Cena badania kału na pasożyty. Czy to badanie jest refundowane?

Napisano 11.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W przypadku obserwacji niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego i nie tylko lekarz może zlecić pacjentowi, by ten wykonał badanie kału na pasożyty. Cena takiego badania interesuje pacjentów nie mniej niż prawidłowy sposób pobrania materiału, a także sposób leczenia, gdy wykryte zostaną jaja pasożytów. Co warto wiedzieć o parazytologicznych badaniach stolca? Jak pobrać próbkę, gdzie można ją zbadać, a także ile trzeba będzie za to badanie medyczne zapłacić? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak zbadać kał na pasożyty?

Badanie kału lekarz może zlecić w wielu przypadkach. Jednym z nich jest podejrzenie obecności pasożytów w układzie pokarmowym. Może wiązać się to między innymi z charakterystycznymi objawami. Zaliczyć można do nich na przykład zaparcia lub biegunki, nudności, wymioty, bóle brzucha, bladość, zaburzenia snu, różnego rodzaju objawy alergiczne, brak apetytu, wzmożony apetyt (zwłaszcza na słodycze) bądź nagły spadek masy ciała. Badanie warto wykonywać również profilaktycznie u dzieci, które uczęszczają do żłobka czy przedszkola, gdzie ryzyko zarażenia się pasożytem jest duże. Najczęściej w układzie pokarmowym bytuje tasiemiec, glista ludzka, motylica wątrobowa, lamblia jelitowa i owsiki. 

Czytaj także:

Gdy konieczne jest badanie parazytologiczne stolca, bardzo ważne jest właściwe pobranie próbki. Jak zbadać kał na pasożyty? Na początek należy zaopatrzyć się w aptece w specjalny pojemnik na kał, który posiada jałową łopatkę, ułatwiającą pobranie próbki. Kał oddaje się do wyparzonego naczynia, a następnie specjalną szpatułką pobiera się niewielką część kału z różnych miejsc i umieszcza się w pojemniku na kał. Najbardziej wiarygodny wynik można uzyskać, gdy próbkę kału pobiera się 3-4 razy, co 2-3 dni. Pobraną próbkę najlepiej dostarczyć do laboratorium nie później niż po 2 godzinach od jej pobrania, a jeśli nie jest to niemożliwe, zabezpieczony materiał można przechowywać w lodówce do 72 godzin od pobrania. 

Gdy istnieje wskazanie, by wykonać badanie kału na pasożyty, cena nie powinna grać roli, gdyż przede wszystkim należy zadbać o zdrowie pacjenta. Pasożyty układu pokarmowego mogą przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego obecność ich jaj w stolcu wymaga pilnego kontaktu z lekarzem i ustalenia leczenia. Warto pamiętać, że e-recepta online jest opcją na szybkie i bezproblemowe uzupełnienie zapasu stosowanych leków, gdy ciężko umówić się na stacjonarną wizytę lekarską. 

Gdzie zbadać kał na pasożyty?

Gdy pacjent musi wykonać badanie kału na pasożyty, cena to nie jedyna kwestia, która go zastanawia. Wiele osób zadaje sobie również pytanie, gdzie zbadać kał na pasożyty. Warto wiedzieć, że badania stolca wykonuje większość laboratoriów diagnostycznych. Dla pewności warto jednak odwiedzić stronę internetową danej placówki lub zadzwonić na jej infolinię i upewnić się, czy można zgłosić się z próbką kału do badania. Warto również sprawdzić, czy laboratorium posiada umowę z NFZ lub konkretną placówką POZ. Kolejna kwestia to sprawdzenie, czy pacjent ma do czynienia jedynie z punktem pobrań, czy też od razu z laboratorium. Czas dostarczenia próbki do laboratorium może mieć znaczenie, jeśli chodzi o wyniki badań, dlatego w miarę możliwości warto dostarczać kał do badania bezpośrednio do placówki z laboratorium.

Czy badanie stolca na pasożyty jest refundowane?

Pacjentów, którym lekarz zleci badanie kału na pasożyty, cena nie powinna interesować. W przypadku posiadania skierowania od specjalisty badanie wykonywane jest bowiem bezpłatnie w ramach NFZ. Jeśli jednak pacjent nie jest ubezpieczony lub chce wykonać badanie stolca na pasożyty na własną rękę, będzie musiał liczyć się z koniecznością uiszczenia zapłaty. Cena badania kału na pasożyty może różnić się w różnych placówkach, ponadto ostateczna kwota zależna jest od tego, w kierunku jakich pasożytów analiza ma zostać wykonana. 

Ile kosztuje badanie kału na pasożyty?

Jak wspomniano wcześniej, pacjenci ze skierowaniem od lekarza nie muszą zastanawiać się, ile kosztuje badanie kału na pasożyty, gdyż będzie ono wykonane bezpłatnie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli jednak pacjent chce prywatnie wykonać badanie kału na pasożyty, cena może mieć znaczenie. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że koszty badania nie są wysokie – zazwyczaj analiza na jeden rodzaj pasożyta zamyka się w okolicach 10-35 zł. Warto również zainteresować się specjalnymi pakietami badań parazytologicznych, gdyż cena takiego pakietu może być korzystniejsza od ceny badań pojedynczych. 

Warto wiedzieć, że badanie na pasożyty układu pokarmowego można wykonać nie tylko z kału, ale również z próbki krwi. Jego zaletą jest to, że pacjent może zbadać krew o dowolnej porze i nie musi być na czczo. Badanie wykrywa przeciwciała na dane pasożyty i nie musi być powtarzane co kilka dni.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.