Ropiejąca rana – jak sobie z nią poradzić?

Napisano 26.12.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zaropiała rana powinna stanowić powód do niepokoju, ponieważ nadmierny wyciek wydobywający się z miejsca zranienia może świadczyć o zakażeniu. Co robić, gdy rana ropieje? Jak leczyć ropiejącą ranę? Kiedy udać się do lekarza? Odpowiadamy na te ważne pytania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ropiejąca rana – jaka może być przyczyna?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego rana ropieje. Otóż ropny wysięk może się pojawić w przypadku, gdy rana jest głębsza i doszło do jej zakażenia [1]. Substancja wydobywająca się z ropiejącej rany jest zwykle lepka, o białożółtym kolorze, składa się ona z płynu wytwarzanego wskutek zapalenia, białych krwinek, żywych mikroorganizmów (np. bakterii) oraz pozostałości tkanek [1]. 

Czytaj także:
  • Etapy gojenia rany pooperacyjnej – jak można przyspieszyć ten proces?
  • Dlaczego rana ropieje? Za rozwój zakażenia w obrębie rany mogą odpowiadać bakterie lub grzyby. Natomiast rzadziej wywołują je pierwotniaki czy też wirusy [2]. Do infekcji może dojść wskutek [1]: 

    • braku lub niedostatecznej dezynfekcji rany podczas zmiany opatrunku, 
    • przeniesienia do rany drobnoustrojów z ubrania, 
    • stosowania niejałowych opatrunków.

    Niektóre z chorób mogą predysponować do rozwoju zakażenia w obrębie rany. Należy do nich np. cukrzyca — w wyniku podwyższonego poziomu cukru we krwi gojenie ran jest zaburzone, organizm jest również bardziej podatny na zakażenia bakteryjne [3] [4]. Ryzyko zakażenia rany jest większe również u osób chorujących na zaburzenia układu odpornościowego, palących papierosy, nadużywających alkohol oraz stosujących źle zbilansowaną dietę [5]. 

    Ropiejąca rana jest dość trudna w leczeniu. Na szczęście dzięki rozwiązaniom takim jak e-wizyty czy e-recepta online czas uzyskania pomocy medycznej uległ znacznemu skróceniu. Ponieważ nadmierny wyciek z rany może świadczyć o zakażeniu, warto każdy przypadek ropiejącej rany skonsultować z lekarzem. Specjalista doradzi, co zastosować oraz w jaki sposób opatrzyć ranę, przepisze odpowiednie leki, a także, jeśli dany przypadek jest poważny, skieruje na wizytę w gabinecie. Dzięki szybkiemu działaniu i postępowaniu zgodnie ze wskazówkami uzyskanymi od lekarza można zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań praktycznie do zera. 

    Ropiejąca rana – jak ją opatrzyć?

    Ropiejąca rana wymaga odpowiedniej pielęgnacji — miejsce zranienia powinno być regularnie oczyszczane, dezynfekowane i osuszane. Natomiast jeśli chodzi o sposób opatrywania — powinien on z jednej strony gwarantować izolację od szkodliwych czynników, natomiast z drugiej — zapewniać środowisko optymalne dla procesów gojenia się. 

    Co zrobić, gdy rana ropieje, jak ją opatrzyć? Oto wskazówki, krok po kroku: 

    • oczyść ranę (najlepiej w tym celu przemyć delikatnie miejsce zranienia solą fizjologiczną), 
    • nałóż na ropiejącą ranę specjalny preparat o działaniu dezynfekującym,
    • nałoż opatrunek (o rodzajach opatrunków na rany ropiejące więcej w dalszej części artykułu),
    • jeśli jest taka potrzeba, zabezpiecz opatrunek opatrunkiem wtórnym (pokrywającym),
    • zmieniaj systematycznie opatrunek co około 3-5 dni (w zależności od zaleceń lekarza).

    Ropiejąca rana — jak leczyć? Jaki opatrunek wybrać? 

    Leczenie ran ropnych opiera się na stosowaniu odpowiednich opatrunków. Odpowiednich, czyli takich, które wchłaniają nadmiar wysięku, izolują ranę od szkodliwych czynników zewnętrznych, a jednocześnie nie powodują jej wysuszenia. Wręcz przeciwnie — wewnątrz powinno utworzyć się wilgotne środowisko, które będzie sprzyjać procesom gojenia.

