Użądlenie pszczoły — jak postępować? Pierwsza pomoc

Napisano 07.10.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Użądlenia pszczół są częstą przyczyną urazów w okresie letnim i nie należy ich lekceważyć. Użądlenie pszczoły może prowadzić do bólu, obrzęku, a nawet anafilaksji (ciężkiej reakcji alergicznej). Dlatego warto poznać zasady pierwszej pomocy, jak radzić sobie podczas użądlenia pszczoły, osy, szerszenia i jak można osobie użądlonej pomóc. Pierwsza szybka pomoc jest niezwykle ważna, gdy osoba jest uczulona. Jest to wówczas bardzo groźne. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Użądlenie pszczoły — objawy

Pszczoła, osa, szerszeń i wszystkie inne owady są niebezpieczne dla człowieka. Jeżeli nie jesteśmy uczuleni na jad, to jedynie możemy odczuwać nieprzyjemne objawy po ukąszeniu. Są to najczęściej pieczenie, zaczerwienienie w miejscu ukąszenia. Jednak jeśli owad zaatakuje osobę uczuloną na jad owadów, lub ogólnie osobę ze skłonnością do alergii, konsekwencje ukąszenia mogą być o wiele poważniejsze, a nawet zagrażać życiu. Osoby takie po ugryzieniu, natychmiast powinny wezwać lekarza. Ważne jest aby osoby uczulone posiadały zawsze przy sobie zastrzyk z adrenaliną. Leki dostępna na receptę, możesz szybko dostać dzięki usłudze e-recepta. Kod e-recepty przyjdzie Ci SMS, a leki wykupisz w każdej aptece w Polsce.

Czytaj także:
  • Użądlenie osy — czy i kiedy może być groźne?
  • Do najczęstszych objawów użądlenia przez pszczołę należą:

    • Zaczerwienienie i opuchlizna w miejscu użądlenia
    • Pozostawione żądło
    • Ból po użądleniu
    • Swędzenie i uczucie pieczenia
    • Nudności lub wymioty – występuje częściej u dzieci niż u dorosłych. Może również wystąpić po zjedzeniu dużego posiłku z alkoholem.
    • Duszność – z powodu wstrząsu anafilaktycznego; jest to rzadkie, ale poważne. Jeśli masz trudności z oddychaniem po użądleniu przez pszczołę lub osę, szukaj natychmiastowej pomocy medycznej.

    Użądlenie pszczoły co robić?

    Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest usunięcie żądła ze skóry. Żądło jest długą igłą przymocowaną do odwłoka pszczoły i zawiera worki jadowe. Jeśli nie usuniesz go, więcej jadu zostanie wstrzyknięte do Twojego ciała podczas ściskania lub zgniatania ciała pszczoły.

    W przeciwieństwie do innych owadów, pszczoły miodne umierają po użądleniu. Pozostawiają swoje żądła w skórze ofiary i umierają po uwolnieniu toksyn do jej organizmu.

    Osoba uczulona powinna niezwłocznie przyjąć zastrzyk z adrenaliną.

    Pierwsza pomoc po użądleniu pszczoły

    Jeśli Ty lub ktoś inny został użądlony przez pszczołę, lub innego owada, pierwsza pomoc może pomóc złagodzić ból i zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznej.

    Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia może mieć różne formy. Co na użądlenie pszczoły może pomóc? 

    • Zastosuj zimne okłady lub lód zawinięty w ręcznik na miejsca użądlenia. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból.
    • Weź tabletkę antyhistaminową (np. loratadynę). Można ją zażyć z paracetamolem, aby złagodzić świąd, obrzęk i pieczenie. Nie należy podawać leków przeciwhistaminowych dzieciom poniżej 6 miesiąca życia bez wcześniejszej rozmowy z lekarzem. Jeśli nie ma poprawy po 15 minutach, weź kolejną tabletkę lub powtórz po 30 minutach, jeśli to konieczne.
    • Uciskaj palcem żądło przez 15 minut, jeśli to możliwe — może to zapobiec wstrzyknięciu jadu do skóry podczas usuwania żądła.
    • Należy pamiętać o podawaniu płynów, które szybciej wypłukują jad z organizmu. Nie należy podawać wody w przypadku duszności, gdyż grozi to zadławieniem! 

    Użądlenie pszczoły — kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

    Wiele osób jest uczulonych na jad pszczeli i musi zachować szczególną ostrożność. Alergia na jad może wywołać poważną reakcję anafilaktyczną, która może zakończyć się śmiercią. Użądlenia pszczół mogą być niebezpieczne dla małych dzieci oraz osób, które mają silną alergię. 

    Użądlenie pszczoły opuchlizna

    Użądlenia pszczół mogą powodować obrzęk, ból, zaczerwienienie i swędzenie w miejscu ukąszenia. Obrzęk może trwać przez kilka dni po śmierci pszczoły. Możesz mieć również gorączkę, ból głowy i nudności, ponieważ Twój organizm reaguje na truciznę zawartą w jadzie pszczoły.

    Użądlenie pszczoły opuchlizna jak długo

    U osoby bez alergii, opuchlizna przechodzi zazwyczaj po kilku godzinach. Czasami nie ma jej w ogóle lub jest bardzo mała.  Jednak u osoby uczulonej może utrzymywać się nawet kilka dni, a nawet do miesiąca. Na opuchliznę można stosować zimne okłady lub posmarować ją altacetem w żelu, lub zrobić kompres z wodą i octem. 

