Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Rak kości należy do nowotworów, które zazwyczaj nie są pierwotne, tylko wtórne, co oznacza, że guz pojawiający się w kościach najczęściej wiąże się już z przerzutami z innych tkanek. Objawy u chorego na początku mogą nie być widoczne, jednak z czasem stają się bardziej charakterystyczne, co skłania zazwyczaj pacjenta do zgłoszenia się na badania. Jeśli chodzi o rokowania, należy zaznaczyć, że nowotwory atakujące tkankę kostną podzielić można na łagodne i złośliwe – to między innymi od tego zależy sposób leczenia i szanse pacjenta na powrót do zdrowia. Co jeszcze należy wiedzieć o nowotworach kości? Jak wygląda ich diagnostyka i leczenie? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Rak kości – jak się rozwija i co może go powodować?
Nowotwory atakujące kości podzielić można na dwie grupy. Pierwsza z nich to rak kości pierwotny, czyli taki, który rozwija się bezpośrednio w tkance kostnej. Należy wiedzieć, że jest to bardzo rzadka odmiana nowotworu. Zdecydowanie częstszym przypadkiem jest nowotwór kości, będący wynikiem przerzutów z innych narządów. Wówczas nowotwór pojawia się w pierwszej kolejności w innych obszarach ciała i dopiero po czasie pojawić mogą się jego przerzuty w pozostałe rejony organizmu – w tym między innymi właśnie do tkanki kostnej.
- Gdy rak kości jest łagodny, choroba zwykle nie postępuje szybko i nie daje przerzutów do innych organów. Wśród łagodnych nowotworów kości wymienić można między innymi:
- Guza olbrzymiokomórkowego, który najczęściej dotyka osoby młode i może atakować m.in. kość ogonową, przyczyniając się do problemów z oddawaniem moczu.
- Kostniaka, którego objawem są dolegliwości bólowe i obrzęk w okolicy stawów.
- Kostniaka kostnawego, który pojawia się u dzieci i dorosłych, ale głównie dotyczy mężczyzn.
- Chrzęstniaka, który często wiąże się ze złamaniami kości.
- Szkliwiaka, który może być łagodny i złośliwy, a powiązany jest z bólami zębów i guzem w okolicy żuchwy.
- Złośliwe nowotwory kości są znacznie większym problemem dla organizmu. Przede wszystkim bardzo szybko rosną, a ich budowa znacznie różni się od budowy zdrowej tkanki, którą atakują. Takie nowotwory mają ponadto również skłonność do przerzutów. Wśród złośliwych nowotworów kości znajdują się między innymi:
- Kostniakomięsak, który najczęściej pojawia się u nastolatków i młodych mężczyzn i zazwyczaj dotyczy stawu kolanowego i kości ramiennej.
- Chrzęstniakomięsak, który daje objawy przypominające nieco rwę kulszową.
- Włókniakomięsak który najczęściej rozwija się w kościach płaskich oraz przy nasadach kości długich.
- Mięsak Ewinga, który jest bardzo agresywny i pojawia się najczęściej u młodych osób, czyli przede wszystkim u dzieci wieku od 5 lat i nastolatków (zwłaszcza płci męskiej).
- Szkliwiak, który może być łagodny i złośliwy, a powiązany jest z bólami zębów i guzem w okolicy żuchwy.
Walka z nowotworami kości bywa długotrwała, a ból towarzyszący zmianom w obrębie tkanki kostnej czasem uniemożliwia pacjentom normalne funkcjonowanie. Należy w tej sytuacji pamiętać, że w przypadku potrzeby dostępu do leków na receptę, skorzystać można bez wahania z recepty online. To rozwiązanie nie tylko bardzo wygodne, ale również szybkie, które nie wymaga od pacjenta wychodzenia z domu.
Objawy i nietypowe objawy raka kości.
Niestety należy wiedzieć, że pierwsze objawy choroby często nie są widoczne. Organizm nie otrzymuje wystarczająco specyficznych sygnałów, by pacjent mógł stwierdzić, że dzieje się z nim coś niepokojącego i jego stan zdrowia jest zagrożony. Ten stan bezobjawowy nie oznacza jednak, że choroba nie postępuje. Im bardziej jest zaawansowana, tym symptomy stają się bardziej zauważalne i nieprzyjemne.
Jeśli chodzi o objawy, jakie rak kości może dawać u osoby chorej, wspomnieć należy między innymi o dolegliwościach bólowych w rejonie, w którym się rozwija. Początkowo ból ten nie jest regularny, jednak wraz z rozwojem nowotworu dolegliwości bólowe nasilają się, co utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Ból może obejmować jedynie rejon zajęty chorobą, ale może również mieć charakter promieniujący, co jest szczególnie nieprzyjemne i bywa wyjątkowo dokuczliwe. O tym, że u pacjenta rozwija się rak kości, świadczyć może również to, że ból ciężko złagodzić dostępnymi środkami przeciwbólowymi, a jego nasilenie zaobserwować można szczególnie w czasie wysiłku fizycznego oraz w nocy.
