Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Jakie preparaty stosować?

Napisano 16.12.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nowoczesne ekstrakcje zębów są znacznie mniej bolesne i uciążliwe niż w minionych latach. Jednak nadal stanowią uraz dla ciała i powinno się poświęcić trochę czasu i pracy na uważne dbanie o zdrowie jamy ustnej, dopóki rana nie zostanie całkowicie wyleczona. Jak goi się rana po usunięciu zęba? Jak dbać o dziąsła po wyrwaniu zęba?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba — ile trwa?

Wyrywanie zębów niekoniecznie jest pocieszającą myślą, jednak czasami staje się koniecznością. Jeśli podczas rutynowych lub nawet nagłych wizyt dentysta zauważy rozległą próchnicę, złamanie lub poluzowanie zęba, może zasugerować ekstrakcję zęba, a następnie wstawienie protezy dentystycznej po wygojeniu zębodołu i dziąseł. W przypadku poważnych problemów np. występowania infekcji konieczne może okazać się wdrożenie leczenia. Specjalista dobierze odpowiedni lek, a wystawiona e-recepta może zostać wykorzystana w każdej aptece na terenie Polski.

Czytaj także:

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez pacjentów jest to, jak długo trwa gojenie zębodołu lub dziąseł po ekstrakcji zęba. Po wyrwaniu zęba w obrębie rany powstanie skrzep krwi, który stanowi naturalną barierę dla tkanek, nerwów i kości, chroniąc je przed zakażeniem. Mniej więcej siódmego dnia po zabiegu otwór po zębie zacznie się zamykać. Zazwyczaj wtedy usuwa się szwy. W ciągu 14-21 dni dziura się zamknie, a dziąsła zagoją. Należy pamiętać, że niektóre rany np. po wyrwaniu 8 goją się dłużej niż inne.

Sposoby na przyspieszenie gojenia po usunięciu zęba

Odpoczynek po ekstrakcji zęba jest bardzo ważny. Należy unikać forsownej aktywności fizycznej i wszelkich zadań, które wymagają pochylania się lub podnoszenia ciężkich przedmiotów, ponieważ może to zwiększyć ciśnienie krwi w głowie, prowadząc do krwawienia w miejscu operacji. Można poradzić sobie z obrzękami i krwawieniem pooperacyjnym, odpoczywając z uniesioną głową na poduszce. Pozwala to limfie i krwi odpłynąć z miejsca ekstrakcji, zmniejszając stan zapalny i umożliwiając szybsze gojenie.

Dieta bogata w składniki odżywcze dostarcza organizmowi witamin i minerałów potrzebnych do przyspieszania odnowy komórek i gojenia się ran. Jednak podczas rekonwalescencji ważne jest unikanie twardych, chrupiących lub podrażniających tkanki (np. pikantnych) pokarmów, aby zminimalizować podrażnienie pustego zębodołu. Jedzenie miękkich potraw pozwala uzyskać potrzebne składniki odżywcze bez uszkadzania tkanki miękkiej wokół miejsca operacji. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu koktajle owocowe, zupa lub bulion, jogurt, owsianka, jajecznica, purée z warzyw i miękkie ryby, takie jak tilapia lub mintaj są doskonałymi i pożywnymi opcjami.

Obrzęk pooperacyjny może utrzymywać się do tygodnia po ekstrakcji zęba, osiągając szczyt około trzeciego dnia. Nadmierny obrzęk może utrudniać proces gojenia, wydłużając czas rekonwalescencji. Żeby go zminimalizować, można przykładać zimny okład do strony twarzy po ekstrakcji zęba — z przerwami, przez około 15 minut. Zimno nie tylko spowalnia przepływ krwi, aby zmniejszyć obrzęk, ale także znieczula obszar, łagodząc dyskomfort. Terapia zimnem jest zazwyczaj skuteczna przez pierwsze 48 godzin po operacji.

Gdy znieczulenie po ekstrakcji ustąpi, można odczuwać pewien dyskomfort w miejscu zabiegu. Chociaż nieprzyjemne odczucia powinny ustąpić po kilku dniach, bolesne objawy można złagodzić za pomocą leków przeciwzapalnych. Środki należy stosować według zalecenia producenta oraz lekarza. Jeśli pacjent zastanawia się, czym smarować dziąsła po wyrwaniu zęba, powinien zapytać o to swojego dentystę.

Nie należy dotykać rany. Choć rana może powodować dyskomfort, trzeba oprzeć się pokusie wymacania rany językiem, a zwłaszcza unikać dotykania szczeliny palcami. Dopóki rana nie zostanie w pełni wyleczona, nawet niewielki dotyk może usunąć skrzep krwi i opóźnić powrót do zdrowia. Co gorsza, wszelkie bakterie, które dostaną się do rany, mogą szybko spowodować poważne infekcje wrażliwych dziąseł.

Chociaż nie można szczotkować ani nitkować miejsca ekstrakcji przez jeden do dwóch dni po zabiegu, warto usunąć resztki jedzenia, płucząc usta roztworem z soli fizjologicznej. Unikamy płukania ust płynami na bazie alkoholu, aby zapobiec podrażnieniom zębodołu. Szczotkowanie i nitkowanie pozostałych zębów należy kontynuować bez zmian — dwa razy dzienniem, najlepiej po posiłku. 

Co może wpłynąć na wydłużenie procesu gojenia dziąsła po ekstrakcji?

Jak wspomniano wyżej, na wydłużenie rekonwalescencji może również wpłynąć jedzenie pokarmów stałych po zabiegu. Co więcej, przez co najmniej 48 godzin po ekstrakcji zęba nie można palić. Substancje chemiczne zawarte w wyrobach tytoniowych mogą wpływać na skrzep, a tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia suchego zębodołu 3-4 dni po ekstrakcji zęba. Rany nie należy również dotykać.

Nie można pomijać zaleconych leków. Jeśli podawane są antybiotyki, należy je przyjmować regularnie. Po ekstrakcji zęba można również zażyć środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, co pomaga zmniejszyć ból i obrzęk. Jeśli ból utrzymuje się nawet po dwóch dniach od ekstrakcji zęba i pojawia się krwawienie, należy odwiedzić dentystę. Trzeba jednak pamiętać, żeby unikać leków rozrzedzających krew (w tym aspiryny), ponieważ mogą opóźnić tworzenie się skrzepów, co wydłuży proces gojenia rany.

Trzeba unikać forsownej aktywności fizycznej przez co najmniej dwa dni. Podwyższone tętno może powodować nasilenie krwawienia pooperacyjnego i dyskomfortu. Po upływie 48-72 godzin, warto zapytać swojego dentystę, kiedy można bezpiecznie powrócić do ćwiczeń.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.