Wypadanie włosów – przyczyny. Jak wzmocnić włosy i zapobiegać ich wypadaniu?

Napisano 30.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 8 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nasilone wypadanie włosów to duży problem i to nie tylko estetyczny. Może przyczyniać się do pojawiania się kompleksów, wycofania społecznego, a nawet depresji, ponadto wskazywać może na poważne problemy zdrowotne, które wymagają pilnej interwencji medycznej. Tymczasowa utrata włosów pojawia się na przykład w wyniku przebytej infekcji, jednak problem może również wiązać się z niedożywieniem i poważnymi niedoborami pokarmowymi, nieprawidłową higieną i pielęgnacją skóry głowy, a także z wieloma innymi kwestiami. Dolegliwość może być efektem grzybicy, łysienia plackowatego, a nawet przyczyniać może się do niej silny stres czy palenie papierosów. Ze względu na to, że przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, problem wymaga dokładnego sprawdzenia. Do jakiego lekarza warto się wówczas zgłosić i jakie badania wykonać? Na czym polega leczenie tej dolegliwości? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nadmierne wypadanie włosów – jak je rozpoznać?

Wypadanie włosów to naturalny proces zachodzący w organizmie. Człowiek każdego dnia traci włosy i nie powinno być to niepokojące, gdy mowa o ich niewielkich ilościach. Jeśli jednak dochodzi z jakiegoś powodu do nadmiernej utraty włosów, czyli ich wypadająca ilość przekracza dziennie ponad 100 szt., należy zacząć się martwić. Wypadające włosy nietrudno zauważyć. Pozostają na szczotce czy grzebieniu po czesaniu, zbierają się w odpływie wanny po kąpieli, a dodatkowo zauważyć można je czasem także na ubraniach, poduszce czy meblach. Wiele osób zaczyna się wówczas zastanawiać, co zrobić, żeby włosy nie wypadały, jednak należy przede wszystkim skupić się na podstawach, czyli na zdiagnozowaniu przyczyny problemu. Działania niecelowane w przyczynę dolegliwości mogą być nieskuteczne lub powodować jedynie chwilową poprawę, by potem problem powrócił ze zdwojoną siłą.

Czytaj także:
  • Zapalenie mieszków włosowych — objawy, przyczyny i leczenie
  • W dalszej części artykułu dowiesz się, jak wiele różnorodnych czynników odpowiadać może bezpośrednio lub pośrednio za nadmierną utratę włosów. Z problemem nie powinno się walczyć na własną rękę, gdyż może się nasilać, a wówczas powrót do „normalnego” stanu owłosienia głowy może być bardzo długi. Zalecany jest zatem kontakt z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń odnośnie leczenia, suplementacji czy pielęgnacji skóry głowy i włosów. Niejednokrotnie konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego i mowa tu nie o dniach terapii, a czasem tygodniach czy miesiącach. W tej sytuacji e-recepta online to dobre rozwiązanie, gdy ciężko w porę umówić się do lekarza, a opakowanie przyjmowanych leków dobiega końca.

    Przyczyny wypadania włosów

    Niestety należy mieć na uwadze, że wypadanie włosów może wiązać się z różnymi przyczynami.

