Zespół lateksowo-owocowy. Objawy, przyczyny i diagnostyka

Napisano 25.10.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czasami osoby uczulone na naturalny lateks wykazują również nadwrażliwość na niektóre pokarmy pochodzenia roślinnego, zwłaszcza na świeże owoce. To połączenie alergii na lateks i żywność nazywa się zespołem lateksowo-owocowym. Skąd się bierze zaburzenie? Jak je leczyć?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest zespół lateksowo-owocowy?

Związek między wrażliwością na lateks a alergią pokarmową jest określany jako zespół lateksowo-owocowy, jednak wiele warzyw również może reagować krzyżowo z białkami lateksowymi. Pokarmy, na które należy uważać to: banan, awokado, kasztan, kiwi, mango, marakuja, figa, truskawka, papaja, jabłko, melon, seler, ziemniak, pomidor, marchew i soja. 

Czytaj także:

U pacjentów z alergiami krzyżowymi konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Stosuje się leki histaminowe, czyli blokujące aktywność histaminy. Praktycznym rozwiązaniem jest recepta online, którą można szybko i bezpiecznie zdobyć bez wychodzenia z domu.

Przyczyny zespołu lateksowo-owocowego

Dominująca hipoteza jest taka, że ​​reaktywność krzyżowa alergenów lateksu jest spowodowana przeciwciałami IgE. Naturalny roztwór zawiera białka, które dają odczyny krzyżowe w połączeniu z antygenami innych roślin, jak chitynazy i glukanazy. 

Alergia krzyżowa w przypadku lateksu i niektórych owoców oraz warzyw może się zdarzyć, ponieważ te produkty zawierają białka o podobnej strukturze. Wówczas organizm błędnie rozpoznaje alergeny pokarmowe jako latex, co z kolei powoduje reakcje alergiczne u osób wrażliwych na lateks. Co więcej, zaburzenie po spożyciu pokarmu częściej występuje u jednostek uczulonych na pyłki roślinne.

Zespół lateksowo-owocowy — objawy

Reakcja alergiczna na lateks może wahać się od dość łagodnej, swędzącej wysypki lateksowej na skórze, po poważne i ogólnoustrojowe skutki potencjalnie śmiertelnego wstrząsu anafilaktycznego. Reakcja może nastąpić natychmiast lub być opóźniona nawet 48 godzin.

Wiele z tych objawów może być podobnych do objawów alergii pokarmowych. Te symptomy to:

  • pokrzywka,
  • swędzenie lub zaczerwienienie skóry,
  • ucisk w gardle i trudności w oddychaniu,
  • świszczący oddech,
  • nieżyt nosa i spojówek,
  • zaburzenia układu trawiennego — ból brzucha, wymioty i biegunka.

W niektórych przypadkach może wystąpić zagrażająca życiu reakcja zwana anafilaksją, która powoduje poważne trudności w oddychaniu i spadek ciśnienia krwi (wstrząs anafilaktyczny). Wówczas należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Diagnostyka zespołu lateksowo-owocowego

Jeśli u pacjenta występuje uczulenie na lateks, ważne jest, aby lekarz przeprowadził badanie również pod kątem możliwości wystąpienia alergii pokarmowej. Diagnostyka może również opierać się na wykluczeniu innych możliwych stanów odpowiedzialnych za niepokojące objawy, takich jak astma.

Alergolodzy często stosują dwa rodzaje testów skórnych do diagnozowania alergii pokarmowej. Pierwszym z nich jest naskórkowy test płatkowy (NTP) stosowany głównie przy alergii kontaktowej. Lekarz nasącza wybranym alergenem bibułkę, a następnie umieszcza plaster na skórze, aby obserwować reakcję. Plaster zwykle pozostaje na miejscu przez 48 godzin, a po upływie tego czasu sprawdza się, czy wystąpiła reakcja zapalna. Kolejne sprawdzenie następuje po upływie następnych 24 godzin. Mogą pojawić się rumienie, grudki czy pęcherzyki.

Lekarz może również posłużyć się skórnym testem punktowym. Oznacza to nakłucie skóry, a następnie naniesieniu kropli potencjalnie uczulającej zawiesiny. Procedura jest bezbolesna. Wykonuje się ją w bezpiecznych i sterylnych warunkach, więc nie ma ryzyka wystąpienia zakażenia np. HIV czy WZW B. Zazwyczaj reakcja uczuleniowa występuje po upływie około 15 minut od nakłucia. Może wystąpić zaczerwienienie, bąbel, a nawet świąd. Zmiana skórna jest zależna od stopnia uczulenia — im jest intensywniejsza, tym silniejsza alergia. Reakcja uczuleniowa ustąpi samoistnie po upływie około 30-60 minut.

Jak wygląda leczenie zespołu lateksowo-owocowego?

Nie jest znane leczenie reakcji alergicznej na lateks czy wybrane owoce, dlatego kluczowe jest unikanie alergenów. Ze względu na możliwość wystąpienia ciężkich objawów alergii pokarmowej ważne jest, aby identyfikować i unikać pokarmów, a także ich pochodnych, które powodują reakcję krzyżową. Warto również poświęcić trochę czasu na przeczytanie etykiet, aby dowiedzieć się, co znajduje się w ulubionych produktach. W przypadku wystąpienia uporczywych objawów zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.