Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Wygląd stolca może dostarczyć wielu cennych wskazówek na temat funkcjonowania układu pokarmowego. Co oznacza postrzępiony stolec? Jakie rodzaje stolca wyróżniamy i kiedy można mówić o prawidłowym stolcu? Odpowiadamy na te pytania w dzisiejszym artykule.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Co oznacza postrzępiony stolec?
Zmieniony wygląd stolca może wynikać z różnorodnych przyczyn, do najczęstszych z nich należą nieprawidłowa dieta oraz schorzenia układu pokarmowego [1]. Według Bristol Stool Chart (bristolskiej skali uformowania stolca, zaproponowanej przez K. W. Heaton oraz S. J. Lewis w 1997 roku) za postrzępiony stolec może odpowiadać zapalenie jelit, np. w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub zespołu jelita drażliwego [2].
Po zauważeniu nieprawidłowego wyglądu stolca najlepiej udać się do lekarza ogólnego, który następnie skieruje do odpowiedniego specjalisty (w tym przypadku lekarza gastroenterologa). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub też poczucia zakłopotania w związku ze wstydliwą dolegliwością, można na początek skonsultować się zdalnie, np. umówić na teleporadę lub spotkanie z lekarzem na czacie. Dostępne są nawet takie rozwiązania, które umożliwiają uzyskanie na odległość recepty na potrzebne leki, bez konieczności udawania się do gabinetu lekarskiego Należy do nich np. e-recepta online.
Postrzępiony stolec a choroba Leśniowskiego-Crohna
Jedną z możliwych przyczyn postrzępionego stolca jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Schorzenie to może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, najczęściej jednak powoduje ono zmiany zapalne w jelicie cienkim lub grubym [3]. Czynnik etiologiczny jest nieznany, przypuszcza się, że istotne znaczenie mają: mikrobiota jelitowa oraz czynniki środowiskowe (stosowana dieta).
Charakterystyczne objawy choroby Leśniowskiego i Crohna to [3]:
- gorączka,
- osłabienie,
- utrata masy ciała.
Dodatkowo obserwowane są również objawy miejscowe, zależne od lokalizacji zmian w przewodzie pokarmowym. Przykładowo, jeśli zajęty jest końcowy odcinek jelita krętego, chory odczuwa ból w prawej dolnej części brzucha, cierpi również na biegunki tłuszczowe oraz niedokrwistość [3]. Tymczasem gdy choroba rozwinie się w obrębie odbytu, pierwszym objawem mogą być przetoki okołoodbytowe oraz owrzodzenia w tym obszarze [3].
Postrzępiony stolec a wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Za luźny stolec o postrzępionych brzegach może odpowiadać także wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W przebiegu tej choroby dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej oraz podśluzowej jelita grubego [4]. Czynnik etiologiczny nie jest znany, przypuszcza się, że schorzenie ma związek z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego [4].
Charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na wrzodziejące zapalenie jelita grubego to [4]:
- biegunka (w tym również krwista),
- ból odczuwany w dolnej części brzucha,
- częste oddawanie stolca o niewielkiej objętości,
- gorączka,
- osłabienie,
- utrata masy ciała.
Postrzępiony stolec a zespół jelita drażliwego
Luźny postrzępiony stolec może świadczyć również o zespole jelita drażliwego (inaczej IBS). To przewlekła choroba, której przyczyna nie została dokładnie poznana. Przypuszcza się, że odpowiadają za nią zaburzenia związane z odczuwaniem bodźców z narządów układu pokarmowego oraz perystaltyką jelit [5]. Możliwe przyczyny IBS to także: przebyta biegunka infekcyjna oraz zaburzenia składu mikrobioty jelitowej (np. wskutek długotrwałego stosowania antybiotykoterapii) [5].
Charakterystyczne objawy zespołu jelita drażliwego to [5]:
- ból brzucha,
- częste oddawanie moczu,
- jasny postrzępiony stolec (możliwa jest także mieszanka śluzu w kale),
- nudności i wymioty,
- wzdęcia,
- uczucie zmęczenia,
- zaburzenia miesiączkowania,
- zaburzenia nastroju,
- zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki i/lub zaparcia),
- zgaga.
Choroba ma przewlekły i nawracający przebieg.
Jak rozpoznać postrzępiony stolec?
Po czym rozpoznać postrzępiony stolec? W przypadku prawidłowego stolca mamy do czynienia z podłużnym kształtem, stałą lub półmiękką konsystencją, gładką powierzchnią oraz brązowym kolorem [1]. Natomiast postrzępiony stolec posiada widoczne na pierwszy rzut oka kłaczaste krawędzie.
Aby upewnić się, czy wygląd stolca jest prawidłowy, warto sięgnąć do bristolskiej skali uformowania stolca. Zgodnie z nią wyróżniamy 7 rodzajów stolca [2]:
- 1 – stolec jest w postaci pojedynczych, twardych, zbitych grudek,
- 2 – stolec jest wydłużony i grudkowaty,
- 3 – stolec jest wydłużony z niewielkimi pęknięciami na powierzchni,
- 4 – stolec jest smukły, wężowaty, ma gładką powierzchnię,
- 5 – stolec jest podzielony na smukłe wężowate kawałki,
- 6 – stolec ma postać kłaczastych, postrzępionych kawałków,
- 7 – stolec jest wodnisty.
