przyjmowanie danego środka będzie w przypadku pacjenta bezpieczne. Trzeba pamiętać, że działające uspokajająco środki mogą wpływać na zachowania pacjenta, jego koncentrację i refleks. Uważać należy zatem na prowadzenie pojazdów czy obsługę maszyn. Nie wolno ponadto stosować dawki większej niż dopuszczalna takich medykamentów. Należy także bacznie obserwować swój organizm i zgłosić się do lekarza, gdy silne antydepresanty bez recepty okażą się nieskuteczne bądź wręcz stan pacjenta zacznie się pogarszać. Kontakt z lekarzem zalecany jest również w przypadku pojawienia się skutków ubocznych antydepresantów bez recepty.

Czy leki antydepresyjne bez recepty można stosować bez konsultacji z lekarzem?

Choć w aptekach dostępne są różnego rodzaju antydepresanty bez recepty, nie zaleca się ich stosowania na własną rękę, co wspomniane zostało już wcześniej. Przede wszystkim leczenie depresji wymaga kontaktu ze specjalistą, który ustali dla pacjenta indywidualny schemat terapii, a ta niejednokrotnie łączy farmakoterapię i psychoterapię. Kolejna kwestia to przeciwwskazania do stosowania niektórych medykamentów oraz ich odpowiednie dawkowanie. Pacjenci nie zawsze są świadomi faktu, że ich stan zdrowia czy historia medyczna nie pozwalają na stosowanie danego leczenia i bagatelizują zawarte w ulotce zalecenia. Ziołowe lekarstwa na depresję bez recepty mogą ponadto wchodzić w interakcje z niektórymi przyjmowanymi przez pacjentów lekami. Przykładem może być chociażby wpływ dziurawca zwyczajnego na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.