Rak kości objawy daje również inne. Może być to na przykład opuchlizna w rejonie ciała objętym chorobą, ponadto wyczuwalne mogą być również pewne zgrubienia na kościach lub inne ich deformacje. Nie da się nie zauważyć również, że obszar ciała, w którym rozwija się nowotwór jest bardzo tkliwy, a przy tym tkanka kostna jest wyraźnie osłabiona, więc łatwo o jej uszkodzenia w czasie normalnej aktywności. Dochodzi w związku z tym do częstych złamań i to bez wyraźnej przyczyny, w tym również w czasie snu.
Przy nowotworach kości nie są również wykluczone objawy charakterystyczne dla innych postaci guzów. Rak kości nietypowe objawy może u niektórych pacjentów zatem również dawać. Nowotwór może między innymi przyczyniać się do przemęczenia i bardzo silnego osłabienia, a także do anemii i hiperkalcemii, spadku masy ciała bez wyraźnej przyczyny, a nawet do wysokiej gorączki czy ucisku na rdzeń kręgowy. Część tych symptomów bardzo łatwo pomylić można chociażby z infekcją, stąd często bywają przez pacjentów lekceważone.
Rodzaje guzów kości.
Jak wspomniano wcześniej, wyróżnić można pierwotny i wtórny nowotwór kości, co wiąże się z jego pochodzeniem. Nowotwory kości można podzielić również w inny sposób, czyli na rodzaje łagodne oraz złośliwe. To między innymi ten podział wiąże się z tym, jak groźny jest dla pacjenta wykryty u niego rak kości. Jak szybko postępuje nowotwór to kolejna kwestia bardzo powiązana z rodzajem guza, co również warto wiedzieć.
Leczenie i rokowania guza kości.
Diagnoza nowotworów kości nie jest najłatwiejsza. Problemem jest również to, że rak kości w stadium początkowym może nie dawać bardzo niepokojących i charakterystycznych symptomów, a gdy już pojawiają się objawy nasilone, zazwyczaj pacjent jest już w stadium zaawansowanym nowotworu. Diagnostyka to między innymi oznaczenie markerów nowotworowych we krwi, moczu lub tkankach, a także badanie rentgenowskie. Wykorzystuje się również badanie PET, scyntygrafię i badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa. Jak wygląda rak kości na zdjęciu RTG? Zauważyć można obszary kości objęte zmianami, destrukcją lub zniszczeniem, co wiąże się z różnym sposobem pochłaniania promieni świetlnych przez tkanki.
Leczenie zależne jest przede wszystkim od rodzaju nowotworu i jego umiejscowienia, jego złośliwości oraz stanu zaawansowania. Gdy w grę wchodzą łagodne zmiany nowotworowe, najczęściej stawia się na leczenie chirurgiczne, czyli wykonanie zabiegu polegającego na usunięciu obszarów zajętych przez nowotwór lub czasem całych kończyn. W przypadku nowotworów złośliwych konieczna może być także chemioterapia lub radioterapia, a nawet protonoterapia. Podstawą jest również regularne wykonywanie badań kontrolnych oraz obserwowanie objawów ze strony ciała. Niepokojące symptomy pacjent powinien jak najszybciej konsultować z lekarzem, gdyż wymagają pilnego sprawdzenia.
Jeśli chodzi o farmakoterapię, zazwyczaj stawia się na leki antyosteolityczne, czyli doustne lub dożylne bisfosfoniany, które hamują aktywność osteoklastów. Niestety nie istnieje obecnie lek, czy też metoda walki z nowotworem, która u każdego pacjenta dawałaby 100% gwarancję wygrania walki z chorobą. Wielu chorym z pierwotnym nowotworem kości udaje się osiągnąć co prawda pełną remisję, jednak nie ma niestety gwarancji, że u niektórych pacjentów nie dojdzie z czasem do wznowienia procesu nowotworzenia – nawet po potencjalnie udanym leczeniu. W najgorszej sytuacji, jeśli chodzi o szansę na wyleczenie, są jednak pacjenci, którzy zmagają się z rakiem kości, który już sam w sobie jest efektem przerzutów z innych organów. Wówczas trudno mówić o optymistycznych rokowaniach, jednak określi to lekarz, biorąc pod uwagę źródło przerzutu i stopień zaawansowania nowotworu. Z reguły przy przypadkach wtórnych nowotworów kości rokowanie określa się jako średnie lub złe.
Przerzuty raka kości – jakie inne narządy może zaatakować?
Jak zaznaczono wcześniej, rak kości dość rzadko u pacjentów jest pierwotny. Znacznie częściej pojawiają się przerzuty do kości nowotworów zlokalizowanych w innych narządach (wtórny rak kości). U chorych najczęściej dochodzi do przerzutów nowotworów prostaty u mężczyzn, a także pęcherza moczowego, piersi i sutka, żołądka, płuc, nerek czy tarczycy. Niestety nie zamyka to listy – nowotwory zlokalizowane w innych miejscach również mogą dawać przerzuty do tkanki kostnej.
Pojawienie się przerzutów wiąże się z tym, że komórki raka dostają się do układu krwionośnego. Gdy docierają do kości, tworzą w nich ogniska przerzutowe. Kiedy dochodzi do przerzutów, najczęściej zajętym obszarem tkanki kostnej są okolice kręgosłupa i żeber, a także barków i miednicy. Zdarza się również, że przerzuty obejmują kości kończyn, w tym np. kość ramienną lub udową.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?