Skąd bierze się miażdżyca nóg? Leczenie i profilaktyka.

Napisano 26.10.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Miażdżyca nóg, czy też miażdżyca kończyn dolnych, to niebezpieczna choroba, która nie tylko wpływa na jakość codzienności chorego, ale może również mieć szereg powikłań, które niekorzystnie wpłyną na jego zdrowie i zagrażać będą jego życiu. W wyniku choroby dochodzi do tworzenia się w obrębie żył i w tętnicach blaszek miażdżycowych, co utrudnia przepływ krwi, przyczyniając się do sinienia, drętwienia, bolesnych skurczów, a nawet uczucia zimna obejmującego nogi. Dotknięte schorzeniem kończyny dolne mogą przyczyniać się do problemów z chodzeniem, a gdy dochodzi do ciężkiego niedokrwienia w nogach, skończyć się może nawet na amputacji. Z artykułu dowiesz się więcej o miażdżycy nóg, najczęstszych przyczynach tej dolegliwości, a także o sposobach jej leczenia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest miażdżyca nóg?

Choroby układu krążenia to zmora naszych czasów i jednocześnie jedne z najpoważniejszych przyczyn przedwczesnych zgonów. Jedną z takich chorób jest miażdżyca kończyn dolnych, której skutki mogą być bardzo poważne. Miażdżyca nóg, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się ze stanem zapalnym obejmującym naczynia krwionośne kończyn dolnych. Choroba powiązana jest z powstawaniem blaszki miażdżycowej. Złogi, które odkładają się w naczyniach krwionośnych, przyczyniają się do zwężenia ich światła. Z czasem zmiany ulegają zwapnieniu, a wówczas mówi się o miażdżycowym stwardnieniu naczyń krwionośnych, czyli o zwapnieniu tętnic/żył/aorty. Ten rodzaj miażdżycy atakuje najczęściej stopy oraz podudzia, choć zdarza się również, że obejmuje naczynia udowe. Jej skutkiem jest utrata elastyczności i drożności tętnic. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że miażdżycy nóg często towarzyszą również inne zmiany obejmujące tętnice. Mowa między innymi o tętnicach szyjnych, wieńcowych, a także innych.

Czytaj także:
  • Gradówka – czym jest i jak ją leczyć? Przyczyny powstania.
  • Jedną z metod walki z miażdżycą nóg jest farmakologia. Leki stosowane wówczas przez pacjentów zazwyczaj dostępne są jedynie na receptę, co może być sporym utrudnieniem, gdy ciężko dostać się do lekarza. Warto pamiętać, że możliwa jest również e-recepta online, która nie wymaga od pacjenta wcześniejszej rezerwacji wizyty u specjalisty i dostosowania się do wolnych terminów.

    Przyczyny miażdżycy – złe nawyki.

    Do miażdżycy kończyn dolnych przyczyniać mogą się między innymi czynniki genetyczne, ale ogromny wpływ na rozwój choroby mają również czynniki środowiskowe. Do powstawania zmian miażdżycowych prowadzić może zatem między innymi hiperlipidemia, nadwaga lub otyłość, nieleczone nadciśnienie tętnicze, a także przewlekły stres, palenie tytoniu i nieprawidłowa dieta. Ryzyko choroby rośnie u osób starszych, gdyż w tym wieku dominują szczególnie inne schorzenia, które przyczyniać mogą się do niedokrwienia kończyn dolnych. Miażdżyca nóg bardzo często pojawia się na przykład przy cukrzycy i chorobie wieńcowej.

    By zmniejszyć ryzyko, że w przyszłości będziemy zastanawiać się, jak walczyć z miażdżycą, warto przede wszystkim wyeliminować złe nawyki ze swojej codzienności, gdyż w tym przypadku bardzo dużo zależy właśnie od stylu życia pacjenta. Niezwykle istotne jest również leczenie chorób towarzyszących miażdżycy, w tym kontrolowanie cukrzycy czy nadciśnienia.

    Jak rozpoznać miażdżycę – objawy.

    Gdy u pacjenta rozwija się miażdżyca nóg, zauważyć może on między innymi problemy w czuciu w obrębie nóg, a także ich drętwienie lub mrowienie, a nawet kłucie. Często opisywanym objawem jest również uczucie zimna palców lub całych stóp, bez względu na warunki panujące w otoczeniu. W miarę postępowania choroby objawy miażdżycy nóg stają się bardziej odczuwalne i dokuczliwe. Pojawia się wówczas w czasie ruchu silny ból kończyn, który maleje po odpoczynku. Z czasem ból ten towarzyszy pacjentowi już niezależnie od aktywności – zarówno podczas ruchu, jak również podczas wypoczynku. Na bólu jednak objawy miażdżycy nóg się nie kończą. Nieleczona choroba może objawiać się również silnym pieczeniem kończyn dolnych, ich zaczerwienieniem, a nawet obrzękami, ponadto prowadzić może do martwicy.

    Leczenie miażdżycy. Czy i kiedy konieczna jest operacja?

    Gdy podejrzeniem jest miażdżyca nóg, swoje kroki najlepiej skierować do lekarza, który zleci pacjentowi odpowiednie badania i ustali sposób walki z chorobą. Wykonuje się wówczas najczęściej badania krwi, a także badanie USG, tomografię i rezonans magnetyczny tętnic.

    Gdy mamy tendencję do problemu, jakim jest miażdżyca kończyn dolnych, leczenie naturalne to przede wszystkim prewencja. Podstawą jest eliminacja czynników, które przyczyniają się do odkładania złogów i zmniejszenia przepływu krwi w tętnicy czy żyle. Konieczna będzie między innymi dieta miażdżycowa, czyli unikanie tłuszczów trans, cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych. W diecie powinny natomiast być obecne nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy oraz antyoksydanty. Koniecznie należy zadbać również o aktywność fizyczną, która poprawi krążenie i dotleni organizm.

    W niektórych przypadkach konieczne jest ponadto leczenie farmakologiczne, które ustali lekarz. Leki na miażdżycę nóg to między innymi środki przeciwpłytkowe i hipotensyjne, a także redukujące poziom lipidów. Stosuje się również inhibitory agregacji oraz inhibitory fosfodiesterazy. Jeśli choroba jest zaawansowana, a zmiana stylu życia i stosowanie leków okazują się niewystarczające, niezbędne może okazać się leczenie zabiegowe lub chirurgiczne. Należy jednak pamiętać, że nawet najskuteczniejszy zabieg czy operacja nie są gwarancją stałości stanu zdrowia. Zmiany miażdżycowe w tętnicy mogą bowiem nadal postępować, jeśli pacjent nie skupi się na zmianie stylu życia.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.