Poranne mdłości – czy są zwiastunem choroby?

Napisano 30.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pierwsze skojarzenie z terminem „poranne mdłości” to u wielu osób „ciąża”. Faktem jest, że nudności i wymioty często towarzyszą kobietom na wczesnym etapie ciąży, a czasem również w późniejszych jej etapach. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dolegliwości tego typu pojawiają się nie tylko w ciąży. Występują w każdym wieku i u każdej płci – nawet dziecko czasem ich doświadcza. Nudności wskazywać mogą na przejedzenie lub niestrawność, mogą pojawić się jako objaw niejednej choroby, ponadto często są efektem nadmiernego spożywania alkoholu. Zdarza się, że towarzyszy im biegunka, bóle w nadbrzuszu, wzdęcia, osłabienie czy nadmierne pocenie, a nawet duszności. W wielu przypadkach jest to stan wymagający leczenia. Z artykułu dowiesz się więcej o przyczynach nudności, diagnostyce, a także domowych sposobach na przeciwdziałanie tym nieprzyjemnym objawom. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Poranne mdłości w ciąży

Jednym z pierwszych objawów ciąży są poranne mdłości. Zazwyczaj pojawiają się one w pierwszym trymestrze, co związane jest najprawdopodobniej z wysokim stężeniem hormonu, jakim jest gonadotropina kosmówkowa (hCG). Często dolegliwość ta ustępuje w późniejszych etapach ciąży, choć zdarza się, że nudności towarzyszą kobiecie nawet do 20 tygodnia ciąży lub wręcz czasem do samego jej końca. W późniejszej ciąży poranne mdłości przyczyny mają najczęściej związane z uciskiem powiększonej macicy na żołądek kobiety. Przyczynia się to nie tylko do nudności, ale również do wymiotów, a nawet do pojawienia się objawów refluksu. Nie można jednak traktować tego jako jedynej przyczyny. Poranne mdłości w ciąży mogą bowiem wiązać się także z pewnymi niedoborami, w tym zwłaszcza niedoborem witamin z grupy B. Przyczyniać może ponadto się do ich wystąpienia także cukrzyca lub niedoczynność tarczycy, a nawet migrena. 

Czytaj także:
  • Mdłości po jedzeniu — przyczyny i diagnostyka
  • Poranne mdłości a różne choroby

    Choć niewątpliwie poranne mdłości zazwyczaj kojarzą nam się z pierwszymi objawami ciąży u kobiet, nie jest to jedyna opcja. Nie są bowiem wykluczone również poranne mdłości bez ciąży, w tym nie tylko u kobiet. Poranne mdłości u mężczyzn i poranne mdłości u dzieci wcale nie są rzadkością i mogą wskazywać na wiele problemów ze zdrowiem. Ze względu na to, że poranne mdłości przyczyn mogą mieć wiele, dolegliwość wymaga kontaktu z lekarzem i poszerzonej diagnostyki. W wielu przypadkach konieczne jest leczenie schorzenia, które przyczynia się do objawów związanych z mdłościami i wymiotami. W tej sytuacji praktycznym rozwiązaniem może być dla wielu osób e-recepta online. Umożliwia szybki kontakt z lekarzem i otrzymanie recepty na potrzebne medykamenty bez potrzeby wychodzenia z domu, co w przypadku nasilonych dolegliwości może być bardzo pomocne. 

    Niekiedy mdłości z rana pojawiają się w związku z zatruciem pokarmowym lub jelitówką, jednak czasem ich przyczyny mogą być poważniejsze. Poranne mdłości czasem wskazują na wrzody żołądka bądź dwunastnicy, a także na zapalenie przełyku bądź trzustki. Gdy pojawiają się nudności po przebudzeniu, podejrzewać można między innymi cukrzycę, a także mocznicę, która związana jest z niewydolnością nerek, ale objawy daje wieloukładowe. Bardzo prawdopodobne jest również zapalenie błony śluzowej żołądka związane z zatruciem alkoholowym. Nie można wykluczyć również pewnych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku nudności nie jest wykluczone również zapalenie wyrostka robaczkowego lub woreczka żółciowego, czy też nieżyt jelita bądź jego niedrożność. Do problemu mogą również przyczynić się niektóre leki, w tym np. żelazo, antybiotyki czy niektóre NLPZ.

    Poranne mdłości – domowe sposoby

    Niestety poranne mdłości potrafią być bardzo uciążliwe – nie tylko dla kobiet ciężarnych, ale w zasadzie dla każdego, kto ich z jakiegoś powodu doświadcza. W sieci znaleźć można różnego rodzaju sposoby na poranne mdłości, choć oczywiście warto tu z rezerwą podchodzić do niektórych informacji, by bardziej sobie nie zaszkodzić. Sprawdzony domowy sposób na poranne mdłości w ciąży to na przykład trzymanie przy łóżku niewielkiej przekąski. Zjedzenie krakersa czy jedzenie innej przekąski bezpośrednio po obudzeniu się, zanim kobieta wstanie, może być bardzo pomocne. Dobrze na problem z nudnościami działa również imbir, ponadto pomocne mogą być również migdały oraz skupienie się na jedzeniu produktów bogatych w witaminy z grupy B, w tym zwłaszcza w witaminę B6. Nie można zapominać również o właściwym nawodnieniu organizmu – picie odpowiedniej ilości wody to podstawa, by trawienie było prawidłowe, a praca wielu narządów przebiegała bez zarzutu. 

    Diagnostyka porannych mdłości

    Jak wspomniano wcześniej, poranne mdłości niekiedy mogą wskazywać na poważne dolegliwości. Jeśli zatem problem utrzymuje się długo lub wręcz nasila się, zamiast szukać informacji, co na poranne mdłości może pomóc, warto odwiedzić lekarza. Nie powinno się z tym zwlekać, gdyż nasilony problem może powodować odwodnienie organizmu, a to jest stan niebezpieczny nie tylko w ciąży, gdzie najczęściej występują poranne mdłości. Kiedy jeszcze należy skonsultować się z lekarzem? Gdy zaobserwujemy u siebie inne niepokojące symptomy. Mogą być to poranne zawroty głowy i mdłości, silny ból w żołądku, okolicach trzustki czy przeponie, gorączka, biegunka (zwłaszcza z domieszką krwi), bardzo nasilone wymioty i inne. 

    Diagnostyka w przypadku problemu z mdłościami dobierana jest do objawów klinicznych towarzyszących pacjentowi. Lekarz może zlecić między innymi badanie USG jamy brzusznej, badania krwi, oznaczenie stężenia glukozy i poziomu kreatyniny, gastroskopię, badania moczu, a nawet tomografię komputerową czy badanie radiologiczne. W grę wchodzić mogą również inne badania, zależnie od podejrzenia lekarza, co do przyczyny problemu. 

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.