Przyczyny i objawy zakażenia układu moczowego u mężczyzn

Napisano 27.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zakażenie układu moczowego to problem, który dotyka nie tylko kobiety, ale również mężczyzn. Bardzo ważny w tym przypadku, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, jest czas reakcji, wówczas leczenie ma największą szansę na skuteczność. Już po zauważeniu pierwszych objawów, świadczących o tym, że chorobotwórcze drobnoustroje opanowały część układu moczowego, należy wdrożyć działania zaradcze, które zminimalizują dolegliwości chorego. Niekiedy nie kończy się na leczeniu samodzielnym i konieczny jest kontakt z lekarzem, który określi stan pacjenta, wykona dodatkowe badania i przepisze lek specjalistyczny. Podpowiadamy, jakie przyczyny mogą mieć problemy z układem moczowym, a także jakie symptomy występują wówczas najczęściej. Jak leczyć takie nieprawidłowości i kiedy zgłosić się do lekarza, by uniknąć powikłań?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zakażenie układu moczowego u mężczyzn

Choć kobiety (zwłaszcza w ciąży) chorują na zakażenia układu moczowego znacznie częściej niż mężczyźni, co bezpośrednio powiązane jest anatomią ich narządów (przyczyną jest bliskość okolicy zewnętrznych narządów moczowo-płciowych, pochwy i odbytu), również panowie zmagają się z tą chorobą. Męskie infekcje układu moczowego w przeważającej ilości dotyczą zapalenia cewki moczowej oraz pęcherza, co często można wyleczyć samodzielnie (np. z pomocą soku z żurawiny). W poważniejszych stadiach zakażenie może obejmować również dalsze odcinki układu moczowego, co wymaga już pilnej konsultacji lekarskiej i odpowiedniego leczenia. W przypadku wystąpienia powikłań lub ostrego przebiegu choroby wdraża się antybiotyki lub inne leki, zależnie od stanu pacjenta. Warto tu wiedzieć, że możliwa jest również e-recepta online, co ma niebagatelne znaczenie, gdyż w przypadku tej choroby czas wdrożenia leczenia jest bardzo ważny.

Czytaj także:

Przyczyny zakażenia męskiego układu moczowego

Wyróżnić można powikłane zakażenia układu moczowego i zakażenia niepowikłane. Zakażenia męskiego układu moczowego nie są bardzo częste, jednak trzeba wiedzieć, że ryzyko tej choroby znacznie wzrasta u mężczyzn wraz z wiekiem – po 50 roku życia jest dość częste, co wiąże się także z innymi dolegliwościami w wieku dojrzałym, w tym np. przerostem prostaty, cukrzycą i innymi chorobami związanymi z obniżeniem odporności, a także kamicą dróg moczowych oraz nowotworem pęcherza moczowego lub prostaty. Oczywiście zapalenie układu moczowego może mieć różne źródła. W większości przypadków jednak zakażenie układu moczowego u mężczyzn wywołują bakterie, w tym zwłaszcza E. Coli. Trzeba mieć jednak na uwadze, że bakteryjne zapalenie układu moczowego może dotyczyć również innych szczepów bakterii, ponadto pojawić może się również infekcja wirusowa, a także infekcja wywołana przez grzyby lub pasożyty. Jeśli chodzi o przyczyny zakażeń męskiego układu moczowego, należy wspomnieć o higienie – brak higieny, czyli odpowiedniego dbania o czystość, a także noszenie zbyt obcisłej i nieprzewiewnej bielizny mogą wiązać się z nawracającymi infekcjami, a tego typu sytuacje są dość częste u starszych mężczyzn lub mężczyzn schorowanych (np. choroba Alzheimera). Do przyczyn zakażeń męskiego układu moczowego trzeba także doliczyć wady w budowie anatomicznej, a także cewnikowanie pęcherza moczowego.

Objawy zakażenia układu moczowego u mężczyzn

Infekcje układu moczowego u mężczyzn mogą mieć różne formy, co również pomaga w diagnostyce i dobraniu odpowiedniego leczenia. Zapalenie układu moczowego objawy u mężczyzn ma najczęściej typowe dla tego typu choroby, więc zwykle diagnoza jest łatwa, choć trzeba pamiętać, że również niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą mieć podobne symptomy. Jeśli chodzi o objawy zakażenia układu moczowego u mężczyzn, wyróżnić można tu między innymi:

  • ból w podbrzuszu lub pieczenie w cewce moczowej przy oddawaniu moczu i podczas stosunku,
  • problemy z rozpoczęciem oddawania moczu,
  • występuje tu często także częstomocz,
  • pojawić może się również nietrzymanie moczu,
  • charakterystyczne jest zmętnienie moczu i jego nieprzyjemny zapach,
  • chory może odczuwać parcie na pęcherz i mieć wrażenie jego niedostatecznego opróżnienia,
  • niepokojącym objawem jest również krwiomocz (obecność krwi w moczu).

