Spuchnięte dziąsło – powody i leczenie. Czy może oznaczać poważniejsze problemy?

Napisano 25.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Spuchnięte dziąsło to nieprzyjemna dolegliwość, która nie zawsze dotyczy wyłącznie osób, które nie dbają o higienę mycia zębów czy nie stosują nici dentystycznych bądź płynów do płukania jamy ustnej. Do obrzęku dziąseł przyczyniać mogą się również inne problemy, w tym także dolegliwości wymagające pilnej interwencji stomatologa bądź lekarza innej specjalizacji. Co robić w przypadku spuchniętego dziąsła? Informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Spuchnięte dziąsło – najczęstsze przyczyny

Opuchnięte dziąsło to nieprzyjemna dolegliwość, która wiązać może się z różnymi czynnikami. Często obrzękowi towarzyszy ból i przekrwienie dziąsła, a czasem pojawić może się również krwawienie dziąseł. Pacjenci skarżą się między innymi na spuchnięte dziąsło za jedynkami lub spuchnięte dziąsło od wewnątrz, ale obrzęk może również pojawiać się przy ósemkach i w innych rejonach dziąseł, zależnie od przyczyny problemu. 

Czytaj także:

Prawdopodobne przyczyny spuchniętego dziąsła

  • Bardzo często spuchnięte dziąsło jest efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Mowa zarówno o zbyt krótkim lub zbyt długim szczotkowaniu, jak również o niewłaściwej technice czyszczenia zębów, a także o nieprawidłowym nitkowaniu. Jeśli pacjent nie przykłada się do codziennej pielęgnacji jamy ustnej i nie usuwa resztek pokarmowych, które gromadzą się między zębami, pojawia się nie tylko nieświeży oddech, ale także płytka nazębna. Odkładanie się takiej płytki powoduje kamień na zębach, co znów może przyczynić się do zapalenia dziąseł i ich bolesnej opuchlizny. 
  • Spuchnięte dziąsła mogą pojawiać się jednak nie tylko w związku z odkładającym się na powierzchni zęba kamieniem nazębnym. Do stanu tego często przyczyniają się bowiem także aparaty ortodontyczne lub uzupełnienia protetyczne, a nawet uczulenie na nie. 
  • Niestety czasem opuchlizna dziąsła wiąże się z rozwijającą się paradontozą lub zgorzelą zęba. 
  • Nie są rzadkością także spuchnięte dziąsła w ciąży. W tym przypadku problemem jest nadprodukcja progesteronu, co jest szczególnie dokuczliwe w drugim i trzecim trymestrze. Hormon ten zwiększa bowiem przepuszczalność naczyń krwionośnych, przez co dochodzi do krwawienia i opuchlizny. 

Jak postępować przy spuchniętym dziąśle?

Opuchniętych i krwawiących dziąseł nie można lekceważyć. Choć przyczyny mogą mieć trywialne, jak np. zła technika szczotkowania czy nieprawidłowe nitkowanie, problemy z opuchniętymi dziąsłami wskazywać mogą również na poważne dolegliwości, które wymagają interwencji lekarskiej. Do dolegliwości przyczyniać mogą się bowiem także niektóre choroby układu krążenia, cukrzyca, a nawet zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem, menstruacją czy ciążą. Jeśli obrzęk w jamie ustnej obejmujący dziąsła wiąże się z koniecznością leczenia, recepta przez internet z pewnością niejednej osobie ułatwi dostęp do leków, gdy ciężko umówić się do lekarza stacjonarnie. 

