Skaza białkowa u dorosłych — objawy, dieta, przyczyny

Napisano 08.11.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Skaza białkowa to potoczne określenie uczulenia na białko. Do niedawna uznawano, że nietolerancja dotyczy wyłącznie produktów pochodzenia zwierzęcego, niemniej najnowsze badania wskazują, że może być wywołana także przez białko roślinne. Sprawdźmy, jak rozpoznać skazę białkową u dorosłych i co zrobić, aby wyeliminować dokuczliwe objawy alergii.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest skaza białkowa?

Skaza białkowa pojawia się zazwyczaj u dzieci w wieku niemowlęcym i może cofnąć się w okolicach pierwszego roku życia. Co za tym idzie, alergia na białka jest dość rzadko spotykane u dorosłych pacjentów. Osoby, u których wykryto uczulenie, nie trawią białka, co powoduje problemy układu pokarmowego. Dolegliwości są często mylone z atopowym zapaleniem skóry, dlatego tak ważna jest specjalistyczna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego modelu leczenia. W przypadku swędzących zmian skórnych, wywołanych gwałtowną reakcją alergiczną, zaleca się stosowanie łagodzących maści kojąco-zmiękczających. Specjalista przepisze odpowiednie preparaty emolientowe, które uśmierzą przykre dolegliwości. Pamiętaj, że e-recepta online może być zrealizowana szybko i bez wychodzenia z domu.

Czytaj także:

Dlaczego chorujemy na skazę białkową?

Przyczyny nietolerancji nie są do końca jasne. Lekarze są zgodni, że dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe, oraz przebyte infekcje dróg oddechowych wywołujące nadwrażliwość na alergeny wziewne. Co ciekawe, skaza białkowa jest często obserwowana u osób cierpiących na astmę oskrzelową, alergiczny nieżyt nosa oraz innego typu alergie.

Skaza białkowa a AZS – jak odróżnić?

Skaza białkowa to alergia pokarmowa, która może rozwinąć się w atopowe zapalenie skóry, niemniej nie stanowi to reguły. W odróżnieniu od AZS jest mniej dokuczliwa i nie obejmuje tak dużego obszaru ciała. Warto przy tym zaznaczyć, że wysypka w atopii nie znika tak szybko, a nieleczone schorzenie może prowadzić nawet do zaćmy. Mimo że konsekwencje zapalenia skóry są daleko bardziej poważne, skutki skazy białkowej również mają duży wpływ na życie chorego.

Skaza białkowa u dorosłych — objawy

Objawy skazy białkowej u dorosłych są nieco inne niż u młodszych pacjentów. Symptomy mają charakter nawracający, co oznacza, że mogą okresowo nasilać się i ustępować na dłuższy czas.

Skaza białkowa u dorosłych – objawy:

  • ból brzucha,
  • kaszel,
  • katar,
  • świąd skóry,
  • zmiany skórne
  • swędzące plamy,
  • wysypka na brzuchu,
  • rumień,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wymioty, biegunki).

Skaza białkowa u dorosłych na twarzy daje widoczne objawy. W niektórych przypadkach może zaognić zmiany trądzikowe lub spowodować pojawianie się nowych krostek.

Jak rozpoznać skazę białkową u dorosłych?

Zdiagnozowanie skazy białkowej to wieloetapowy proces, który polega na ustaleniu związku między spożyciem białka a wystąpieniem objawów klinicznych. Lekarz przeprowadza wywiad, wykonuje badania przedmiotowe, a następnie kieruje na badania laboratoryjne.

Istotny etapem diagnostyki są testy alergiczne z krwi, skórne punktowe oraz próby eliminacji. Specjalista musi wykluczyć też inne choroby, które mogłyby wywoływać te charakterystyczne dolegliwości.

Leczenie skazy białkowej u dorosłych

W większości przypadków leczenie nietolerancji pokarmowej opiera się na przestrzeganiu zasad diety eliminacyjnej. Jeżeli objawy są bardziej dokuczliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu leczenia farmakologicznego. Najlepsze rezultaty można uzyskać poprzez włączenie leków przeciwhistaminowych oraz preparatów sterydowych przeznaczonych do stosowania zewnętrznego.

Czy skaza białkowa swędzi?

Niestety, tak.  W przypadku rumienia i krostek rekomenduje się stosowanie emolientów, które pozwalają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Jak powinna wyglądać dieta przy skazie białkowej u dorosłych

Dieta przy skazie białkowej opiera się na tymczasowym bądź stałym wyeliminowaniu produktów zawierających białko zwierzęce lub roślinne. Co za tym idzie, chory powinien usunąć z codziennego jadłospisu mleko krowie, kozie i owcze, a także niektóre gatunki mięsa (wołowinę, cielęcinę oraz wieprzowinę).

Dieta osób z nietolerancją powinna być wolna od takich produktów jak:

  • jaja,
  • czekolada mleczna,
  • soja,
  • ryby,
  • owoce morza,
  • orzechy,
  • cytrusy,
  • miód.

Wymienione produkty powinny zostać zastąpione innymi składnikami pokarmowymi o równoważonych wartościach odżywczych. Przykładowo, zamiast białka mleka krowiego warto spożywać hydrolizaty kazeiny. Dieta eliminacyjna trwa zazwyczaj od 6 miesięcy do roku. Po upływie tego czasu można zdecydować się na wprowadzanie alergizujących składników – oczywiście za zgodą lekarza. Po takim czasie organizm dobrze reaguje na nowe produkty.

Co powinieneś wiedzieć o produktach białkowych?

Białka mogą znajdować się w wielu produktach spożywczych, takich jak pieczywo, mięsa czy słodycze. Co ciekawe, alergeny występują też w preparatach aptecznych, np. syropach oraz polewach na tabletki.

Skaza białkowa – dieta dorosłego

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, leczenie skazy białkowej wymaga przestrzegania diety. Alergicy mogą z powodzeniem sięgać po mięso drobiowe i królicze, warzywa (szczególnie zielone), żółtka jaj oraz owoce (oprócz cytrusów). Lekarze zachęcają także do spożywania kasz, ryżu i makaronów. Aby zachować pełnię zdrowia i dobrego samopoczucia, niezbędne jest uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów. U osób z nietolerancją białka często pojawiają się niedobory witaminy D oraz hipokalcemia. Wapń może być przyjmowany w formie suplementów diety bądź przyjmowany pod postacią kaszy gryczanej, fasoli, soczewicy bądź owca. W diecie alergika nie może zabraknąć także borówek i mięsa, które są źródłem witaminy D.

Jeżeli zależy Ci na odzyskaniu normalnego życia i nie chcesz cierpieć z powodu nawracających dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz dotkliwych zmian skórnych, skorzystaj z pomocy specjalisty. Samodzielne leczenie skazy bądź losowe eliminowanie składników pokarmowych praktycznie nigdy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.