    • Prowadzić do niego mogą między innymi błędy żywieniowe, a konkretnie niedożywienie i związane z tym niedobory. Jest to problem, z którym często zmagają się na przykład osoby zbyt intensywnie odchudzające się, które stawiają na drastyczne diety, czy też głodówki. Nie zawsze jednak może być to kwestia odchudzania, gdyż nawet „zwykła” dieta nieprawidłowo zbilansowana może skutkować wypadaniem włosów. Pacjent może zatem jeść dużo, ale niekoniecznie to, co jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – wówczas trudno oczekiwać, by wygląd i stan skóry, włosów i paznokci był prawidłowy. Powiązany jest tu także kłopot z anoreksją i bulimią, gdzie również częste są niedobory witamin i składników odżywczych.
    • Gdy w grę wchodzi wypadanie włosów, przyczyna często wiąże się z długotrwałą infekcją, która mocno wycieńczyła organizm. Może być to grypa, ale ostatnio dużo mówi się również o nadmiernym wypadaniu włosów po COVID-19.
    • Również grzybica to częsta przyczyna wypadania włosów, ponadto do dolegliwości przyczynić może się łojotokowe zapalenie skóry głowy, a nawet łysienie plackowate.
    • Nie można zapominać również, że problematyczne mogą być pewne zatrucia, w tym zatrucie metalami ciężkimi, ponadto nadmiernemu wypadaniu włosów sprzyjają także niektóre leki. Mowa nie tylko o chemioterapii, która zazwyczaj kojarzy się z wypadaniem włosów, ale również o wielu innych medykamentach, w tym także czasem o tabletkach antykoncepcyjnych.
    • Włos może być również uszkadzany mechanicznie, w tym przy użyciu szczotki i rozczesywania włosów na siłę. Do uszkodzenia włosów na głowie przyczynia się również stosowanie zbyt obciskających gumek, tapirowanie włosów itd. Wszystko to sprawia, że włosy łamią się lub wręcz wyrywane są nieumyślnie przez pacjenta.
    • Włosy osłabiać mogą także codzienne zabiegi czy sposób czesania. Do wypadania przyczynić może się częste farbowanie włosów, stosowanie silnych kosmetyków pielęgnacyjnych, zabiegi na gorąco (prostowanie przy użyciu prostownicy/kręcenie lokówką/suszenie suszarką), a także zbyt ciasne upinanie fryzur.
    • Do wypadania włosów dochodzi często również po porodzie, co wiąże się ze zmianami hormonalnymi, a konkretnie ze spadkiem estrogenów.
    • Niekorzystnie na stan włosów wpływa również palenie papierosów, więc i to może przyczynić się do problemu ich nadmiernego wypadania.
    • Nie jest wykluczone także łysienie androgenowe, które szerzej omówione będzie w dalszej części tekstu.
    • Do dolegliwości przyczyniać mogą się zaburzenia gospodarki hormonalnej, choroby tarczycy i przysadki, PCOS czy menopauza.
    • Do bardzo poważnych czynników przyczyniających się do łysienia zaliczyć można również silny stres i nadmierne napięcie emocjonalne. Stres negatywnie odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu – zarówno gdy jest tymczasowy, jak również kiedy trwa permanentnie.

    Przyczyn nadmiernej utraty włosów może być znacznie więcej niż wymienione powyżej. Źródłem dolegliwości mogą być nawet schorzenia na tle psychicznym, czego nie każdy jest świadomy.

    Diagnostyka wypadania włosów — jak rozpoznać powód?

    Ustalenie, skąd bierze się wypadanie włosów, nie jest łatwym zadaniem, gdyż przyczyn takiej dolegliwości może być bardzo dużo. Oczywiście pacjent może mieć pewne podejrzenia, które nieco ukierunkują lekarza na diagnozę. Wie na przykład, czy w ostatnim czasie ciężko chorował, przyjmował leki bądź miał zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. w ciąży czy podczas menopauzy). Łatwo również powiązać wypadanie włosów z pewnymi deficytami w diecie – zwłaszcza jeśli faktycznie pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że jego menu w ostatnim czasie było mocno nieprawidłowe.

    Oczywiście są to wszystko jedynie spekulacje, które wymagają sprawdzenia. Czasem problem leży bowiem znacznie głębiej, a jedynie nasilają go czynniki dodatkowe, jak chociażby stres czy niewłaściwa dieta. Wiele osób zastanawia się na przykład, jaka witamina na wypadanie włosów może pomóc, tymczasem problemem może być niedobór żelaza związany z jego upośledzonym wchłanianiem (np. przy celiakii lub chorobie zakaźnej jelit). Samo zastanawianie się zatem, jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy, to często za mało, gdyż problem może mieć poważniejsze podłoże. Diagnostyka w tym przypadku może obejmować nie tylko badanie skóry głowy, ale również badania hormonalne, badania krwi i inne badania specjalistyczne zlecone przez lekarza.

    Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn – kto częściej się z nim zmaga?

    Nadmierne wypadanie włosów może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn. U mężczyzn łysienie zacząć się może już bardzo wcześnie. Dochodzi do osłabienia mieszków włosowych i spadku ich pigmentacji, a z czasem pojawiają się obszary bez włosów. U mężczyzn często występuje łysienie plackowate, jednak dotyka ich również łysienie androgenowe, które charakteryzuje się stopniowymi ubytkami włosów na czole i czubku głowy. U kobiet androgenowe wypadanie włosów czasem również występuje (zwłaszcza po menopauzie), jednak to nie jest jedyna opcja. Bardzo często za objawy łysienia u kobiet odpowiadają hormony i dieta. Zaburzenia gospodarki hormonalnej i nieprawidłowe odżywianie to tylko część problemów, gdyż dochodzą tu również dolegliwości związane z niektórymi lekami – np. stosowaniem środków antykoncepcyjnych. Sposób na wypadanie włosów interesuje również często kobiety żyjące w stresie lub młode mamy w okresie poporodowym.

