Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Rak sutka to straszliwie groźna choroba. Jest jedną z najliczniejszych nowotworów złośliwych w naszym kraju, i powoduję co trzecią przyczynę zgonu u kobiet w Polsce. Lubi nie dawać o sobie znaków, pierwszym symptomem choroby może być dopiero guzek znajdujący się w piersi. Choć w krajach lepiej rozwiniętych, pomimo większej liczby chorych, śmiertelność nie zmienia swojego poziomu. To u nas wyleczalność dalej idzie marnie, najprawdopodobniej przed bierność kobiet w podchodzeniu do badań profilaktycznych — często nowotwór wykrywany jest w zbyt rozwiniętym stadium. Główną grupą zagrożenia są kobiety po 50 roku życia, choć wcale nie jest to regułą. Wiedza na temat nowotworu sutka poszerza się z roku na rok, a opcje farmaceutyczne, jakie posiadamy są na naprawdę wysokim poziomie, to nadal najskuteczniejszym sposobem na wygranie walki z rakiem, jest jak najwcześniejsza diagnoza!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Rak sutka — przyczyny
Jak wszyscy wiemy, wiedza na temat nowotwór nie jest jeszcze kompletna. Do końca nikt nie wie, dlaczego się pojawiają i przez co. Znamy natomiast czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka.
- Pierwszą z nich jest obecność w naszym organizmie takiego genu jak BRCA1, bądź również mutacje PTEN
- Tak jak w przypadku każdego nowotworu — możemy sprawdzić historię naszych rodzin, gdyż wielu przypadkach choroba jest pokoleniowa
- Wystąpienie menopauzy w bardzo późnym wieku — powyżej 55 roku życia
- Czynniki naturalne jak płeć, bądź wiek — u mężczyzn ta choroba rzadko występuje, zatem pod największym zagrożeniem są kobiety w dojrzałym wieku (powyżej 50 roku życia)
- Asymetria piersi,
- Wyciek z jednej brodawki,
- Jeżeli karmimy już dziecko — objawem może być opór dziecka podczas karmienia,
- Wciągniecie brodawki i skóry sutkowej,
- Alarm może wywoływać również powiększenie się węzłów chłonnych po stronie guza, wraz z przerzutami na inne narządy.
- 1 stadium — Guz posiada średnice od 0,5 cm do 2 cm. Ryzyko śmiertelnie w tym przypadku jest nikłe
- 2 stadium — Guz posiada średnicę od 2 cm do 5 cm. Najczęściej w tym wypadku dochodzi już do przerzutów. Choroba znajduję się pod pachami w węzłach chłonnych i konieczna jest operacja.
- 3 stadium — Guz posiada nieokreśloną średnicę. Rak atakuje już kompletnie węzły chłonne, wraz z mięśniami i skórą piersi.
- 4 stadium — Choroba jest już w zaawansowanym stanie, guz urósł do znacznych rozmiarów. Przerzuty występujące przeniosły się na dalekie organy jak wątroba, płuca, nerki, kości.
Większość czynników powodujących chorobę to są niestety przyczyny biologiczne. Wiek upływa z czasem, nic z tym nie możemy robić. Jedynie by ograniczyć szanse na rozwój choroby, bądź pojawienie się jej to utrzymanie swojego organizmu w dobrym stanie. Ograniczenie spożywania alkoholu, stosowanie aktywności fizycznej. Szczególnie zadbanie o swoją wagę po rozpoczęciu menopauzy.
Podczas leczenia raka sutka może być wystawiona e-recepta przez lekarza na potrzebne leki np. uśmierzające ból. Leki z recepty wykupimy w łatwy sposób w każdej aptece.
Czy rak sutka daje objawy?
Objawy występujące w przypadku choroby są zależne od stopnia jej zaawansowania. Najczęściej zdarza się niestety, iż na początku choroba występuje bezobjawowa. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w badaniach przy użyciu wyspecjalizowanych sprzętów
Później w najliczniejszych przypadkach wiadomość o raku sutka jest guzek, którego możemy wyczuć na piersi. Osobą, która go odkrywa, najpewniej jest sama poszkodowana. Dlatego ważnym elementem po każdym prysznicu, bądź podczas innych aktywności jest sprawdzanie swoich piersi. Czy przypadkiem nie znajduję się tam mały guzek? Częstotliwość wystąpienia tego objawu, szacuje się na około 70%.
