Przełyk Barretta – co to takiego? Przyczyny, objawy, leczenie

Napisano 30.08.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Przełyk Barretta jest powikłaniem refluksu żołądkowo-przełykowego, które dotyka prawie 2% dorosłej populacji. Jak objawy może mieć pacjent z tym problemem? Jakie są jego przyczyny i objawy? A także, jak przeprowadzana jest diagnostyka i leczenie? Odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest przełyk Barretta przy refluksie?

Co to jest przełyk Barretta? Inaczej nazywany też zespołem Barretta, to poważna choroba, pojawiająca się w wyniku długotrwałej, regularnej ekspozycji przełyku na kwaśny sok żołądkowy objawiający się w chorobie refluksowej przełyku. Największym ryzykiem zespołu Barretta jest możliwość rozwoju niezwykle groźnego gruczolakoraka przełyku, który wiąże się z metaplazją nabłonka przełyku. Nierzadko istniejący przełyk Barretta przy refluksie jest swoistą, patologiczną oznaką stanu przedrakowego.

Czytaj także:
  • Przyczyny i objawy zapalenia przełyku. Jak je leczyć?
  • Zmiany w komórkach przełyku następują ze względu na przedłużoną ekspozycją na refluks kwaśny. Część wyściółki dolnego przełyku, która normalnie różni się strukturą komórkową od reszty jelita, zaczyna się zmieniać, przypominając na poziomie komórkowym wyściółkę jelita. Z biegiem czasu refluks powodujący tak patologiczny stan pogarsza coraz bardziej sytuację panującą w przełyku, umożliwiając komórkom rozwinięcie patologicznej formy raka przełyku. Oczekiwana wśród pacjentów  cierpiących na przełyk Barretta długość życia zwiększa się zależnie od szybkości wykrycia schorzenia. Jeśli do tego wszystkiego dojdzie rak, niestety, oczekiwana długość życia ulega diametralnemu spadkowi. Osoby z tym schorzeniem mają problemy z prawidłowym przełykaniem, co jeszcze bardziej podrażnia przełyk. 

    Przełyk Barretta przyczyny

    Głównym czynnikiem etiologicznym w zespole Barretta jest istniejąca już choroba refluksowa przełyku. To przy niej dochodzi do nieustannego przepływu treści żołądkowej do dolnych części przełyku, które uszkadzają jego nabłonek, a także odpowiadają za postępującą metaplazję w obrębie przełyku.

    Najczęściej schorzenie, jakim jest przełyk Barretta jest wywołane refluksem. Przyczyny jego istnienia doszukuje się u pacjentów z istniejącym już GERD, których warunki życia ulegają stałemu pogorszeniu (pojawia się przewlekły ból w przełyku). Czynników powstania dolegliwości może być wiele i są one często wynikiem naszego stylu życia. Mowa tu m.in. o nałogowym paleniu, spożywaniu produktów alkoholowych w dowolnych ilościach, a także przyjmowaniu niektórych leków. Wszystko to może być przyczyną refluksowego zapalenia przełyku u chorych.  Czynniki ryzyka obejmują głównie płeć męską, która jest narażona od 5 do 9 razy bardziej niż płeć żeńska.

    Dodatkowe czynniki ryzyka to:

    • Przepuklina przełykowo-przeponowa – prowadzi do trwałego refluksu;
    • Otyłość – prowadzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, wywołując refluks. Po drugie, w tym stanie dochodzi do wzrostu objętości włókna okołoprzełykowego, które uwalnia prozapalane cytokiny, negatywnie wpływające na błonę śluzową przełyku;
    • Zaburzenia metabolizmu;
    • Nadmierne spożycie nikotyny.

    Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia refluksu, konieczne jest stosowanie zdrowego trybu życia. 

    Objawy przełyku Barretta

    Jak stwierdzić, że podejrzenie przełyku Barretta jest uzasadnione? Problematyczność zespołu Barretta polega na tym, iż profesjonalna opinia lekarza może być nieprawidłowa bez wstępnej biopsji nabłonka w celu potwierdzenia obecności schorzenia. Dopiero po zapoznaniu się ze szczegółowym opisem badania, lekarz będzie wiedział, czy u chorego występuje przełyk Barretta. 

    Pomimo tego, najczęściej opisywaną dolegliwością występującą jednocześnie z przełykiem Barretta jest zgaga, pojawiająca się ze względu na długotrwałe działanie kwaśnych soków żołądkowych na nabłonek przełyku, doprowadzając tym samym do jego uszkodzenia, gdyż nie jest on odporny na bezpośrednie i długotrwałe działanie kwasów.