    Jak leczyć wypadanie włosów?

    Jeśli zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów, warto skonsultować się z lekarzem. Wiele osób w pierwszej kolejności postanawia wypróbować domowe sposoby na wypadanie włosów, jednak często okazuje się, że preparaty dostępne bez recepty niewiele pomagają, a problem związany z łysieniem wręcz się nasila. Zanim zatem kupisz w drogerii cudowne wcierki na wypadanie włosów, działające cuda szampony do mycia i odżywki, zgłoś się do lekarza, by ten sprawdził, czy nie wymagasz leczenia specjalistycznego. Włosom pomaga trycholog i to do niego najlepiej skierować swoje pierwsze kroki. Sprawdzi on, co wiąże się z utratą włosów i zaproponuje dobrany indywidualnie sposób leczenia.

    Trycholog oczywiście nie zdiagnozuje od ręki, skąd wzięło się wypadanie włosów. Co stosować w tym przypadku u danego pacjenta, ustali na podstawie wywiadu oraz poszerzonej diagnostyki. Sprawdzić należy między innymi ewentualne alergie, dietę, zaburzenia hormonalne oraz leki, które pacjent przyjmuje. Wykonane zapewne będzie również badanie skóry głowy i badanie włosów. Wykorzystywany jest do tego trychoskop, umożliwiający obejrzenie wybranego obszaru głowy lub włosa przy dużym powiększeniu.

    Wypadanie włosów przy okazji innych chorób

    Należy mieć na uwadze, że niejednokrotnie suche i łamliwe włosy, które mają tendencję do wypadania, mogą być efektem poważnych chorób, które niekoniecznie kojarzą się na pierwszy rzut oka z tym problemem. Niezwykle ważne jest zatem zgłoszenie się do kompetentnego lekarza, który na wypadanie włosów spojrzy szerzej, zamiast zalecać jedynie suplementację. Mowa nie tylko o łupieżu, łojotokowym zapaleniu skóry czy grzybicy bądź łuszczycy, ale również o innych groźnych schorzeniach.

    Nie każdy na przykład zdaje sobie sprawę z tego, że nadmiernie wypadanie włosów może towarzyszyć przewlekłym chorobom ogólnoustrojowym, w tym między innymi niewydolności nerek, cukrzycy czy schorzeniom wątroby. Poszukując przyczyny dolegliwości dojść można również do chorób autoimmunologicznych. Mowa między innymi RZS, chorobie Hashimoto, a także wielu innych schorzeniach o tym podłożu. Wspomniano również o zaburzeniach psychicznych, które mogą problem nasilać. Przykładem może być chociażby trichotillomania, w czasie której to pacjent sam wyrywa sobie włosy, radząc sobie w ten sposób z napięciem. Nie można wykluczyć nawet chorób wenerycznych – doskonałym przykładem jest tu chociażby kiła, w przypadku której faktycznie dojść może do łysienia.

    Kiedy wypadanie włosów powinno niepokoić?

    Wcześniej wspomniano już, że wypadanie włosów w niewielkiej ilości jest normalne i nie powinno dawać powodów do niepokoju. Są jednak sytuacje, które szczególnie powinny skłonić pacjenta do przyjrzenia się swojemu organizmowi. Jeśli ilość włosów wypadających każdego dnia przekracza 100 sztuk, jest to już powód do niepokoju. Oczywiście nie chodzi tu o to, by włosy liczyć co do sztuki, ale już zauważenie wzmożonej utraty włosów w stosunku do tej „normalnej” może już dać wiele do myślenia. Wyraźne „prześwity” między włosami to już bardzo ważny powód do wizyty u trychologa, choć rozsądniejszym rozwiązaniem będzie reagowanie wcześniej i niedopuszczenie do takiej sytuacji. Zamiast zadawać wówczas w sieci pytanie „co polecacie na wypadanie włosów”, lepiej zasięgnąć porady specjalisty.