Podczas raka sutka zmienia się wygląd piersi i samej brodawki, dlatego warto wiedzieć, jaki jest prawidłowy wygląd brodawki sutkowej, aby wiedzieć, kiedy się ona zmienia. Prawidłowy wygląd sutka to spłaszczony, zaczerwieniony obszar, który jest tego samego koloru co otaczająca go skóra. Sama brodawka jest zwykle otoczona ciemniejszym obszarem (zwanym otoczką), który ma około 2-4 cm średnicy. Na otoczce mogą znajdować się małe guzki i/lub włoski. Wygląd sutków może się nieznacznie zmieniać w różnych fazach cyklu miesiączkowego, ale zmiany te nie powinny być duże.
Nowotwór piersiowy objawy
W kolejnych etapach, w miarę rozrostu guza, występują również takie objawy jak:
Jak wygląda diagnostyka raka sutka?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, jest to jednak bardzo ważne, czyli czas. Posiada on kluczowe znaczenie w kontekście rokowań — bo jak dobrze wiemy, im szybciej, tym lepiej. Gdy dowiemy się o raku we wczesnym etapie, istnieje ogromna szansa na jego wyleczenie!
W ramach diagnostyki stosuje się:
Klasyczną mammografię i USG piersi.
Mammografia jest najskuteczniejszym sposobem na wykrycie nowotworu sutka. Pozwala ona na lokalizację guza, który może być zaledwie o średnicy kilku milimetrów, po czym wykonanie biopsji — pozwala to określić typ nowotworu, zaplanować odpowiednie leczenie i ustalić rokowanie.
Co prawda USG nie jest aż tak dokładna w swoich badaniach, jednak może być idealnym rozwiązaniem dla młodych kobiet. Jeżeli chcą tylko sprawdzić, czy nie rośnie im bomba tykająca, to USG jest świetnym wyborem.
Do technik cechujących się wysoką skutecznością i czułością możemy również zaliczyć rezonans magnetyczny. Należy on jednak to kosztownych metod diagnostycznych. Stosuje się go z reguł w celu pewności w przypadkach niejednoznacznych, poprzez pogłębioną diagnostykę.
Jakie są rodzaje raka sutka?
Poniżej przedstawiono sześć rodzajów raka sutka:
Rak gruczołowy piersi: Jest to najczęstszy typ raka piersi i stanowi około 70% wszystkich przypadków. Jest to również najbardziej uleczalny typ, z pięcioletnią przeżywalnością na poziomie 90%.
Potrójnie ujemny rak sutka: W tej formie raka sutka brakuje trzech specyficznych receptorów, które są zwykle znalezione na komórkach nowotworowych, co czyni go trudniejszym do leczenia.
Rak sutka u chłopca: Jest rzadki, ale może wystąpić z powodu uwarunkowań genetycznych, takich jak zespół Klinefeltera. Ma wysoki wskaźnik śmiertelności, ponieważ często jest wykrywany późno i dostępnych jest niewiele opcji leczenia.
Hormonozależny rak sutka (receptor estrogenowy dodatni): Ta forma raka piersi wymaga estrogenu do wzrostu i rozprzestrzeniania się, co oznacza, że dobrze reaguje na terapie hormonalne, takie jak tamoksyfen lub inhibitory aromatazy, takie jak letrozol lub anastrozol — ale tylko wtedy, gdy zostanie zdiagnozowany wystarczająco wcześnie!
Rak przewodowy sutka: Ten typ raka piersi występuje, gdy komórki w przewodach piersi stają się rakowe. Kanały to małe rurki, które przenoszą mleko z płatów do sutka.
Jak wyglądają guzy na piersiach?
Guzy są często opisywane jako “twarde” i “miękkie”. Twardy guz jest wyczuwalny jako twarda zmiana podskórna i nie porusza się, podczas gdy miękki guz może być odczuwany jako grudka pod skórą i można go nieznacznie przesuwać.
Leczenie raka sutka
Aby leczenie raka powiodło się przy jak najmniejszym ryzyku, potrzebny jest jego jak najmniejszy poziom zaawansowania. Jeżeli odczujemy jakiekolwiek symptomy, niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem.
Plan leczenia przygotowany jest przez zespół lekarzy zgodnie z pacjentką. Zależnie od typu nowotworu sutka, do wyboru są trzy opcje.
Leczenie chirurgiczne (miejscowe) — stosuje się dwa sposoby. Pierwszym jest operacja oszczędzająca, podczas której guz zostaje wycięty, wraz z częścią zdrowych tkanek. Koniecznością jest natomiast wykonanie po radioterapii — zatem jeżeli pojawiają się przeciwwskazania w stosowaniu tej metody, to operacja oszczędzająca odpada, jak również, jeśli nowotwór przerzucił się na inne narządy, musimy zastosować inny sposób leczenia. Którym może być bardziej inwazyjna mastektomia, czyli usunięcie całej piersi. Pod względem onkologicznym oba te sposoby nie różnią się w kontekście skuteczności, jednak ogromną zaletą opcji oszczędzającej jest lepsze samopoczucie kobiety, poprzez rozwiązanie o lepszym efekcie kosmetycznym.
