Wągry – czym są i jak z nimi walczyć?

Napisano 02.09.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wągry to zaskórniki pojawiające się pod postacią czarnych lub białych kropek na twarzy oraz niektórych miejscach na ciele. Mylne jest przekonanie, że zawsze towarzyszą skórze z tendencją do przetłuszczania, gdyż mogą pojawić się także na cerze suchej i normalnej. Główną przyczyną ich występowania jest nieodpowiednia pielęgnacja oraz zmiany hormonalne. Warto wiedzieć, że stosując odpowiednie produkty pielęgnacyjne, można znacznie poprawić stan skóry i tym samym zniwelować problem wągrów. Skóra wysypana pryszczami i wągrami z pewnością wpływa na naszą niską samoocenę. Skąd biorą się wągry i jak z nimi walczyć, by cieszyć się gładką i promienną skórą?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wągry – przyczyny ich powstawania

Wągry to białe lub czarne zaskórniki, które pojawiają się na twarzy, szczególnie w okolicy T, czyli na czole, nosie oraz brodzie. Można je także zauważyć na pojedynczych miejscach na ciele. Szczególnie często pojawiają się wągry na plecach oraz dekolcie. Widoczne są zazwyczaj tam, gdzie występuje najwięcej gruczołów łojowych, które zapychając się, tworzą zaskórniki na skórze. Najczęściej występują pod postacią małych, czarnych kropek, które są wynikiem utlenienia się i zanieczyszczania masy łojowej w ujściach gruczołów, czyli porach. 

Czytaj także:
  • Usuwanie wągów – jak to robić bezpiecznie?
  • Z czego biorą się wągry? Zazwyczaj jest to przypadłość, która współtowarzyszy cerze z nadprodukcją sebum, czyli skórze tłustej i mieszanej. Wągry mogą jednak pojawić się także na skórze suchej czy normalnej. Wbrew pozorom wągry to bardzo częsty problem posiadaczy skóry odwodnionej. Gdy nasza skóra nie otrzymuje codziennej dawki nawilżenia, paradoksalnie dochodzi do nadprodukcji łoju oraz osłabienia mikroflory bakteryjnej naskórka. Co warto wspomnieć, wągry nie są jedynie problemem, który dotyka w wieku nastoletnim. Mogą one pojawić się niezależnie od wieku oraz płci. 

    Przyczyna powstawania wągrów

    Najczęstszą przyczyną powstawania porów jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry albo jej zupełne zaniechanie. Wągry pojawiają się w sytuacji, kiedy dochodzi do zatkania ujścia mieszków łojowych. W wyniku tego gromadzą się martwe komórki naskórka i łój, które są idealną pożywką do rozwoju bakterii. Niestety takie zjawisko może towarzyszyć potęgowaniu się problemu wągrów oraz powstawaniu stanów zapalnych i bolesnych podskórnych grudek. 

    W przypadku kobiet na stan skóry wpływają także nakładane na co dzień kosmetyki kolorowe. Z czego robią się wągry? Niektóre z nich mają w swoim składzie składniki, które mogą zapychać skórę, uniemożliwiać jej oddychanie i powodować powstawanie niedoskonałości. Mowa przede wszystkim o ciężkich i mocno kryjących podkładach, których działanie nierzadko opiera się na olejach czy parafinie. Te często zapychają pory na skórze, szczególnie gdy nieprawidłowo jest wykonywany demakijaż. 

    Inną przyczyną są zmiany hormonalne w organizmie oraz wszelkie leki mające za zadanie regulowanie gospodarki hormonalnej. Dla naszej skóry nie jest także obojętny nadmierny i długotrwały stres i częste przebywanie w środowisku, gdzie jest duże zanieczyszczenie powietrza pyłem czy smogiem. Niestety na te czynniki nie mamy wpływu. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową pielęgnację skóry bogatą w produkty odpowiedzialne za usuwanie martwego naskórka. 

    Jak dbać o skórę z tendencją do wągrów?

    Jak już zostało wspomniane, kluczowym elementem skóry podatnej na powstawanie wągrów jest codzienna pielęgnacja skóry, zarówno rano, jak i wieczorem. Świadoma pielęgnacja powinna składać się z kilku kroków i każdy z nich jest bardzo ważny w walce o ładniejszą i zdrowszą skórę, więc nie powinien być pomijany. Co na wągry sprawdzi się najlepiej?

