Domowe sposoby na uczulenie skórne – czy są skuteczne?

Napisano 02.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Skóra człowieka to jedno z miejsc, które silnie reagują na spotkanie z alergenem pokarmowym czy kontaktowym. Skórze alergika nie można skąpić odpowiedniej pielęgnacji, ponadto najlepiej unikać produktów, które nasilają swędzenie czy wysypkę. Czy domowe sposoby na uczulenie skórne mogą być pomocne w łagodzeniu objawów reakcji alergicznej? Jakie metody mogą pomóc na uciążliwą wysypkę na twarzy lub stopach? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule, ponadto podpowiadamy, kiedy niezbędny jest kontakt z lekarzem i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy domowe sposoby na uczulenie działają?

Wysypka skórna może mieć wiele przyczyn, ponadto objawiać może się na różne sposoby. Atakować może zarówno skórę dzieci, w tym również tych najmłodszych, jak i skórę dorosłych. Wysypka to często reakcja organizmu na kontakt z alergenem z pokarmu, detergentów i kosmetyków, jednak nie zawsze objaw ten musi wiązać się z alergią. W Internecie znaleźć można domowe sposoby na uczulenie skórne, których stosowanie może pomóc w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak np. świąd, zaczerwienienie czy krostki. W wielu przypadkach porady te co prawda okazują się pomocne, jednak trzeba mieć świadomość, że nie zawsze można samodzielnie określić przyczyny wysypki. Podobne do alergii objawy może na przykład dawać grzybica na stopach, a wówczas domowe sposoby na uczulenie niewiele dadzą, gdyż konieczne będzie specjalistyczne leczenie.

Czytaj także:

Jak zaznaczono wyżej, niestety nie zawsze domowe sposoby na uczulenie okazują się wystarczające, by złagodzić dolegliwości obejmujące skórę. Wówczas niezbędne jest zgłoszenie się do lekarza, wykonanie odpowiednich badań (np. testów alergicznych), a czasem również wdrożenie dodatkowego leczenia. Do walki z wysypką stosuje się między innymi środki przeciwhistaminowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także kortykosteroidy, zależnie od zdiagnozowanej przyczyny wysypki oraz nasilenia objawów u pacjenta. Jeśli konieczne będzie przyjmowanie leków na wysypkę, pomocna może być e-recepta. Dzięki niej chory nie będzie musiał każdorazowo udawać się na stacjonarną wizytę lekarską, gdy kończyć będą się stosowane przez niego leki na alergię czy wysypkę niealergiczną.

Jak złagodzić alergie skórne domowym sposobem?

Domowe sposoby na uczulenie skórne są różne. Wśród nich najczęściej wymienia się oczywiście zapobieganie atakom uczulenia, czyli po prostu eliminację produktów lub środków, które mogą przyczyniać się do alergii skórnej. Mowa tu zarówno o produktach spożywczych, jak i o niektórych kosmetykach, detergentach czy materiałach. Nie zawsze jednak jest to możliwe w 100%, gdyż uczulać mogą również pyłki traw czy drzew. Jeśli zastanawiasz się, jak złagodzić alergie skórne, musisz wiedzieć, że do opisywanych na forach internetowych sposobów należy podchodzić z rezerwą i rozwagą. Nie wszystkie z nich muszą się sprawdzić u każdego, ponadto część proponowanych w Internecie metod może być po prostu niebezpieczna. Wspomina się np. o wykonywaniu okładów z rumianku, co faktycznie niektórym przynosi ulgę, jednak u wielu osób mogą one nasilać objawy alergii, więc przyniesie to więcej szkody niż pożytku. 

Czym złagodzić uczulenie na twarzy?

Gdy pojawia się uczulenie na twarzy, wiele osób w pierwszej kolejności decyduje się na domowe sposoby na uczulenie skórne. Wspomnieć można tu między innymi o okładach z rozmoczonych za pomocą wody płatków owsianych, które łagodzą uczulenie na twarzy i przynoszą ulgę. Czym złagodzić można dodatkowo takie zmiany skórne? Wspomnieć można również o aloesie – miazga z łodygi tej rośliny również może pomóc w przypadku stanu zapalnego i nadmiernego przesuszenia skóry. Pomocny może być również olejek z drzewa herbacianego, krochmal, woda ryżowa oraz dobre nawilżenie skóry, gdyż wysuszona jest bardziej skłonna do podrażnień i swędzenia. 

Uczulenie na stopach – domowe sposoby

Gdy pojawi się dokuczliwe uczulenie na stopach, domowe sposoby w niektórych przypadkach mogą złagodzić nieprzyjemne objawy. Ulgę może przynieść smarowanie zmian skórnych na stopach aloesem. Domowe sposoby na uczulenie skórne na stopach to również moczenie w wodzie z płatkami owsianymi lub w krochmalu, a także (wspomniane już wcześniej) dobre nawilżanie. Na nadmierną reakcję immunologiczną pomóc może również moczenie stóp w sodzie oczyszczonej, ponadto regenerację naskórka może przyspieszyć okład z jogurtu naturalnego. Domowe sposoby niestety niewiele pomogą, gdy przyczyną dolegliwości na stopach jest grzybica lub inne poważniejsze schorzenia. Mogą one łagodzić objawy, ale nie wyeliminują przyczyny problemu, przez co sytuacja będzie powracać. Jeśli próby samodzielnego eliminowania dolegliwości skórnych okażą się nieskuteczne, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do lekarza, który oceni stan pacjenta i zaproponuje skuteczne leczenie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.