Parkinson – stadia choroby. Czym się charakteryzują?

Napisano 22.01.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Choroba Parkinsona wpływa na pacjentów na różne sposoby. Nie u każdego występują wszystkie objawy choroby. Co więcej, symptomy mogą różnić się intensywnością czy pojawiać się w innej kolejności. Chociaż doświadczane dolegliwości i postęp schorzenia są unikalne dla każdej osoby, znajomość typowych etapów choroby Parkinsona może pomóc w radzeniu sobie ze zmianami w miarę ich pojawiania się. Jakie są wczesne objawy Parkinsona?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona to zaburzenie mózgu. Wówczas niektóre komórki nerwowe (neurony) w mózgu stopniowo ulegają rozpadowi lub obumierają. Wiele objawów jest spowodowanych utratą neuronów, które wytwarzają przekaźnik chemiczny w mózgu zwany dopaminą. Gdy poziom dopaminy spada, powoduje to nietypową aktywność mózgu, co prowadzi do upośledzenia ruchu i innych symptomów choroby Parkinsona.

Czytaj także:
  • Zespół parkinsonowski — objawy, przyczyny i metody leczenia
  • Podczas leczenia wykorzystuje się zabiegi rehabilitacyjne i chirurgiczne, a także farmakoterapię. Prowadzący terapię lekarz przepisze odpowiednie leki, które należy przyjmować długoterminowo. Warto skorzystać z nowoczesnego rozwiązania, jakim jest recepta przez internet, które można uzyskać bez wychodzenia z domu. Receptę online pacjent zrealizuje w każdej aptece na terenie Polski.

    Jakie są objawy choroby Parkinsona?

    Choroba Parkinsona charakteryzuje się obecnością pewnych rozpoznawalnych objawów. Należą do nich: 

    • niekontrolowane drżenie spoczynkowe, 
    • brak koordynacji ruchowej, 
    • problemy z równowagą,
    • sztywność kończyn, 
    • spowolniony ruch, 
    • trudności w mówieniu, 
    • pogorszenie funkcjonowania poznawczego (szczególnie pamięci, uwagi czy koncentracji),
    • objawy wegetatywne (jak łojotok twarzy, nasilona potliwość, ślinotok, nietrzymanie moczu, rzadsze mruganie), 
    • symptomy psychiczne (w tym apatia, zaburzenia lękowe czy depresja). 

    Jednak symptomy mogą być różne, a ich intensywność może zmieniać się  w miarę postępu choroby. Wielu lekarzy, którzy diagnozują to zaburzenie mózgu, opiera ocenę na skali Hoehna i Yahra, aby sklasyfikować nasilenie objawów. Skala jest podzielona na pięć etapów w zależności od postępu choroby i pomaga ocenić, jak daleko zaawansowana jest choroba.

    Parkinson stadia – podział 5-fazowy

    Pierwszy etap jest najłagodniejszą postacią choroby Parkinsona i wówczas można zaobserwować pierwsze objawy, ale nie są one na tyle poważne, aby zakłócać codzienne funkcjonowanie i ogólny styl życia. W rzeczywistości symptomy na tym stadium są tak łagodne, że często pacjenci nie zwracają na nie uwagi. Ale rodzina i przyjaciele mogą zauważyć zmiany w postawie, chodzie lub wyrazie twarzy danej jednostki.

    Wyraźnym objawem choroby Parkinsona o wczesnym początku jest, że drżenie (np. dłoni) i inne trudności w poruszaniu się, które zwykle są ograniczone do jednej strony ciała. Przepisane leki mogą skutecznie zminimalizować i zmniejszyć objawy tego stadium.

    Drugi etap jest uważany za umiarkowaną postać choroby Parkinsona, a symptomy są znacznie bardziej zauważalne niż te występujące w pierwszym stadium. Zazwyczaj oprócz drżenia i zmian w wyrazie twarzy pojawia się również sztywność mięśni, która przedłuża ukończenie danej czynności, ale jeszcze nie wpływa na zaburzenia równowagi. Trudności w chodzeniu mogą się rozwijać lub nasilać, a postawa pacjenta może zacząć się zmieniać. Osoby na tym etapie odczuwają objawy po obu stronach ciała (chociaż jedna strona może być dotknięta tylko w minimalnym stopniu) i czasami mają trudności z mówieniem.

    Większość osób z chorobą Parkinsona w drugim stadium może nadal mieszkać samotnie, chociaż zdarza się, że wykonanie niektórych zadań zajmuje więcej czasu. Przejście od pierwszego do drugiego etapu może trwać miesiące, a nawet lata. Niestety nie ma sposobu, aby przewidzieć indywidualny postęp choroby.

    Trzeci etap jest środkowym stadium choroby Parkinsona i stanowi główny punkt zwrotny w postępie schorzenia. Wiele objawów jest takich samych jak w drugiej fazie. Jednak ulegają one nasileniu — ruchy stają się ogólnie wolniejsze, można doświadczać utraty równowagi i osłabienia ruchów. Z tego powodu upadki stają się częstsze w trzeci etapie. Choroba Parkinsona znacząco wpływa na codzienne zadania na tym etapie, ale ludzie nadal są w stanie je ukończyć. Leki w połączeniu z terapią zajęciową mogą pomóc złagodzić objawy.

    Podczas czwartego stadium nadal można stać bez pomocy. Jednak poruszanie się może wymagać korzystania z chodzika lub innego rodzaju urządzenia wspomagającego. Wiele osób nie jest w stanie żyć samotnie na tym etapie choroby Parkinsona z powodu znacznego skrócenia czasu ruchu i reakcji. Samotne życie w czwartej fazie lub później może uniemożliwić wiele codziennych czynności i stanowić niebezpieczeństwo dla pacjenta.

    Etap piąty to ostatnie stadium choroby Parkinsona, które jest najbardziej zaawansowaną fazą schorzenia i często powoduje nagłe pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Postępująca sztywność nóg może powodować zastyganie podczas stania lub chodzenia. Ludzie na tym etapie wymagają wózków inwalidzkich i często nie są w stanie samodzielnie stać bez ryzyka upadku. Aby zapobiec urazom podczas ostatniej fazy choroby Parkinsona, wymagana jest całodobowa pomoc w wykonywaniu codziennych czynności.

    W głowach wielu osób może pojawić się pytanie, ile trwa ostatni etap Parkinsona. Przeważnie jest to okres do kilku lat. Niemniej wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i poziomu opieki, którą jest otoczony (również od leczenia).

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.