    Co na ropiejącą ranę zatem zastosować? Do wyboru jest kilka rodzajów specjalistycznych opatrunków [6]:

    • opatrunki alginianowe: ich zadaniem jest związanie wysięku w żel i odizolowanie go od miejsca zranienia. Jednocześnie utrzymują one wilgotne środowisko rany, co przyspiesza gojenie. Opatrunki alginianowe są zbudowane z soli wapniowo-sodowych kwasu alginianowego i polimeru pozyskiwanego  z wodorostów,
    • opatrunki hydrokoloidowe: w sytuacji, gdy wysięk jest umiarkowany, dobrze sprawdzą się opatrunki o właściwościach żelujących. Ich zadaniem jest pochłanianie nadmiaru wydzieliny, a jednocześnie, utrzymanie wilgotnego środowiska rany, wspomagają one także oddzielanie tkanek martwych, natomiast zastosowane na ranach suchych, wykazują działanie okluzyjne (zmniejszają utratę płynów),
    • opatrunki antybakteryjne ze srebrem — jeśli wysięk jest obfity i zaszło podejrzenie zakażenia, najlepszym wyborem są opatrunki zawierające jony srebra, o właściwościach antybakteryjnych. Takie opatrunki zapewniają wilgotne środowisko rany oraz chronią przed drobnoustrojami, można je stosować na rany pooperacyjne, odleżyny i owrzodzenia. 

    Poza opatrunkami leczenie ran ropnych może obejmować również antybiotykoterapię, zabiegi drenażowe, a nawet hospitalizację i leczenie chirurgiczne [1]. Decyduje o tym lekarz.

    Preparaty na ropiejące rany — czy warto je stosować?

    Co robić, gdy rana po operacji ropieje lub zauważono ropny wysięk z rany pourazowej? W aptekach oraz sklepach medycznych jest dostępnych wiele specjalistycznych preparatów służących do oczyszczania ran (w tym również z wysiękiem). Należy spośród nich wybierać takie produkty, które wykazują działanie dezynfekujące, ale nie drażnią i nie wysuszają [8]. Wskazane jest również, aby preparat do oczyszczania rany wchłaniał nadmierny wysięk i zapobiegał maceracji naskórka. Poza specjalistycznymi preparatami bardzo ważne jest również przepłukiwanie sterylnym roztworem soli fizjologicznej [9]. 

    Domowe sposoby na rany ropne na nodze, ręce czy innych częściach ciała polegają przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji zgodnie ze wskazaniami lekarza. Najważniejsza jest regularna zmiana opatrunków oraz oczyszczanie ropiejącej rany przy pomocy zaleconych preparatów. Nie wolno dotykać ropiejących ran, wskazane jest również unikanie kontaktu rany z ubraniami. Nie należy także polewać miejsca zranienia płynami zawierającymi alkohol czy też jodynę [8]. 

    Jeśli rana po operacji ropieje, należy o tym poinformować lekarza. Nie należy zwlekać z konsultacją medyczną także wtedy, gdy zaobserwowany zostanie któryś z poniższych objawów: 

    • atak duszności, 
    • gorączka, 
    • nadmiernie spocona skóra, 
    • przyspieszone bicie serca,
    • silny ból w miejscu zranienia, 
    • uczucie zdezorientowania,
    • zaczerwienienie w miejscu zranienia.

    Ignorowanie tego typu oznak może narazić zranioną osobę na poważne konsekwencje zdrowotne, w tym również takie, które są niebezpieczne dla życia. Zaropiała rana może bowiem świadczyć o poważnym zakażeniu i zagrożeniu posocznicą.

    Źródła: 
    1. https://www.verywellhealth.com/what-to-do-about-pus-from-a-wound-or-incision-3157314 [dostęp: 25.12.2022 r.]
    2. Gospodarek E. Zakażenia ran przewlekłych. W: Leczenie ran przewlekłych. Szewczyk MT, Jawień A (red.). Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012; 12-22.
    3. https://diabetyk24.pl/blog-section/zmiany-skorne-w-cukrzycy [dostęp: 25.12.2022 r.]
    4. https://www.rp.pl/zdrowie/art9502021-dlaczego-cukrzyca-utrudnia-gojenie-sie-ran-i-co-mozna-z-tym-zrobic [dostęp: 19.12.2022 r.]
    5. Bartoszewicz M. Infection and treatment of chronic wounds. Lekarz POZ. 2017;3(1):37-41.
    6. https://www.dezynfekcja24.com/opatrunki-na-trudno-gojace-sie-rany [dostęp: 25.12.2022 r.]
    7. https://podyplomie.pl/chirurgia/30632,nowoczesne-opatrunki-w-ambulatoryjnym-leczeniu-ran-zakazonych[dostęp: 25.12.2022 r.]
    8. https://www.help4skin.pl/rany/sposoby-na-saczace-sie-rany [dostęp: 25.12.2022 r.]
    9. Kucharzewski M., Szkiler E., Krasowski G., Bartoszewicz M., Banasiewicz T., Chrapusta A., Konrady Z., Mirosz A., Aziewicz-Gabis B., Sieroń A., Oszkinis G., Strojek K., Rybak Z. Algorytmy i wytyczne postępowania terapeutycznego w ranach trudno gojących się. Forum Leczenia Ran 2020, 1(3): 95–116

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.