Wyrostek robaczkowy – ile trwają objawy ataku wyrostka?

Napisano 19.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wyrostek robaczkowy, inaczej ślepy uchyłek kątnicy lub dawniej „ślepa kiszka”, to część przewodu pokarmowego (dokładniej jelita grubego), którego rozmiary u poszczególnych osób wahają się najczęściej od 5 do 20 cm. Nie została jeszcze do końca poznana rola wyrostka robaczkowego w organizmie człowieka, jednak część badaczy przypisuje mu funkcję pomocniczą w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Nierzadko u osób dorosłych, a także u małych dzieci obserwuje się rozwój stanu zapalnego w obrębie wyrostka, który prowadzi do ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Jak długo boli wyrostek robaczkowy. Ile trwają objawy ataku wyrostka? Ile rozwija się zapalenie wyrostka? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym objawia się atak wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego występuje niezależnie od wieku i płci, a objawy i dolegliwości mu towarzyszące są do siebie podobne bez względu na wiek – zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci przebiega tak samo, jak u osób dorosłych. W medycynie wyróżnia się przewlekłe i ostre zapalenie wyrostka. Najczęstszą przyczyną zapalenia wyrostka są kamienie kałowe, ponadto czynnikiem ryzyka są schorzenia układu oddechowego i przewodu pokarmowego, w przebiegu których dochodzi do obrzęku i przerostu tkanki chłonnej w świetle wyrostka. Zapalenie wyrostka robaczkowego powodować mogą również pasożyty.

Czytaj także:
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego – jak je rozpoznać?
  • Zapalenie wyrostka – ile trwa?

    Pierwszy objaw ataku wyrostka robaczkowego to przede wszystkim uporczywy ból brzucha. Początkowo pacjent ma wrażenie, że boli go cały brzuch, jednak z czasem odczucie bólu dotyczy głównie okolicy prawego dołu biodrowego, powyżej pachwiny. Ból ten może nasilać się podczas kaszlu. Do innych objawów ataku wyrostka zalicza się również nudności i wymioty, ponadto często dochodzi do utraty apetytu. Bardzo często zmienia się również charakter stolca – u chorego pacjenta mogą pojawiać się zarówno zaparcia, jak i biegunki. Niekiedy wystąpić może również parcie na pęcherz, a także wzdęcia. Podwyższona temperatura ciała do około 37-38 °C to kolejne objawy, jakie może dawać chory wyrostek robaczkowy. Ile trwają objawy ataku wyrostka? Odpowiedź na pytanie, jak długo może boleć wyrostek, nie jest jednoznaczna. W zależności od organizmu, objawy mogą utrzymywać się nawet kilka godzin, zanim chory zgłosi się po pomoc do specjalisty.

    Pacjenci, którzy przeszli zapalenie wyrostka robaczkowego lub cierpią na inne schorzenia i z różnych przyczyn nie mogą udać się na wizytę do lekarza, skorzystać mogą z rozwiązania, jakim jest e-recepta online. Wystawienie takiej recepty nie zajmuje wiele czasu i co najważniejsze, można ją otrzymać bez wychodzenia z domu. To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego skorzystać może każda osoba, która potrzebuje wygodnego dostępu do regularnie przyjmowanych leków.

    Jak długo trwają objawy ataku wyrostka robaczkowego?

    Wyrostek robaczkowy umiejscowiony jest w obrębie prawego dołu biodrowego, w kierunku miednicy mniejszej. W przypadku pojawienia się ataku wyrostka, ból pojawia się nad dołem pachwinowym po prawej stronie. Statystyki wskazują, że ataki wyrostka częściej dotyczą mężczyzn. Jak długo rozwija się zapalenie wyrostka? Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego może zaskoczyć pacjenta nagle – w domu, pracy, szkole, na wakacjach, a nawet w trakcie pobytu w szpitalu. Jak długo boli wyrostek przy przewlekłym zapaleniu? Jeśli chodzi o temat „wyrostek robaczkowy – ile trwają objawy”, warto mieć na uwadze, że w przypadku przewlekłego zapalenia wyrostka, objawy mogą pojawiać się i znikać nawet przez kilka miesięcy, zanim przejdą w postać ostrą.

    Atak wyrostka robaczkowego — co należy zrobić po wystąpieniu pierwszych objawów?

    Znamy już odpowiedź na zagadnienie „kiedy i jak atakuje wyrostek robaczkowy”. Ile trwają objawy postaci ostrej i przewlekłej, także zostało wspomniane, jednak jest to nie mniej ważne od tego, co należy zrobić po wystąpieniu ataków wyrostka. W przypadku wystąpienia silnego bólu brzucha, który utrzymuje się przez kilka godzin, należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Brak szybkiej interwencji lekarskiej może doprowadzić do znacznego nasilenia się bólu, który może rozlać się na całą jamę brzuszną. Sama choroba przebiega bowiem błyskawicznie, a nieleczona może doprowadzić pacjenta już po 2-3 dniach do krytycznego stanu – może przejść w stan zapalny otrzewnej, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli zapaleniu wyrostka robaczkowego towarzyszą dodatkowo zaparcia, choremu pod żadnym pozorem nie wolno podawać środków przeczyszczających, ponieważ może to doprowadzić do pęknięcia wyrostka.

    Wyrostek robaczkowy — ile trwają objawy i czy zawsze konieczna jest operacja?

    Wiedząc już, ile trwa zapalenie wyrostka robaczkowego, warto również dowiedzieć się, czy zawsze konieczna jest operacja. Decyzja dotycząca leczenia wyrostka należy do lekarza, z czym wiąże się między innymi dokładny wywiad. Leczenie wyrostka robaczkowego najczęściej wiąże się z jego usunięciem, chociaż według najnowszych doniesień niekiedy pomóc już może podanie większej dawki antybiotyków. Najczęściej stosowaną metodą jest jednak wciąż laparotomia – z techniką tą wiąże się przecięcie powłok brzusznych. Lekarz do usunięcia wyrostka stosuje również metodę laparoskopii. Usunięcie wyrostka najczęściej nie powoduje skutków ubocznych.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.