    Użądlenie pszczoły w głowę może być bardzo bolesnym doświadczeniem. Na takie miejsce warto przyłożyć zimny kompres lub spryskać środkiem przeciwbólowym w sprayu. 

    Użądlenie pszczoły kiedy do lekarza

    Koniecznie udaj się do lekarza, gdy jesteś uczulony na jad owadów, a także ogólnie jeśli masz skłonność do różnych alergii. Poza tym zwróć uwagę na wygląd miejsca ukąszenia. Koniecznie udaj się do lekarza gdy:

    • pojawi się czerwona pręga odchodząca z okolicy ukąszenia
    • odczuwasz nudności i wymiotujesz
    • masz złe samopoczucie
    • opuchlizna się nasila lub nie mija po zastosowaniu leków
    • masz trudności z oddychaniem
    • wystąpiły problemy z mówieniem
    • odczuwasz mrowienie w okolicy ukąszenia lub drętwienie.

    Kiedy użądlenie pszczoły może być niebezpieczne dla zdrowia i życia — uczulenie

    Użądlenie pszczoły miodnej może być bardzo bolesne, ale rzadko powoduje poważne problemy u zdrowych osób dorosłych. Jednakże, jeśli jesteś uczulony na jad pszczeli, może to być zagrażające życiu.

    Jak wygląda użądlenie pszczoły i jakie daje objawy? Użądlenie pszczoły zwykle powoduje zaczerwienienie i obrzęk wokół miejsca zranienia. Miejsce to może być również gorące, wrażliwe i swędzące, ponieważ organizm reaguje na jad wstrzyknięty do skóry przez żądło pszczoły.

    Pszczoła miodna może dostarczyć tylko około 40 mikrogramów jadu, gdy kogoś użądli. Może nie brzmi to jak dużo, ale wystarcza do zabicia małych drapieżników, takich jak myszy czy ptaki.

    Uczulenie na jad pszczoły

    Najczęstszą reakcją alergiczną na użądlenia pszczół jest anafilaksja. Anafilaksja to poważna reakcja alergiczna na obcą substancję w organizmie, która może spowodować śmierć w ciągu 30 minut, jeśli nie jest natychmiast leczona. Powoduje ona nagły spadek ciśnienia krwi, co może prowadzić do wstrząsu i śmierci.

    Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest jak najszybsze usunięcie żądła. Proces ten jest bardzo bolesny, ale ważne jest, aby nie ściskać ciała owada, ponieważ uwolni on więcej jadu do skóry.

    Aby usunąć żądło, użyj pęsety lub szczypiec i wyciągnij je za głowę. Jeśli nie masz pod ręką żadnych narzędzi, ściśnij żądło palcami i wyciągnij je powoli. Po usunięciu żądła należy umyć wodą z mydłem obszar skóry, na którym znajdują się małe czerwone plamy spowodowane użądleniem.

    Jeśli użądliła Cię więcej niż jedna pszczoła, nie drap miejsca ukąszenia, gdyż może to spowodować rozprzestrzenienie się jadu po całym ciele i zwiększenie bólu. Zamiast tego należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem po usunięciu każdego użądlenia.

    Jeśli jesteś uczulony na jad pszczeli (wstrząs anafilaktyczny), wykonaj następujące czynności:

    1. Zachowaj spokój – staraj się nie wpadać w panikę i nie biegać dziko, ponieważ to tylko pogorszy sytuację dla siebie i osób w Twoim otoczeniu
    2. Zdejmij wszystkie ubrania, które zakrywają miejsce użądlenia (oprócz butów)
    3. Połóż się na plecach na czymś miękkim, np. na trawie, aby w razie potrzeby zapewnić drożność dróg oddechowych

    Zastrzyk ratujący życie

    Osoby uczulone na jad owadów powinny zawsze mieć przy sobie zastrzyk z adrenaliną, który uratuje życie. Należy go zaaplikować niezwłocznie po użądleniu, aby nie dopuścić do wstrząsu anafilaktycznego. 

    Domowe metody łagodzące użądlenie pszczoły

    Użądlenia pszczół są częstym, ale potencjalnie niebezpiecznym urazem związanym z pszczołami. Pszczoły mają kolczaste żądła, które mogą pozostać w skórze po oderwaniu się od ciała pszczoły.

    Oto kilka kroków, które należy podjąć po użądleniu przez pszczołę lub osę. 

    Użądlenie pszczoły domowe sposoby 

    Zdejmij ubranie — jeśli użądlenie jest na ręce lub nodze, zdejmij wszelkie ciasne ubrania z obszaru użądlenia. Jeśli jest na twarzy lub szyi, nie odciągaj od żądła, ponieważ może to zwiększyć ilość jadu wstrzykniętego do organizmu.

    Miejsce użądlenia umyj wodą z mydłem — użyj ciepłej wody, aby zmyć resztki jadu ze skóry wokół miejsca użądlenia.

    Zastosuj lód — przyłóż okład z lodu bezpośrednio do miejsca użądlenia na 10 minut z każdej strony (łącznie 20 minut).

    Zrób okład z octem (woda z octem) — zmniejszy to opuchliznę. 

    Zażyj lek przeciwhistaminowy — zażyj dostępny bez recepty lek przeciwhistaminowy, taki jak loratadyna, cetyryzyna. Zmniejszy on opuchliznę, świąd i pieczenie. 

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.