Antydepresanty a alkohol – czy można je łączyć?

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Antydepresanty a alkohol to kwestia, o której alarmują dość często lekarze, farmaceuci i naukowcy. Stosowanie alkoholu przy jakiejkolwiek farmakoterapii nie jest wskazane, a już w szczególności, gdy leczenie dotyczy walki z depresją. Antydepresant to lek, który wpływa na OUN, czego głównym skutkiem jest z czasem lepsze samopoczucie pacjenta. Alkohol zmniejsza skuteczne działanie antydepresantów w organizmie. Jego nadużywanie może nie tylko wpływać na osłabienie działania leku, ale również powodować może zwiększenie jego skutków ubocznych. W sytuacji częstego sięgania po alkohol przy leczeniu antydepresantami, pacjent zwiększa ponadto ryzyko wystąpienia objawów zatrucia alkoholowego, a nawet problemów z uzależnieniem.    Dlaczego jeszcze picie alkoholu u osób chorych na depresję nie jest wskazane? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Antydepresanty i alkohol – dlaczego nie warto go łączyć?

Pacjenci chorujący na depresję lub choroby psychiczne często przyjmować muszą przez dłuższy czas antydepresanty, które zaleci im psychiatra. Dłuższa terapia jest ważna dla skuteczności leczenia. Podczas stosowania antydepresantów obowiązuje zakaz przyjmowania alkoholu, a przyczyny tego zakazu dotyczą między innymi mechanizmów działania obu substancji. Generalnie łączenie wielu leków z alkoholem nie jest wskazane, o czym starają się alarmować lekarze i farmaceuci. Antydepresanty i alkohol to bardzo złe połączenie, dlatego zawsze odpowiedź na pytanie „czy można pić alkohol przy antydepresantach” brzmieć powinna: nie. W ulotkach leków przeciwdepresyjnych znaleźć można informację, by nie łączyć ich z alkoholem, gdyż może to wiązać się z wystąpieniem groźnych interakcji. Alkohol może wpływać na sposób działania leków przeciwdepresyjnych, a także przyczynić się do nasilenia ich niepożądanych objawów. Również leki przeciwdepresyjne mogą wpływać na to, jak alkohol działa na organizm.

Czytaj także:

Antydepresanty są środkami wydawanymi wyłącznie na receptę, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Istnieje również możliwość otrzymania recepty online na takie środki, co może okazać się przydatne, gdy kolejki do specjalisty są długie, a pacjentowi kończy się opakowanie leków. Kontakt ze specjalistą w Internecie jest znacznie szybszy i łatwiejszy niż umawianie się na stacjonarną wizytę do psychiatry. Ze względu na to, że antydepresanty wpływają na neurochemiczne przekaźnictwo mózgu, należy jednak odpowiedzialnie podejść do zaleconej terapii, w tym stosować dawki zalecone przez lekarza, a także nie łączyć antydepresantów z niektórymi lekami oraz wspomnianym już alkoholem. Jest to bardzo ważne nie tylko dla skuteczności terapii, ale również jej bezpieczeństwa.

Wpływ antydepresantów i alkoholu na organizm człowieka

Temat „antydepresanty a alkohol” badany jest nie od dziś, a wzajemne interakcje zależne są od rodzaju przyjmowanych antydepresantów i ilości spożytego alkoholu. Zarówno alkohol, jak i antydepresanty wpływają na OUN człowieka, więc zdecydowanie łączenie ich w żadnym przypadku nie będzie korzystne. Odpowiadając na pytanie „dlaczego nie można pić alkoholu przy antydepresantach”, wspomnieć należy jednak nie tylko o miejscu „działania” wspomnianej mieszanki na organizm, czyli o OUN. Ważne jest również, co dzieje się z alkoholem i antydepresantami, gdy trafią do organizmu. Zarówno składniki czynne antydepresantów, jak i alkohol etylowy metabolizowane są w wątrobie. Takie jednoczesne połączenie może mieć wiele konsekwencji.

Wiadomym jest, że czasem dość dokuczliwe działania niepożądane mają antydepresanty i alkohol skutki uboczne te może wręcz nasilać. Jest wiele skutków ubocznych, jakie mogą wykazywać antydepresanty, a ból brzucha, mdłości i wymioty to jedne z przykładów. Na tym jednak nie koniec. Przy łączeniu antydepresantów z alkoholem dojść może nie tylko do zaburzeń koncentracji czy świadomości, ale również do upośledzenia pamięci, lęków lub uczucia niepokoju, a nawet do pojawienia się omamów, drżenia lub napadów drgawek, parestezji czy myśli samobójczych. To jeszcze nie wszystko, co mogą powodować łączone z alkoholem antydepresanty, a bezsenność przechodząca wręcz w nadmierną senność to kolejny skutek uboczny.

