Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Parkinsonizm, inaczej zespół parkinsonowski, oznacza zespół objawów, które są charakterystyczne dla choroby Parkinsona, jednak nie tylko. Mogą towarzyszyć również innym schorzeniom. Co to jest zespół parkinsonowski? Co jest najczęstszą przyczyną choroby i jak wygląda leczenie chorego? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Zespół parkinsonowski — czym jest i jak się objawia?
Jeśli chodzi o zespół parkinsonowski, jest to jedna z najczęstszych zmian zwyrodnieniowych układu nerwowego. Jego ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Pod pojęciem parkinsonizmu kryje się zespół objawów, które są typowe dla choroby Parkinsona, jednak objawy mogą pojawiać się również w obrazie klinicznym wielu innych chorób. Jeśli chodzi o zespół parkinsonowski, objawy towarzyszące schorzeniu mogą pojawiać się również po przyjmowaniu niektórych leków, a także być efektem działania toksyn. Z zespołem mogą mieć do czynienia także osoby cierpiące na różne schorzenia neurologiczne. Z objawami zespołu parkinsonowskiego (zmianami w ścianach dużych tętnic) wiąże się m.in. otępienie z ciałami Lewy’ego. Parkinsonizm miażdżycowy może z kolei towarzyszyć uszkodzeniu mózgu wywołanemu m.in. rozsianymi zawałami. Wszystkie te schorzenia objawiają się podobnymi symptomami.
Jakie są najważniejsze cechy parkinsonizmu? Z zespołem parkinsonowskim mają do czynienia osoby, u których uszkodzeniu uległy struktury należące do układu pozapiramidowego, który odpowiada za przebieg czynności ruchowych. Do najważniejszych objawów zespołu parkinsonowskiego zalicza się drżenie spoczynkowe, a także zubożenie mimiki twarzy. Często dochodzi również do spowolnienia czynności ruchowych. Pojawia się też sztywność mięśniowa, poza tym pacjent ma trudności z kontrolowaniem i utrzymaniem postawy ciała – w późniejszych fazach choroby może to prowadzić do upadków. Z parkinsonizmem wiąże się również pogorszenie aktywności, które wynika ze zubożenia ruchów. W niektórych przypadkach dochodzi do zaburzenia funkcji poznawczych, poza tym mowa staje się niewyraźna.
Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowany parkinsonizm i potrzebne mu są leki, a np. przez długie kolejki wizyta u lekarza nie jest możliwa, rozwiązaniem może okazać się recepta przez internet. Wystarczy w tym celu wypełnić zamieszczony w Internecie formularz, by w kilka chwil otrzymać SMS z kodem na niezbędne medykamenty.
Przyczyny parkinsonizmu
Jeśli chodzi o zespół parkinsonowski, przyczyny schorzenia mogą być różne. Jedną z przyczyn występowania u pacjenta objawów, jakie daje zespół parkinsonowski, jest choroba Parkinsona. Do przyczyn wtórnych zespołów parkinsonowskich należy z kolei wodogłowie, guz mózgu, a także zatrucia tlenkiem węgla. Zespół Parkinsona może być spowodowany również przez zapalenie mózgu. Za zespół objawów parkinsonowskich w znacznym stopniu odpowiadają też urazy, które przyczyniają się do uszkodzenia okolic mózgu. Diagnostyka parkinsonizmu polega na przeprowadzeniu wywiadu oraz badania fizykalnego, poza tym wykonuje się badania obrazowe, do których zaliczana jest tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.
Czym różni się zespół parkinsonowski od choroby Parkinsona?
Jeśli chodzi o zagadnienie „choroba Parkinsona a zespół parkinsonowski”, ważne jest umiejętne odróżnienie obu pojęć. Zespół parkinsonowski oznacza zespoły charakterystycznych dla choroby Parkinsona objawów, do których zalicza się m.in. spowolnienie ruchów i drżenie spoczynkowe, poza tym u pacjentów obserwuje się zaburzenia stabilności postawy oraz sztywność mięśniową. Najczęstszą przyczyną parkinsonizmu jest choroba Parkinsona i inne schorzenia. Pamiętać należy jednak, że nie każdy parkinsonizm to choroba Parkinsona, która jest schorzeniem dotyczącym ośrodkowego układu nerwowego. Do jej rozpoznania konieczne są odpowiednie badania, które wykluczają inne zaburzenia prowadzące do objawów parkinsonizmu. Nie jest bowiem możliwe jej rozpoznanie wyłącznie na podstawie samych objawów.
Leczenie zespołu parkinsonowskiego
Jeśli chodzi o zespół parkinsonowski, leczenie jest wyłącznie objawowe. Do głównych działań mających na celu łagodzenie objawów i poprawy jakości życia zalicza się farmakologię, która opiera się na stosowaniu dopaminy. Zespół parkinsonowski leczy się również lewodopą. Przyjmowanie tego leku jest jednak ryzykowne, ponieważ jego długotrwałe stosowanie może przyczyniać się do występowania powikłań. Leczenie odbywa się również agonistami receptorów dopaminergicznych. Agoniści dopaminy to po lewodopie druga pod względem siły działania grupa leków. Terapia polega również na przyjmowaniu leków spowalniających rozkład dopaminy. Powszechnie stosuje się także amantadynę oraz leki cholinolityczne. Jeśli chodzi o zespół parkinsonowski, rehabilitacja jest także bardzo ważna. Może ona obejmować zarówno kinezyterapię, jak i terapię logopedyczną, zajęciową oraz pływanie.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?