    Kolejnym ważnym objawem możliwego przełyku Barretta są wymioty, których występowanie związane jest z uszkodzeniem dolnej części przełyku, przy tzw. wcięciu wpustowym żołądka. Samo wcięcie, niezwykle rozluźnione w ramach objawów przełyku Barretta nie może utrzymać zawartości żołądka, doprowadzając do uwolnienia zawartości wprost do uszkodzonego nadkwasotą przełyku. Oprócz tego pacjent może skarżyć się na obecność dysfagii, która jest bezpośrednią oznaką prawdopodobnej obecności groźnego gruczolakoraka przełyku.

    Diagnostyka i rozpoznanie przełyku Barretta

    Przełyku Barretta nie można zdiagnozować na podstawie samych jego objawów. Dlatego do celów odpowiedniej diagnozy należy przeprowadzić szereg badań. Gastroenterolog lub chirurg musi wykonać endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, aby móc postawić diagnozę. Zabieg umożliwia lekarzowi bezpośrednią obserwację przełyku i pobranie z niego próbek tkanek.

    Endoskopia to zabieg w sedacji, który umożliwia lekarzowi bezpośrednią obserwację tkanek przełyku w celu wykrycia obecności nieprawidłowości. Endoskop to cienka, elastyczna rurka z małą kamerą. Podczas zabiegu przez gardło wprowadzany jest endoskop w celu zbadania przełyku i wykonania zdjęć znajdujących się tam tkanek.

    Lekarz wykona również biopsję, aby pobrać niewielką próbkę tkanki do dalszego badania. Próbka zostanie wykorzystana do wykrycia obecności dysplazji (nieprawidłowego rozwoju komórek) w wyściółce przełyku. Następnie próbki tkanek zostaną przypisane do następujących kategorii:

    • Metaplazja jelitowa bez dysplazji – obecność przełyku Barretta, ale nie widać oznak zmian przedrakowych w komórkach wyściółki przełyku;
    • Dysplazja niskiego stopnia – komórki wykazują wczesne oznaki zmian przedrakowych, które mogą prowadzić do raka przełyku;
    • Dysplazja wysokiego stopnia – komórki przełyku wykazują wysoki stopień zmian przedrakowych. Dysplazja wysokiego stopnia może być ostatnim etapem przed rakiem przełyku.

    Jak wygląda leczenie przełyku Barretta?

    Przełyk Barretta jak wyleczyć schorzenie? Do tej pory opracowuje się optymalne metody leczenia schorzenia, pozwalające na całkowitą regresję objawów klinicznych i zmian histologicznych. Leczenie przełyku Barretta bez powiązanej dysplazji to przede wszystkim leczenie GERD, który jest przyczyną. Szybka diagnoza również pomaga w skuteczności leczenia. 

    Jeżeli zmieni się styl życia pacjenta wówczas łagodniej i lepiej przechodzi się chorobę przełyk Baretta. Przeżywalność wówczas również jest wyższa. Oto jakie zasady zdrowotne należy wprowadzić u pacjenta:

    • Ograniczenie kwaśnej żywności, alkoholu i napojów gazowanych;
    • Rzucenie palenia;
    • Unikanie zbyt obfitych posiłków, zwłaszcza przed snem;
    • Unikanie picia bardzo gorących napojów;
    • Utrzymywanie zdrowej masy ciała.

    Następnie lekarz przepisuje leki w ramach terapii medycznej, które mają zahamować wydzielanie kwasu. Najpierw główna terapia prowadzona jest przez 8 do 12 miesięcy, a następnie przechodzi w leczenie podtrzymujące. Głównymi lekami są inhibitory pompy protonowej, które są przepisywane w dawkach przekraczających zalecenia dotyczące leczenia GERD. Ponadto można stosować leki zobojętniające kwas żołądkowy, pro kinetyczne itp. Oprócz tego stosowane są operacje przeciwrefluksowe, czy także leczenie endoskopowe, podczas którego usuwany jest chory nabłonek. Jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych i bezpiecznych technologii przeciwdziałania przełykowi Barretta.

    Leki można dostać na receptę przepisaną przez lekarza specjalistę. Możesz ją uzyskać również poprzez usługę e-recepta i kontakt z lekarzem poprzez internet, czy telefon. 

    Ostatecznie, trudno przewidzieć, jak zachowa się przełyk Barretta u konkretnego pacjenta. U niektórych choroba może pozostawać stabilna przez długi czas, podczas gdy u innego pacjenta rozwija się dysplazja wysokiego stopnia, prowadząca do raka przełyku. Jeśli chodzi o metaplazję małego stopnia, często ulega cofnięciu. Z tego względu zalecane jest regularne, profilaktyczne badanie u lekarza gastroenterologa.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.