W przypadku zapalenia układu moczowego u mężczyzn, zwłaszcza w stadium bardziej zaawansowanym, problemem są nie tylko bóle przy oddawaniu moczu, ale u chorych pojawić może się także podwyższona temperatura ciała (gorączka). Trzeba również dodać, że jeśli zakażenie obejmuje nie tylko pęcherz, ale i większą część układu moczowego, pacjent może skarżyć się na ból lędźwi czy nerki, ponadto mogą pojawić się również dreszcze, nudności i wymioty, a wówczas należy natychmiast poddać się badaniu w celu właściwej diagnozy oraz postawić na specjalistyczne leczenie. Konieczna w tych sytuacjach będzie wizyta u lekarza, wykonanie zleconych badań, wykluczenie chorób przenoszonych drogą płciową oraz dobranie odpowiednich leków, które powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami terapii, w przeciwnym wypadku stan zdrowia pacjenta może się pogorszyć i może skończyć się nawet na konieczności leczenia w szpitalu.

Leczenie zapalenia układu moczowego

Gdy pojawia się pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu, a także parcie na pęcherz lub inne wymienione wyżej objawy, mężczyźni zastanawiają się, jak zaradzić tej sytuacji samodzielnie, bez konieczności udawania się do lekarza. Co pomaga na zapalenie pęcherza u mężczyzn? Można w tej sytuacji postawić na domowe sposoby leczenia pacjentów, w tym picie dużych ilości wody, co pomoże w przepłukaniu układu moczowego. Pomocny będzie między innymi sok z żurawiny, napoje moczopędne oraz zioła działające odkażająco, a także stosowanie większych dawek produktów z wit. C, jednak tu należy uważać, by sobie bardziej nie zaszkodzić, gdyż duże ilości witaminy C, choć zakwaszają mocz, mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, a także mogą podrażniać nabłonek. Dobrym rozwiązaniem są także nasiadówki w naparze rumianku, gdyż ten działa przeciwzapalnie, ponadto sprawdzą się w tej sytuacji także napary z krwawnika i dziurawca.

Co jeszcze można zrobić, gdy problemem jest zapalenie pęcherza? Leki bez recepty mogą być skuteczne w przypadku początkowych stadiów infekcji pęcherza moczowego. Zwykle są to preparaty na bazie furaginy (furazydyna), która ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe. Leków bez recepty nie powinno się jednak przyjmować na dłuższą metę na własną rękę, ponadto w przypadku infekcji, która przybiera na sile najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do lekarza.

Na poważniejsze (ostre lub często nawracające) zapalenie pęcherza antybiotyk może okazać się wręcz koniecznością. Wówczas koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza, by ten dobrał odpowiedni sposób leczenia i wystawił e-receptę. Lekarz będzie najlepiej wiedzieć, jaki antybiotyk na zapalenie pęcherza u mężczyzn sprawdzi się najlepiej. Ważne, by taki antybiotyk wybrać do końca (czyli najczęściej przez pełne 7-14 dni), nawet jeśli pacjent poczuje ulgę wcześniej, w przeciwnym wypadku będzie narażony na nawracające infekcje, których leczenie będzie znacznie trudniejsze.

Kiedy koniecznie należy zgłosić się do lekarza?

Zakażenie układu moczowego może mieć bardzo poważne konsekwencje (np. odmiedniczkowe zapalenie nerek) i nie zawsze domowe sposoby czy leki bez recepty są w stanie poradzić sobie z tego typu chorobą. Do lekarza trzeba udać się bezwzględnie, gdy mężczyzna zauważy podwyższoną temperaturę ciała, a objawy infekcji, mimo leczenia, będą się nasilać. Niepokojącym objawem jest także krew w moczu i silny ból (lędźwi, podbrzusza, prącia, jąder). Lekarz może wówczas zlecić badanie ogólne moczu i posiew (np. z antybiogramem), co pomoże w ustaleniu dalszego leczenia. Warto wiedzieć, że większa ilość leukocytów w moczu może świadczyć o przewlekłym zakażeniu układu moczowego, które czasem przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważne są wykonywane regularnie profilaktyczne badania.

Jak zapobiegać zapaleniom pęcherza?

By zminimalizować ryzyko choroby, jaką jest zapalenie układu moczowego u mężczyzn, należy skupić się na higienie osobistej oraz noszeniu przewiewnej bielizny, a także na przyjmowaniu odpowiedniej dawki płynów, co jest istotne, by często przepłukiwać pęcherz, usuwając z niego namnażające się mikroorganizmy chorobotwórcze. Moczu nie powinno się także wstrzymywać i należy udać się do toalety, gdy tylko czuje się parcie na pęcherz. Dobrze również zadbać o swoją dietę – powinna być bogata w owoce i warzywa, które dostarczą organizmowi odpowiednią dawkę witamin oraz minerałów.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.