Radioterapia — pozwala ona na zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby i zwiększa skuteczność leczenia. Stosuje się ją jako odkurzacz do “resztek choroby”.
Leczenie systemowe — stosowane z reguły w późniejszym etapie choroby. Guz jest duży i występują przerzuty, zatem lekarz w najliczniejszych przypadkach stosuje chemioterapię. U chorych po menopauzie stosuje się też hormonoterapię. Dopiero gdy guz zmniejszy swoje rozmiary, możliwe jest wykonanie leczenia chirurgicznego. Leczenie systemowe tak naprawdę jest normą, co prawda jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Zatem jeżeli choroba jest za bardzo zaawansowana, wiek pacjentki jest bardzo dojrzały, występują przerzuty w odległych narządach, i występują choroby współistniejące — leczenie systemowe jest najlepsze.
Rak sutka leczenie w Polsce
Leczenie raka piersi w Polsce jest na wysokim poziomie. Polskie placówki medyczne dysponują wysoko wykwalifikowanymi lekarzami i najnowocześniejszymi technologiami, które umożliwiają skuteczne i szybkie leczenie chorych na raka. Najczęstszą formą leczenia raka piersi jest chemioterapia, która jest podawana dożylnie. Ten rodzaj chemioterapii atakuje szybko rosnące komórki za pomocą substancji chemicznych, które je zabijają lub powstrzymują je od podziału na nowe komórki. Ważne jest, aby pacjenci zrozumieli, że chemioterapia nie leczy raka piersi; jedynie spowalnia jego wzrost lub zabija niektóre komórki rakowe.
Rak sutka — rokowania
Gdy zdiagnozujemy swoją choroby w dość wczesnym etapie, istnieje ogromna szansa na jej wyleczenie i to całkowite. Około 80% w Polsce po usłyszeniu diagnozy, lecz we wczesnym etapie choroby — wychodzi z choroby!
Rozróżniamy cztery etapy raka piersi
Nowotwór złośliwy sutka rokowania
Rokowanie w przypadku złośliwego raka sutka i piersi jest bardzo zróżnicowane, w zależności od stadium raka w momencie rozpoznania, a także od czynników takich jak wiek i historia zdrowia.
Ogólnie rzecz biorąc, im wcześniej zostanie zdiagnozowany guz sutka, tym lepsze będą rokowania. Kobiety, u których zdiagnozowano raka piersi we wczesnym stadium, mają 90% szans na przeżycie 5 lat od diagnozy. Kobiety, u których zdiagnozowano chorobę w zaawansowanym stadium, mają 40% szans na przeżycie 2 lat od diagnozy.
Powikłania możliwe przy raku sutka
W przypadku zastosowania operacji chirurgicznej mogą wystąpić powikłania na tle mięśniowym i nerwowym. Takie jak osłabienie siły mięśni i ograniczenie mobilności torsu, przez wystąpienie uszkodzenia unerwienia obwodowego. Po wykonaniu mastektomii można doświadczyć obrzęku limfatycznego po części operowanej, która może spowodować rozwój mięśniaka naczyń krwionośnych.
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, radioterapia działa jako środek uzupełniający, czyszcząc organizm ze zbędnych komórek, jednak również można stosować ją jako główny przyrząd leczenia. Niestety i on może posiadać skutki uboczne. Do tej najbardziej oczywistej należy zaczerwienienie się skóry, przez odczyn popromienny. Występuje wtedy swędzenie skóry, jak i jej łuszczenie. Do innych powikłań mogą należeć – zapalenie jamy ustnej i wszechobecne zmęczenie.
Profilaktyka — czy da się zapobiec rakowi sutka?
Zapobieganie nowotworu jest bardzo ciężka, z uwagi na niekompletną wiedzę. Jednakże profilaktyka, jaką możemy stosować to regularne wykonywanie badań, jak i eliminację potencjalnego ryzyka.
Każda kobieta przynajmniej raz w miesiącu — po wyjściu spod prysznica — powinna przeprowadzić sama sobie badanie. W przypadku kobiet po 50 roku życia najlepiej wprowadzić badanie mammografem co przynajmniej dwa lata.
Do głównych profilaktyk można zaliczyć — utrzymania w dobrym stanie swojego zdrowia; dbać o sylwetkę, nie spożywać za dużej ilości używek, unikać terapii hormonalnych, bądź antykoncepcji hormonalnej, i jak najdłużej karm piersią!
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?