Usuwanie wągów – jak to robić bezpiecznie?

Napisano 08.10.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wągry są niezapalnymi zmianami skórnymi. Najczęściej pojawiają się na twarzy w okolicy strefy T, a także na dekolcie czy pomiędzy łopatkami, czyli w miejscach, gdzie koncentrują się gruczoły łojowe. Powstają wskutek nadmiernej proliferacji i zlepiania się komórek, zapchania ujścia mieszka włosowego przez wydzielinę łojową — sebum. Istnieje kilka metod usuwania wągrów. Jak pozbyć się czarnych zaskórników? Czy wągry same znikną?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wągry — usuwanie mechaniczne

Biorąc pod uwagę, że skóra twarzy jest bardzo delikatna, warto zgłosić się do profesjonalisty, dzięki czemu dowiesz się jak pozbyć się wągrów z twarzy. W przypadku niektórych osób trądzik jest spowodowany zmianami hormonalnymi. Wizyta u dermatologa pozwoli wybadać przyczynę problemu i rozpocząć odpowiednie leczenie farmakologiczne. Recepta online może być pomocna w terapii i zostać zrealizowana w każdej aptece.

Czytaj także:
  • Wągry – czym są i jak z nimi walczyć?
  • Nie zaleca się samodzielnego, manualnego (ręcznego) usuwania zaskórników. Jest inwazyjne, dlatego może wywoływać podrażnienia i zaostrzenie stanu zapalnego. 

    Mechaniczne oczyszczanie twarzy pozwala usunąć zanieczyszczenia oraz toksyny ze skóry, odblokowując pory i poprawiając kondycję cery. Metody charakteryzują się mniejszą ingerencją w skórę niż manualne techniki, dzięki czemu są bardziej komfortowe.

    Do najpopularniejszych metod mechanicznego usuwania wągrów zalicza się:

    • Mikrodermabrazja diamentowa — ścieranie warstw naskórka. W tym celu wykorzystuje się próżnię i diamentowe głowice. Dzięki mikrodermabrazji diamentowej można oczyścić skórę z zanieczyszczeń i zaskórników oraz poprawić wchłanianie składników odżywczych do głębszych partii skóry. Poprawia również ukrwienie i koloryt skóry, zwiększa jej elastyczność i produkcję kolagenu. Może powodować redukcję blizn, zmarszczek i  przebarwień. Poleca się ją osobom z cerą problematyczną i skłonną do trądziku.
    • Hydrabrazja (mikrodermabrazja wodna) — polecane przy głębokich wągrach — usuwanie pozwala na dogłębne oczyszczenie cery. To połączenie oczyszczania, złuszczania i nawilżania skóry. Podczas zabiegu najpierw przy zastosowaniu zasysania usuwa się łój i zaskórniki, a następnie przy pomocy wody ściera się warstwę rogową naskórka. Ta metoda jest polecana dla każdego rodzaju skóry i mogą z niej skorzystać również osoby z cerą wrażliwą i naczynkową.
    • Peelingi mechaniczne — zawierają drobinki, które pomagają usuwać martwe komórki, zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Przy aplikacji zaleca się wykonywanie delikatnych kolistych ruchów.

    Enzymatyczne usuwanie wągrów — czy jest skuteczne?

    Enzymatyczne usuwanie wągrów jest metodą nieinwazyjną i bardziej delikatną niż techniki mechaniczne czy manualne. Najczęściej wykorzystuje się naturalne enzymy roślinne. To skuteczna metoda, która pomaga złuszczać naskórek bez intensywnego pocierania skóry. Z metod enzymatycznych może korzystać każdy, niezależnie od typu cery.

    Peeling enzymatyczny (eksfoliacja) działa powierzchniowo. Pomaga zmiękczyć warstwę rogową i martwe komórki naskórka, co umożliwia ich usunięcie. Zaleca się regularne korzystanie z peelingów, dzięki czemu skóra będzie wygładzona, odświeżona i z jednolitym kolorytem. Działanie pozytywnie wpływa na proces odnowy skóry i na zmniejszenie widoczności rozszerzonych porów.

    Jak często należy usuwać wągry?

    Wiele osób zastanawia się, czy usuwać wągry. O skórę należy regularnie dbać, dzięki czemu zmniejszymy szansę na pojawianie się zaskórników. Niektóre zabiegi kosmetyczne są dość inwazyjne i nie można ich zbyt często wykonywać. Dlatego, jeśli nie chcemy dopuścić do wysypu wągrów i pragniemy, żeby nasza skóra była czysta i promienna powinniśmy stosować odpowiednią profilaktykę.

    Przede wszystkim dobrze codziennie myć twarz ciepłą wodą i łagodnym środkiem oczyszczającym. Dzięki temu możemy pozbyć się nadmiaru sebum i nagromadzających się bakterii, blokujących pory. Szczególnie warto oczyszczać skórę po wstaniu, przed snem, a także aktywności fizycznej (po spoceniu się).

    Warto przyjrzeć się pielęgnacji swojej skóry i korzystać z łagodnych kosmetyków, które nie podrażniają naskórka. Przykładowo nie zaleca się stosowania kosmetyków z alkoholem, ponieważ wpływają na przesuszenie skóry, co skutkuje późniejszą nadprodukcją sebum. Dobrze zadbać o usuwanie zrogowaciałego naskórka, co można osiągnąć przy regularnym wykonywaniu peelingów. Wągry powstają również przy zaniedbaniach w oczyszczaniu skóry. Nie musisz rezygnować z makijażu, ale staraj się używać produktów, które nie zatykają porów i usuwaj makijaż przed snem. Skóry nie należy mocno szorować, ponieważ może to prowadzić do podrażnień czy uszkodzeń naskórka, dlatego warto zachować delikatność.

    Jeśli nie musimy dotykać twarzy, nie róbmy tego. Na palcach mamy setki bakterii, które przeniesione na wrażliwą skórę twarzy mogą powodować powstawanie wągrów. Jeśli musimy dotknąć wrażliwej skóry, pamiętajmy, żeby mieć umyte ręce albo skorzystać z rękawiczek czy wacików. Warto też zadbać o częste pranie pościeli, której dotyka nasza twarz. 

    Na powstawanie zaskórników mają również czynniki biologiczne jak skłonności genetyczne. Występowanie trądziku jest również związane ze zmianami hormonalnymi, szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy pojawiają się duże wahania gospodarki hormonalnej. Niektóre choroby np. zespół policystyczny jajników (PCOS) wpływają na pogorszenie kondycji cery. Trądzik może ustąpić po rozpoczęciu przyjmowania niektórych leków. Warto też wyeliminować stres, a także przyjrzeć się swojej diecie — szczególnie zaleca się ograniczenie spożywania dużej ilości przetworzonego jedzenia, żywności pełnej soli oraz cukru.

    Pamiętajmy również o działaniu czynników zewnętrznych jak zanieczyszczeń otoczenia czy promieniowania słonecznego. Dlatego warto stosować odpowiednie kosmetyki z ochroną UV.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.