Dodać trzeba również, że antydepresanty mogą nasilić toksyczne działanie alkoholu na organizm, gdyż znacznie zmniejszają tolerancję na niego. Wówczas pacjent może mieć tendencję do zachowań agresywnych, ponadto pojawić może się spowolnienie procesów myślowych, zaburzona koordynacja, opóźnienie reakcji na bodźce, euforia, czy też nadmierne pobudzenie psychoruchowe. W poważnych przypadkach dojść może wręcz do objawów zatrucia alkoholowego, a to jest już bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Dlaczego łączenie leków antydepresyjnych i alkoholu może mieć negatywne skutki?

Jest wiele przeciwwskazań, jeśli chodzi o psychotropy, a alkohol niewątpliwie znajduje się w ich czołówce. Mieszanie antydepresantów z alkoholem może wiązać się z bardzo poważnymi skutkami. Alkohol może przyczynić się zarówno do osłabienia, jak i nasilenia działania leków, a także do zwiększania dokuczliwości ich skutków ubocznych. Jeśli chodzi o skutki picia alkoholu przy antydepresantach, mowa między innymi o większej senności polekowej, a także o niebezpiecznym spadku ciśnienia krwi (hipotonia). Dojść może również do zaburzeń koordynacji wzrokowo-przestrzennej, a nawet do poważnych zaburzeń rytmu serca, które mogą być wręcz niebezpieczne dla życia.

Antydepresanty i alkohol a układ nerwowy

Leki antydepresyjne stosuje się w przypadku zaburzeń psychicznych różnego rodzaju, w tym przede wszystkim – jaka sama nazwa wskazuje – w przypadku zaburzeń depresyjnych. Ich działanie wiąże się z wpływem na neurochemiczne przekaźnictwo mózgowe. Jak widać, to właśnie na pracę OUN wpływają antydepresanty, a alkohol należy do substancji, których działanie również związane jest z pracą tego układu. Substancje te przyjmowane razem mogą być wręcz niebezpieczne, dlatego należy bezwzględnie unikać alkoholu, przyjmując antydepresanty, a piwo nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Za przykład można tu dać leki będące selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny. Zwiększają one poziom tego neuroprzekaźnika, podobnie jak przejściowo robi to alkohol, co sprawia, że efekt ten się nasila i w konsekwencji może wręcz u pacjenta pojawić się zespół serotoninowy.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że pacjenci niekiedy mają pomysł, by czasowo odstawić stosowane przez siebie w leczeniu leki przeciwdepresyjne, a alkohol przyjąć w większej ilości (np. w związku z ważnym wydarzeniem). Zdecydowanie nie jest to dobry pomysł, gdyż odstawianie antydepresantów powinno przebiegać pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego wytycznymi, czyli powinno być stopniowe i uzasadnione medycznie. Odstawiając leki przeciwdepresyjne na własną rękę, tylko po to, by napić się alkoholu, a potem znów powracając do terapii, można bardzo poważnie sobie zaszkodzić.

Picie alkoholu przy depresji lub nerwicy

Nerwica lub depresja wymagają leczenia, gdyż mogą się pogłębiać. Spożywanie alkoholu w tym czasie nie jest wskazane, gdyż alkohol może sprawić, że stopniowo pacjent przestanie odczuwać efekty leku, a objawy, nawet częściowo wyleczonej dolegliwości, powrócą. Nasilenie objawów depresji i jednoczesne nasilenie działań niepożądanych leku przeciwdepresyjnego i toksycznego działania alkoholu to połączenie, które może bardzo negatywnie odbić się na stanie zdrowia pacjentów.  Podobnie wygląda sprawa, gdy u chorego zdiagnozowana zostanie nerwica, a alkohol traktować on będzie jako chwilowy restart od codzienności. Pozostając jeszcze w temacie „tabletki psychotropowe a alkohol”, należy zauważyć, że łączenie tych dwóch produktów znacznie zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu, co w przypadku nerwicy i depresji jest niestety jak najbardziej realne.

Ryzyko łączenie alkoholu i antydepresantów przy innych chorobach

Wspomniano już wcześniej, że z niektórymi lekami i substancjami nie powinny być łączone antydepresanty, a alkohol niewątpliwie jest jednym z nich. Alkohol etylowy może jednak wchodzić w różnego rodzaju interakcje z lekami i mowa tu nie tylko o antydepresantach, ale również wielu innych medykamentach, które przyjmowane są w związku z różnorodnymi chorobami. Ryzyko powikłań jest w tym przypadku bardzo poważne, dlatego najlepiej trzymać się zasady, by nie spożywać alkoholu przy przyjmowaniu jakichkolwiek leków – zwłaszcza jeśli jednymi z nich są antydepresanty.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.