    Oczyszczanie skóry

    Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczanie skóry, nawet takiej, na której na co dzień nie pojawia się makijaż. Dzięki oczyszczaniu twarzy pozbywamy się z niej wszelkich zanieczyszczeń, takich jak łój, kurz, makijaż czy nagromadzone bakterie. Błędne jest przekonanie, że do tego kroku wystarczy jedynie płyn micelarny. Owszem, można się nim wspomagać na samym początku oczyszczania twarzy, by pozbyć się z twarzy makijażu. Jednak niezbędne jest użycie dodatkowo pianki myjącej, żelu czy emulsji myjącej, które jeszcze dokładniej usuną zanieczyszczenia. Dokładnie umyta skóra musi zostać osuszona, najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym. Jeśli nasz problem jest duży, warto sięgnąć po profesjonalne dermokosmetyki. Wiele takich produktów dostaniemy w aptece bez recepty. 

    Nawilżanie skóry

    Drugim krokiem jest codzienne nawilżanie skóry. Niestety wiele osób posiadających cerę tłustą pomija ten krok z obawy na spotęgowanie efektu świecenia, który miałyby powodować produkty nawilżające. To błąd! Każdy typ skóry wymaga nawilżania, więc konieczne jest posiadanie w swojej kosmetyczce kremów oraz emulsji bazujących na kwasie hialuronowym, kolagenie czy naturalnych wyciągach roślinnych. 

    Ostatnią bardzo ważną kwestią jest pozbywanie się martwego naskórka, co umożliwia peeling. Częstotliwość używania oraz jego rodzaj powinny być dostosowywane indywidualnie do potrzeb naszej skóry. Ważne jest, by skóra regularnie złuszczana była codziennie pokrywana wysokim filtrem UV, który zapobiega powstawaniu przebarwień. 

    Niestety czasami może zdarzyć się, że domowa pielęgnacja skóry nie będzie przynosiła zadowalających efektów. W takich sytuacjach warto skonsultować się z dermatologiem, który może pokierować leczeniem skóry. Innym sposobem jest skorzystanie z internetowej konsultacji lekarskiej, w efekcie czego otrzymujemy receptę przez internet, co znacząco może przyspieszyć walkę o piękniejszą skórę. 

    Dlaczego należy oczyszczać skórę z wągrów?

    Gdy na naszej skórze pojawiają się wągry, konieczne jest rozpoczęcie walki o jej lepszy stan. Oczyszczanie skóry z wągrów jest bardzo ważne, nie tylko ze względów wizualnych. Nieoczyszczana regularnie skóra może prowadzić do namnażania się bakterii na jej powierzchni, co skutkuje jej podrażnieniem, zaczerwienieniem i stanami zapalnymi. Oprócz tego wszystkie aktywne składniki w produktach pielęgnacyjnych nie mają możliwości działać, gdyż zanieczyszczenia uniemożliwiają ich dostawanie się w głąb skóry. 

    Warto wspomnieć, że wągrów, ani zaskórników nie należy samodzielnie wyciskać. Przynosi to jedynie chwilowy rezultat, a może doprowadzić do powstawania przebarwień czasami niemożliwymi do usunięcia. Jeżeli zawodzą domowe sposoby na wągry, a także stosowanie kosmetyków nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto zainteresować się profesjonalnymi zabiegami w gabinecie kosmetologicznym, na przykład mikrodermabrazją czy kuracją z użyciem kwasów. 

    Czy wągry mogą przekształcać się w bardziej zaawansowane wypryski?

    Niestety pomijanie pielęgnacji skóry i niedokładne jej oczyszczanie z wągrów może prowadzić do namnażania bakterii i tym samym pojawiania się nowych wyprysków. W efekcie na skórze mogą pojawić się bolesne podskórne grudki, zmiany trądzikowe, zaczerwienienie czy w najgorszym wypadku blizny niemożliwe do usunięcia bez ingerencji dermatologa. 

    Z tego powodu należy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry i jej dokładne oczyszczanie. Na wygląd naszej skóry wpływa także dieta. Spożywając posiłki obfitujące w tłuszcze i cukry proste, na skórze można zauważyć coraz więcej zmian trądzikowych, takich jak na przykład wągry na nosie. Chcąc zapobiegać ich występowaniu, należy komponować swoje posiłki w taki sposób, by były one bogate w minerały i witaminy. Warto zwrócić uwagę szczególnie na witaminy z grupy B, które regulują pracę gruczołów łojowych i mają właściwości przeciwzapalne. 

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.