    Koniecznie należy zgłosić się natomiast pilnie do lekarza, gdy pacjent zauważy u siebie nie tylko wypadanie włosów, ale również inne niepokojące objawy – nawet jeśli wydają się pozornie zupełnie niepowiązane. Bardzo często jest bowiem tak, że wypadanie włosów jest tylko jednym z symptomów znacznie poważniejszych schorzeń i to je należy w pierwszej kolejności leczyć, a nie skupiać się na bezpodstawnej suplementacji biotyny czy żelaza.

    Leczenie wypadania włosów

    W przypadku poważnego wypadania włosów niezbędne jest wdrożenie leczenia. Oczywiście dobierane jest ono indywidualnie do przyczyny, która odpowiada za wypadanie włosów. Czasem dużo pomaga już eliminacja niezdrowych dla włosów przyzwyczajeń czy zmiana diety oraz sposobu higieny i pielęgnacji skóry głowy, jednak w niektórych przypadkach jest to niewystarczające.

    Lekarz zalecić może niejeden preparat na wypadanie włosów. Może być to specjalny szampon, stosowanie wcierek, a także specjalne tabletki na wypadanie włosów. Czasem niezbędne jest ponadto leczenie choroby podstawowej, której jedynie jednym z wielu efektów jest wypadanie włosów. Mowa np. o konieczności unormowania gospodarki hormonalnej.

    Rynek produktów dedykowanych do włosów jest bardzo nasycony. Znaleźć można różnego rodzaju szampony na wypadanie włosów, a także masę odżywek, wcierek czy masek. Reklamuje się szumnie ampułki na wypadanie włosów, specjalne olejki i grupy innych produktów, które mają poprawić mikrokrążenie, wyhamować wypadanie włosów i przyczynić się do ich szybszego wzrostu. Co chwilę pojawia się nowy produkt na bazie keratyny i „cennych aminokwasów”, który ma uratować włos przed wypadaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że szumnie reklamowane rozwiązania nie zawsze są skuteczne, zwłaszcza jeśli przyczyna problemu leży głębiej. Gdy osłabienie mieszków włosowych związane jest z chorobą, nie pomogą zazwyczaj produkty, które dostępne są w drogeriach, czy też internetowe porady, co na wypadanie włosów zastosować na własną rękę. Najczęściej skutecznie działa jedynie wizyta u trychologa i działania ukierunkowane na zdiagnozowaną wcześniej przyczynę problemu. Konieczne może być również wsparcie lekarzy o innych specjalizacjach, zależnie od podejrzewanego źródła problemu.

    Suplementacja, dieta i pielęgnacja, czyli jak zapobiegać wypadaniu włosów?

    Wspomniano już wcześniej, że wypadanie włosów może być związane z pewnymi niedoborami, a także z osłabieniem cebulki włosa. By uniknąć problemu z wypadaniem włosów, należy przede wszystkim zatem skupić się na swojej diecie, zredukować narażenie na czynniki stresogenne, a także w razie potrzeby posiłkować się wsparciem farmakologicznym. Jeśli chodzi o suplementację, często poleca się produkty bogate w takie składniki jak biotyna (wit. B) i kolagen, a także żelazo oraz cynk i selen. Warto postawić także na witaminę A oraz witaminę E. Ważne witaminy na wypadanie włosów to także witamina C i witamina D.

    Oczywiście o włosy powinno się także należycie dbać. Ich właściwa pielęgnacja każdego dnia to podstawa, by były silne, zdrowe i atrakcyjnie wyglądające. Warto postawić przede wszystkim na kosmetyki do włosów o mądrze dobrych formułach. Zbyt mocne składniki mogą wywoływać osłabienie włosów, a stąd kilka kroków tylko do ich wypadania. Kolejna kwestia to ochrona włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Mowa o szarpaniu włosów szczotką, ponadto problemem jest też wysoka temperatura generowana przez suszarki, prostownice czy lokówki.

    Nie zawsze w ten sposób da się uniknąć problemu z wypadaniem włosów, jednak pewne działania mogą zredukować ryzyko jego wystąpienia. Na koniec należy przypomnieć, że niejednokrotnie wypadanie włosów to wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o problemy zdrowotne organizmu. Ważne jest zatem dbanie o swój stan zdrowia i regularne wykonywanie badań profilaktycznych, które pozwolą wykryć ewentualny problem w zarodku i wdrożyć leczenie, zanim pojawią się takie komplikacje, jak chociażby nadmierne wypadanie włosów, czy też wręcz znacznie gorsze powikłania.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.