Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Polio, zwane również chorobą Heinego-Medina lub nagminnym porażeniem dziecięcym to schorzenie wywoływane przez wirusa polio. W przeszłości choroba była źródłem epidemii, z większym nasileniem dotykając osoby, które nie przyjmowały szczepionek. Obecnie ze względu na wprowadzone szczepienia zachorowania są coraz rzadsze, a do zarażenia dochodzić może zwłaszcza wśród osób niezaszczepionych. Jak wyglądają zakażenia i jakie objawy pojawiają się u chorych? Jak się rozwija polio i jak leczyć chorobę? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Polio – co to za choroba?
Choroba Heinego-Medina (od nazwisk dwóch lekarzy, którzy po raz pierwszy opisali tę chorobę), zwana też polio lub poliomyelitis, to schorzenie zakaźne wywoływane przez wirusy. Choroba, zwana również nagminnym porażeniem dziecięcym, zazwyczaj kojarzona jest z wiekiem dziecięcym, jednak może dotykać nie tylko dzieci – zdarzają się również przypadki, gdzie u młodzieży oraz osób dorosłych występuje polio. Co to jest epidemia polio? Choroba ta jest aktualnie rzadka, jednak wcześniej stanowiła poważne zagrożenie epidemiczne. Najwięcej osób na polio zachorowało w latach 50. XX wieku. W tym czasie pojawiła się również pierwsza szczepionka na polio, która została opracowana przez Hilarego Koprowskiego – specjalisty z dziedziny wirusologii i immunologii. Dzięki wynalezieniu szczepionki obecnie choroba ta w większości rejonów świata występuje sporadycznie. Przez cały czas podaje się jednak szczepionkę, ponieważ w dalszym ciągu na chorobę Heinego-Medina można zachorować, jeśli nie jest się zaszczepionym.
Choroba może prowadzić do powikłań, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. U niektórych osób infekcja i związane z nią powikłania mogą doprowadzić do pojawienia się tzw. zespołu post-polio, który objawia się w postaci bólów mięśni i stawów. U części osób obserwuje się nasilenie niedowładów, a także osłabienie mięśni i ogólne osłabienie organizmu. Pojawić się może również zapalenie płuc. Wirusy, które są odpowiedzialne za rozwój choroby, mogą też niszczyć zwoje nerwowe, prowadząc do kalectwa. Jeśli w następstwie polio rozwinie się zapalenie mózgu, śmiertelność jest wówczas wysoka. Jeśli chorzy z różnych przyczyn nie mogą udać się na wizytę stacjonarną do lekarza, skorzystać mogą z wygodnej opcji jaką jest recepta online. Wystarczy wypełnić znajdujący się Internecie formularz, by w kilka chwil, jeśli będą ku temu wskazania, otrzymać SMS z czterocyfrowym kodem, który można zrealizować w każdej aptece.
Jak przebiega zakażenie polio?
Polio jest schorzeniem wirusowym. Choroba jest wywoływana przez trzy różne typy poliowirusów – typ 1, 2 lub 3. Zarazić można się przede wszystkim poprzez kontakt z osobą, którą dotknęła choroba Heinego-Medina. Wirus dobrze przenosi się drogą pokarmową, w mniejszym stopniu kropelkową, a także materiałem zakaźnym, którym w tym przypadku najczęściej są wydzieliny z gardła osoby chorej. Zarazić można się również poprzez kontakt z jej kałem. Wirusy namnażają się w organizmie człowieka, zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. Zwykle okres inkubacji to około 7-14 dni, jednak są przypadki, gdy objawy schorzenia pojawiają się znacznie szybciej lub zdecydowanie w późniejszym czasie, nawet po ponad miesiącu od kontaktu z chorą osobą. Zdecydowana większość przypadków pacjentów nie ma objawów choroby, mimo tego, że w ich organizmie wirus jest obecny.
Objawy polio — jak rozpoznać chorobę?
Schorzenie często przebiega bezobjawowo lub z objawami takimi jak gorączka – najczęściej poniżej 39 stopni Celsjusza, ból głowy, czy też zaburzenia układu pokarmowego oraz objawy grypopodobne, zwłaszcza jeśli zakażony organizm zareaguje wytwarzaniem przeciwciał. W niektórych przypadkach dochodzi jednak w związku z polio również do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jeśli chodzi o polio, objawy najbardziej kojarzące się większości osób dotyczą porażenia mięśni. Postać porażenna poliomyelitis dotyczy niewielkiej ilości przypadków, jednak może mieć bardzo poważne konsekwencje, skutkując chociażby niedowładami, paraliżem, czy też niepełnosprawnością ruchową, a nawet prowadząc do niewydolności oddechowej i poważnych problemów z oddychaniem, która może prowadzić do śmierci. U części osób może dojść do porażenia ośrodka krążenia. Spotkać można również polio u dorosłych, w tym u kobiet w ciąży.
Leczenie polio — jak wygląda?
Jeśli chodzi o leczenie polio, przebiega przede wszystkim objawowo. Polega między innymi na stosowaniu leków łagodzących objawy towarzyszące chorobie. Leczenie wiąże się też z kontrolowaniem zaburzeń krzepnięcia krwi. Osobom z polio lekarz kontroluje również zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Jeśli chodzi o polio, choroba może wymagać też zastosowania metod, które mają na celu wspomaganie procesu oddychania pacjenta, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu zaburzenia oddychania. Kiedy pacjent ma do czynienia z porażeniem mięśni, konieczna może okazać się rehabilitacja.
Profilaktyka i szczepionka przeciwko polio
Najbardziej skuteczne metody ochrony i eliminacji wirusa obejmują szczepienie. W przypadku choroby Polio, szczepionka pozwoliła wyeliminować problem zakażeń w większości rejonów świata. Szczepienia są obowiązkowe. Dzieciom podawane są cztery dawki szczepionki. Pierwsza w 3-4. miesiącu życia dziecka, druga w 5-6. miesiącu życia dziecka, trzecia w 16-18. miesiącu życia, natomiast dawka przypominająca podawana jest dzieciom w 6. roku życia. Często pacjentom podawana jest szczepionka skojarzona w celu zapobiegania polio, błonicy, krztuścowi oraz tężcowi. Szczepionka przeciw polio jest bezpieczna. Niekiedy (bardzo rzadko) po szczepieniu u pacjentów mogą wystąpić odczyny miejscowe, do których zalicza się lekkie zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Objawy te utrzymują się zwykle przez 1-2 dni. U niektórych dzieci i dorosłych pojawić się mogą również objawy nieswoiste, do których zaliczana jest biegunka, a także bóle głowy i wymioty.
Warto mieć na uwadze, że pacjenci, którzy zachorowali na polio, które spowodował jeden z typów wirusa, powinni mieć świadomość, że mogą zachorować na chorobę Heinego-Medina powodowaną przez pozostałe typy wirusa.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?