Badanie palpacyjne cewki moczowej – czym jest i jak wygląda?

Napisano 18.12.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Badanie palpacyjne cewki moczowej jest procedurą medyczną wykonywaną w celu zdiagnozowania zwężenia cewki moczowej. Stosuje się je również w celu określenia, czy istnieją jakiekolwiek nieprawidłowości w pęcherzu moczowym, lub cewce moczowej. Badanie palpacyjne u mężczyzn może również wykryć poważne schorzenia prostaty. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wygląda badanie cewki moczowej i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Na czym polega badanie palpacyjne cewki moczowej?

Badanie cewki moczowej to badanie urologiczne, które wykonuje się w celu ustalenia przyczyny uczucia pieczenia w okolicy krocza lub narządów płciowych, a także w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w cewce moczowej.

Czytaj także:

Badanie palpacyjne u urologa przebiega metodą per rectum (przez odbyt). Pacjent proszony jest o położenie się na plecach ze stopami opartymi na stole do badania. Następnie lekarz wprowadza jeden palec do odbytu, a drugi do cewki moczowej. Jeśli występuje jakiekolwiek zwężenie lub niedrożność, będzie ono wyczuwalne jako twardy guzek. Wymazówka może być również użyta do pobrania próbki moczu do analizy; pomoże to ustalić, czy istnieje infekcja, czy nie.

Urolog może również wykonać badanie ultrasonograficzne. Podczas tego badania, do pęcherza wstrzykuje się płyn przez cewnik – pęcherzyki powietrza są widoczne na USG, jak poruszają się przez cewkę moczową. Pomaga to wykryć wszelkie przeszkody, stany zapalne lub guzy w tych narządach.

Zapalenie cewki moczowej badania

Obejmują one wykonanie posiewu z moczu w celu wykrycia patogenu odpowiedzialnego za stan zapalny. Pomoże to określić, czy antybiotyki są potrzebne, a także jak długo należy je przyjmować, aby wyleczyć problem. Recepta online wystawiana przez lekarza może być zrealizowana w każdej aptece, także przez osoby trzecie bez konieczności posiadania recepty papierowej, co jest niezwykle przydatne, gdy nie mamy siły wyjść z domu. 

Badanie pęcherza moczowego przez cewkę moczową

Aby zbadać twój pęcherz, który znajduje się za twoją kością łonową poniżej pępka, lekarze używają instrumentu zwanego cystoskopem, który wygląda jak długi teleskop ze światłem na jednym końcu. Badający wprowadza ten instrument do cewki moczowej i przemieszcza go pęcherza moczowego. Na ekranie monitora widać obraz z kamery w dużym powiększeniu, dzięki temu lekarz może dostrzec wszelkie nieprawidłowości.

Wskazania do badania palpacyjnego cewki moczowej

Badania palpacyjne cewki moczowej wykonuje zazwyczaj lekarz urologii. Procedura może pomóc określić, czy istnieją jakiekolwiek nieprawidłowości w Twoim układzie dróg moczowych, takie jak:

Zapalenie cewki moczowej – ten stan może być spowodowany przez infekcję lub uraz penisa lub pochwy. Może również wystąpić, jeśli często uprawiasz seks bez użycia prezerwatyw lub innych metod ochrony, ponieważ nasienie może podrażnić twoją cewkę moczową.

Uchyłek cewki moczowej – jest to mały woreczek, który tworzy się w cewce moczowej, zwykle na styku pęcherza i cewki moczowej. Może być bolesny przy oddawaniu moczu, ponieważ pozwala na przedostawanie się moczu do worka zamiast wydostawania się przez penisa lub pochwę.

Polipy cewki moczowej – to małe, galaretowate narośla, które mogą pojawić się na wewnętrznej stronie cewki moczowej. Za ich powstanie odpowiada często podrażnienie wynikające z infekcji lub częstej aktywności seksualnej.

Zwężenia cewki moczowej – to zgrubienia w cewce moczowej, które mogą utrudniać oddawanie moczu. Mogą być spowodowane infekcją, urazem lub tkanką bliznowatą, która tworzy się po operacji.

Nowotwory cewki moczowej – to wszelkie guzy, które rozwijają się w cewce moczowej. Występują rzadko, ale mogą pojawić się w każdym wieku.

Przetoka moczowodowa – to mały tunel, który tworzy się pomiędzy cewką moczową a innym narządem. Może to sprawić, że oddawanie moczu będzie trudne lub bolesne.

Co może wskazać badanie palpacyjne cewki moczowej

Badania palpacyjne cewki moczowej mogą wskazywać na różne choroby układu moczowo-płciowego:

  • kamienie pęcherza moczowego;
  • wypadnięcie pęcherza moczowego;
  • zwężenia cewki moczowej;
  • infekcje dróg moczowych;
  • rak prostaty;
  • torbiele w gruczole krokowym;
  • rak miednicy i pęcherza;
  • zapalenie cewki moczowej
  • zapalenie prostaty.

Jak rozpoznać zwężenie cewki moczowej?

Zwężenia cewki moczowej są często trudne do zdiagnozowania, ponieważ nie mają objawów, dopóki nie są wystarczająco poważne, aby powodować problemy. Typowe objawy to trudność i ból w oddawaniu moczu. Może również pojawić się krew w moczu, lub nasieniu, gorączka lub dreszcze. Testy na zapalenie cewki moczowej mogą również pomóc w diagnozie zwężenia cewki moczowej.

Jak często należy przeprowadzać profilaktyczne badania urologiczne?

Ważne jest, aby przynajmniej raz w roku wykonać profilaktyczne badanie urologiczne. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteśmy po 35 roku życia, lub w przeszłości występowały u nas problemy z drogami moczowymi.

Profilaktyczne badania urologiczne powinni wykonywać mężczyźni powyżej 40 roku życia, oraz kobiety powyżej 50 roku życia, którzy nie mają objawów związanych z nerkami lub pęcherzem moczowym, ale chcą podjąć działania zapobiegawcze przed ewentualnymi chorobami tych narządów. Badania te warto wykonać przynajmniej raz na 3 lata, nawet jeśli w tym czasie nie występują objawy chorób nerek lub pęcherza.

Jeżeli cierpisz na częste oddawanie moczu, lub masz z tym problemy, lub odczuwasz dyskomfort, warto odwiedzić lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i wdroży leczenie. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.