Spuchnięte dziąsło a chory ząb

Jeśli u pacjenta pojawia się spuchnięte dziąsło przy zębie, najczęściej wiąże się z odkładającym się kamieniem nazębnym, ale może również być objawem niedoboru witaminy C. Bardzo częstym problemem pacjentów jest spuchnięte dziąsło za ósemką. Zazwyczaj świadczy ono o utrudnionym wyrzynaniu tego zęba lub o chorej ósemce, co wymagać może leczenia zęba lub wręcz jego usunięcia. Również spuchnięte dziąsło po leczeniu kanałowym czy wyrwaniu zęba zdarza się dość często. Pomagają tu chłodne okłady i płukanki ziołowe, jednak jeśli stan ten się utrzymuje, konieczna może być ponowna wizyta u lekarza i przyjmowanie leków o działaniu przeciwzapalnym. Spuchnięte dziąsło i policzek mogą np. świadczyć o rozwoju ropnia zęba, a stan ten wymaga pilnej interwencji specjalisty.

Jeśli natomiast rodzic zaobserwuje spuchnięte dziąsło u dziecka, problemem może być po prostu wyrzynający się ząbek. Stanu tego nie wolno jednak lekceważyć, ponieważ również próchnica i stan zapalny zęba mogą się do niego przyczyniać, a wówczas kontakt z dentystą będzie koniecznością. 

Co pomaga na spuchnięte dziąsło — domowe sposoby

Prawdopodobnie większość z nas kiedyś zauważy, że ma spuchnięte dziąsła. Co robić w tej sytuacji? Kiedy problemem pacjenta jest spuchnięte dziąsło, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z dentystą, gdyż przyczyn dolegliwości może być wiele. Spuchnięte dziąsło przy martwym zębie może na przykład wiązać się ze stanem zapalnym, a wówczas pomoc lekarza będzie nieoceniona.

Doraźnie można oczywiście wykorzystać domowe sposoby na spuchnięte dziąsło. Jeśli zastanawiasz się, co na spuchnięte dziąsło sprawdzi się najlepiej, musisz wiedzieć, że w sieci znajdziesz zapewne niejeden „cudowny” sposób na spuchnięte dziąsło. Do informacji zawartych w Internecie należy podchodzić jednak z rezerwą, gdyż w niektórych przypadkach dalekie są od faktycznie pomocnych porad, a ich zastosowanie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Czym płukać spuchnięte dziąsła? Bardzo dobrze sprawdza się na przykład w tej roli napar z szałwii bądź rumianku. Zioła te mają działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Na spuchnięte dziąsła pomocna może być ponadto woda utleniona lub olejek goździkowy, a nawet przykładanie do dziąseł aloesu. 

Diagnostyka i leczenie spuchniętego dziąsła

Wspomniano już wcześniej, że spuchnięte dziąsło może wiązać się z ostrym stanem zapalnym (np. zapalenie dziąseł), próchnicą i wieloma innymi przyczynami. Jeśli problem jest poważny, a domowe metody okażą się nieskuteczne, koniecznie należy skorzystać z pomocy stomatologicznej. Nieleczona dolegliwość może bowiem z czasem się nasilać, niekorzystnie wpływać na zdrowie i prowadzić nawet do przedwczesnej utraty zębów. 

W wielu przypadkach podstawą walki z dolegliwością jest prawidłowa higiena jamy ustnej, leczenie zębów objętych próchnicą, dbanie o zdrowe zęby, a także skaling i piaskowanie, które usuwają złogi kamienia zgromadzone na zębach. W leczeniu problemów z dziąsłami pomocne mogą być również specjalne pasty do zębów i płukanki, jednak czasem na spuchnięte dziąsło maść bądź żel z apteki pomogą najlepiej. Nie jest również wykluczone, że na spuchnięte dziąsło leki będą konieczne. Mowa między innymi o środkach przeciwzapalnych, ale niejednokrotnie konieczny będzie również antybiotyk na spuchnięte dziąsło. Mowa o bakteryjnych stanach zapalnych, które czasem rozwijają się w jamie ustnej pacjentów. Antybiotyk stosuje się wyłącznie z przepisu lekarza, dlatego lepiej nie zwlekać z wizytą, gdy symptomy są niepokojące.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.