Antybiotyki a alkohol. Fakty i mity na temat stosowania antybiotyków.

Napisano 11.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

„Antybiotyk a alkohol” to temat, który często pojawia się w pytaniach pacjentów. W przypadku konieczności leczenia infekcji antybiotykiem zazwyczaj sugeruje się, by nie łączyć etanolu i leku. Najczęściej argumentuje się to faktem, iż możliwe są objawy niepożądane, które takie połączenie może wywołać i nasilać, ponadto niektórzy wspominają, że łączenie antybiotyków i alkoholu nie jest zalecane ze względu na możliwą reakcję disulfiramową. W artykule podpowiadamy, czy faktycznie alkohol nie może być łączony z antybiotykami oraz czy łączenie tych substancji może być niekorzystne dla terapii i skuteczności walki z infekcją.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy biorąc antybiotyk można pić alkohol?

Błędy w czasie antybiotykoterapii to nie tylko mniejsza szansa na szybsze wyleczenie uciążliwej choroby, ale również większe ryzyko jej nawrotów i oporności chorobotwórczych drobnoustrojów. Jedną z kwestii, które bardzo często są rozważane przez pacjentów, jest mieszanie antybiotyków z alkoholem. Okazuje się, że temat „antybiotyk a alkohol” wywołuje wciąż wiele kontrowersji, ponadto wśród pacjentów krąży wiele nieprawdziwych informacji z tym związanych. Zastanawiając się nad tematem, czy podczas antybiotyku można pić alkohol, należy zaznaczyć, że wszelkie niezbędne informacje dotyczące prawidłowej antybiotykoterapii z pewnością znajdować będą się w dołączonej do opakowania ulotce. Pacjenci powinni czytać ulotki, zanim rozpoczną kurację jakimkolwiek lekiem, a ewentualne wątpliwości konsultować z lekarzem lub farmaceutą. Wracając do kwestii antybiotyku, należy wspomnieć, że picie alkoholu w czasie przyjmowania antybiotyku jest przeciwwskazane, bez względu na to, czy korzystasz z recepty online czy e-recepty wystawianej stacjonarnie na lek. Nie jest zalecane zarówno okazjonalne wypicie alkoholu, jak i jego ewidentne nadużywanie. 

Czytaj także:

Czy alkohol osłabia działanie antybiotyku?

Pozostając w temacie „antybiotyk a alkohol”, trzeba wyjaśnić, że napoje procentowe mogą mieć różnoraki wpływ na leki. Wielu pacjentów zastanawia się na przykład, czy alkohol osłabia działanie antybiotyku. Jest to trafnie zadane pytanie, gdyż faktycznie napoje procentowe mogą wpływać na działanie leków z tej grupy i osłabiać je. Nadużywany przez pacjenta etanol może wpływać na działanie niektórych enzymów i prowadzić do szybszego metabolizmu leku, a wówczas jego standardowa dawka we krwi będzie niewystarczająca, by walczyć z infekcją. Kwestia mechanizmu wzajemnego oddziaływania alkoholu i antybiotyku to nie wszystko, o czym warto pamiętać. Kolejną sprawą, jest również wpływ alkoholu na organizm, co nie pozostaje bez echa, gdy człowiek osłabiony jest chorobą. Alkohol dodatkowo osłabia organizm, a także przyczynia się do odwodnienia, a to znów może sprawić, że nasze ciało nie będzie mieć wystarczająco dużo siły, by walczyć z infekcją. Każdy, kto zatem zastanawia się, czy biorąc antybiotyk można pić alkohol, powinien przede wszystkim pomyśleć o tym, że powrót do zdrowia przy łączeniu tych dwóch substancji może być znacznie utrudniony. Kolejna kwestia, którą wielu pacjentów pomija w swoich rozważaniach, to utrata kontroli nad własnymi działaniami przy spożywaniu alkoholu. W upojeniu alkoholowym łatwo o pominięcie dawki leku, co może znacznie utrudnić walkę z infekcją.

Wpływ mieszania antybiotyków z alkoholem na organizm człowieka

Kończąc temat „antybiotyk a alkohol”, należy dodatkowo wspomnieć, że wpływ alkoholu na antybiotyk to nie tylko wspomniane już osłabienie działania leku, ale również inne niepożądane reakcje. Przede wszystkim osoby, które spożywają alkohol w czasie antybiotykoterapii narażone są na nasilone działania niepożądane. Związane jest to z faktem, iż w alkohol przyjęty jednorazowo w trakcie antybiotykoterapii może opóźniać metabolizowanie i wydalanie leku z organizmu, a to znów przyczyni się do wzrostu jego stężenia we krwi i większej toksyczności oraz skutków ubocznych. Mowa zwłaszcza o skutkach ubocznych antybiotyku, które związane są z układem pokarmowym. Alkohol może zatem sprawić, że u pacjenta nasilone będą nudności i wymioty, ponadto pojawić mogą się również nieprzyjemne zawroty głowy. Na tym nie koniec. Zdarza się również, że na skutek łączenia alkoholu i antybiotyku dochodzi do tzw. reakcji disulfiramowej. W jej efekcie w organizmie gromadzi się toksyczny metabolit alkoholu. Metabolitem tym jest aldehyd octowy, który może prowadzić między innymi do osłabienia organizmu, uderzeń gorąca, a także do skoków ciśnienia, drgawek, lęków, bólów brzucha i głowy. Do grupy antybiotyków, które w ten sposób mogą reagować z alkoholem zaliczyć można między innymi leki takie jak cefalosporyny, tinidazol, ketokonazol, metronidazol, linezolid oraz erytromycyna.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.