Za prawidłowy stolec jest uznawany typ 3 oraz typ 4 [2].
Żółty postrzępiony stolec — co oznacza?
Żółty postrzępiony stolec może świadczyć o zapaleniu dróg żółciowych. W przebiegu tej choroby dochodzi do zastoju żółci, jej przyczyna jest nieznana. Przypuszcza się, że schorzenie jest uwarunkowane genetycznie [8]. U nawet 70% pacjentów z zapaleniem dróg żółciowych stwierdza się także nieswoiste choroby zapalne jelit — wspomniane powyżej wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego i Crohna [8]. Charakterystyczne objawy (poza zmienionym wyglądem stolca) to: świąd skóry oraz żółtaczka.
Postrzępiony stolec a dieta
Nieprawidłowy wygląd stolca może wynikać ze stosowania źle zbilansowanej diety. W przypadku postrzępionego stolca możliwa przyczyna to niedobór błonnika pokarmowego [6]. Można temu zaradzić poprzez wzbogacenie posiłków o produkty, takie jak np. [7]:
- orzechy,
- produkty zbożowe (otręby, pieczywo razowe i pełnoziarniste, płatki zbożowe),
- rośliny strączkowe,
- suszone owoce,
- warzywa (brokuły, ziemniaki).
Natomiast wskazana jest rezygnacja z żywności wysokoprzetworzonej oraz jedzenia typu fast food.
Leczenie postrzępionego stolca
Leczenie postrzępionego stolca zależy od przyczyny dolegliwości. W większości przypadków pomoże modyfikacja diety oraz podaż zleconych przez lekarza probiotyków i prebiotyków (celem wsparcia mikrobioty jelitowej). Natomiast jeśli dieta nie pomaga, lekarz może skierować na badania w kierunku poważniejszych chorób związanych z układem pokarmowych, takie jak: morfologia, analiza kału czy też badanie endoskopowe.
Gdy postrzępiony stolec wynika z choroby Leśniowskiego-Crohna, konieczna jest modyfikacja stylu życia (wprowadzenie zdrowej diety oraz rezygnacja z palenia tytoniu), a także leczenie farmakologiczne (stosowanie leków o działaniu przeciwzapalnym, immunosupresyjnym, przeciwbiegunkowym i przeciwbólowym, a także, jeśli lekarz uzna to za konieczne, antybiotyków [3]. Jeśli dojdzie do rozwoju powikłań, może być konieczne również leczenie chirurgiczne.
Gdy za nieprawidłowy wygląd stolca odpowiada wrzodziejące zapalenie jelita grubego, leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków doustnych, leków immunosupresyjnych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, są one dobierane w zależności od aktywności choroby [4]. W ciężkich przypadkach konieczna jest hospitalizacja, a także leczenie chirurgiczne.
Gdy zaburzony stolec wynika z zespołu jelita drażliwego, leczenie polega przede wszystkim na modyfikacji diety oraz unikaniu stresujących sytuacji, natomiast leki stosuje się wspomagająco w łagodzeniu objawów [5]. Lekarz może, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, przepisać preparaty o działaniu rozkurczowym, przeciwbiegunkowym lub przeciwdepresyjnym. Gdy leczenie nie daje wyraźnych efektów, dodatkowo warto wdrożyć terapie psychologiczne [5].
Jeśli wystąpił żółty postrzępiony stolec, a do tego świąd skóry i żółtaczka, prawdopodobnie mamy do czynienia z zapaleniem dróg żółciowych. Leczenie tej choroby ma charakter objawowy, całkowite wyleczenie jest niemożliwe [8]. Terapia polega na stosowaniu kwasu ursodezoksycholowego oraz wdrożeniu, w zależności od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta, postępowania zachowawczego (np. wykonania endoskopowego poszerzenia odcinków przewodów żółciowych lub założeniu czasowych protez) [8]. Gdy poza zapaleniem dróg żółciowych zdiagnozowana została także nieswoista choroba zapalna jelit, konieczne jest wykonywanie co roku badań w kierunku raka jelita grubego [8].
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50658,stolec-zmieniony-wyglad [dostęp: 03.03.2023 r.]
2. https://www.prevention.com/health/a20441452/7-textures-of-poop-and-what-they-mean/ [dostęp: 03.03.2023 r.]
3. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/65252,choroba-lesniowskiego-i-crohna [dostęp: 03.03.2023 r.]
4. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/65244,wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego-colitis-ulcerosa [dostęp: 03.03.2023 r.]
5. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/80662,zespol-jelita-drazliwego [dostęp: 03.03.2023 r.]
6. https://www.healthline.com/health/digestive-health/types-of-poop#what-does-healthy-poop-look-like [dostęp: 03.03.2023 r.]
7. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/176007,pokarmowe-zrodla-blonnika [dostęp: 03.03.2023 r.]
8. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/pecherzyk/50816,pierwotne-stwardniajace-zapalenie-drog-zolciowych [dostęp: 03.03.2023 r.]
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?