Polineuropatia — jak z nią żyć? Czym jest ta choroba?

Napisano 19.01.2023 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Choroby neurologiczne to schorzenia zaburzające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego człowieka, który dzieli się na układ ośrodkowy oraz obwodowy. Tego rodzaju zaburzenia mogą mieć podłoże genetyczne, naczyniowe, immunologiczne, poza tym często spotykane są również neuropatie, które polegają na uszkodzeniu nerwów obwodowych. Jedną z chorób neurologicznych jest polineuropatia. Jak z nią żyć i w jaki sposób reagować na pojawiające się objawy polineuropatii? Co to jest polineuropatia i jak ją rozpoznać? Po więcej informacji na temat polineuropatii zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest polineuropatia?

Polineuropatia, inaczej zespoły wielonerwowe, to choroba nerwów obwodowych, która ma podłoże neurologiczne. Schorzenie to związane jest z uszkodzeniem kilku nerwów obwodowych. Na wystąpienie polineuropatii narażone są osoby w każdym wieku, bez względu na płeć. W rozwoju schorzenia znaczenie odgrywają między innymi uwarunkowania genetyczne. Polineuropatię dzieli się na wrodzoną – jeśli jest uwarunkowana genetycznie oraz nabytą – jeśli do jej rozwoju doszło pod wpływem różnych czynników. Do takich czynników zalicza się głównie cukrzycę, choroby nowotworowe, niektóre choroby zakaźne, w tym błonicę oraz czerwonkę, niedobory witamin, w tym przede wszystkim witaminy B1, B6 oraz PP, a także spożywany w nadmiarze alkohol.

Czytaj także:
  • Polineuropatia – objawy, przyczyny i rozpoznanie
  • Polineuropatia może rozwijać się również na tle zwyrodnieniowym lub zapalnym. Do rozwoju wrodzonej polineuropatii przyczynić się może także długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, w tym stosowanego przy leczeniu szpiczaka mnogiego talidomidu. Zespół Guillain-Barre to kolejna możliwa przyczyna, która może doprowadzić do rozwoju schorzenia, jakim jest polineuropatia. Jak z nią żyć? Stan ten dotyczy uszkodzenia wielu nerwów czuciowych i ruchowych, dlatego może wywoływać u pacjentów szereg uciążliwych dolegliwości, które mogą w znacznym stopniu ograniczyć komfort życia. Bardzo ważne jest więc odpowiednie leczenie. Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowana polineuropatia lub inne poważne schorzenia, dobrym rozwiązaniem na uzyskanie niezbędnych leków może okazać się e-recepta. To wygodny i bezpieczny sposób, który sprawdzi się, jeśli np. stacjonarna wizyta w przychodni z różnych przyczyn nie będzie możliwa.

    Objawy polineuropatii

    W zależności od przyczyny oraz stopnia zaawansowania polineuropatia objawy może dawać różne. Do najczęściej pojawiających się przy polineuropatii objawów zalicza się mrowienie i drętwienie, a także bóle polineuropatyczne kończyn. Częstym objawem polineuropatii u pacjentów jest zmniejszenie siły mięśniowej, które połączone jest ze zmniejszonym czuciem. U części pacjentów pojawiają się parestezje. Rzadziej u pacjentów z polineuropatią obserwuje się zaburzenia percepcji bólu, a także kłucie oraz pieczenie. W przypadku części pacjentów polineuropatii towarzyszyć może spadek ciśnienia, zwężanie się źrenic, a także zaburzenia wydzielania potu. Niekiedy pojawiać się mogą zawroty głowy, zasłabnięcia i osłabienie, a także omdlenia i zaburzenia rytmu serca, czy też zaparcia lub biegunki. Zaburzenia naczynioruchowe to kolejne możliwe objawy, jakie może dawać polineuropatia. Jak z nią żyć? W przypadku zaobserwowania symptomów wskazujących na polineuropatię koniecznie należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

    Jak reagować na pojawiające się objawy polineuropatii?

    W przypadku zaobserwowaniu objawów wskazujących na polineuropatię należy udać się do lekarza. Konieczne mogą okazać się badania potwierdzające lub wykluczające obecność zaburzeń układu nerwowego. Na czym polega badanie polineuropatii? W pierwszej kolejności lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad lekarski, na podstawie którego możliwe będzie rozpoznanie polineuropatii oraz jej przyczyny. Oprócz wywiadu konieczne może okazać się również wykonanie specjalistycznych badań. Najważniejszym badaniem jest badanie EMG, na podstawie którego określa się uszkodzone włókna. Lekarz może zlecić pacjentowi również badanie laboratoryjne krwi i moczu, poza tym w niektórych przypadkach konieczna może okazać się punkcja lędźwiowa. Inne możliwe badania przy polineuropatii to badanie genetyczne lub obrazowe, a także badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Badania te mogą okazać się pomocne w diagnozie zaburzenia, jakim jest polineuropatia. Jak z nią żyć? Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki, które doprowadziły do jej powstania.

    Czy polineuropatia jest uleczalna?

    Odpowiedź na pytanie, czy polineuropatia jest uleczalna, nie jest jednoznaczna. W przypadku znacznej części pacjentów schorzenie to ma charakter przewlekły, przez co może być obecne do końca życia. W takich sytuacjach leczenie polineuropatii ma na celu przede wszystkim łagodzenie pojawiających się u pacjentów objawów. U części pacjentów możliwe jest jednak całkowite wyleczenie zaburzenia, jakim jest polineuropatia. Jak z nią żyć? Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących zarówno dawek, jak i częstotliwości stosowania leków. Systematycznie przyjmowanie przepisanych przez lekarza medykamentów może przyczynić się do całkowitego zaniku objawów.

    W jaki sposób prowadzone jest leczenie czynników wywołujących polineuropatię?

    Jak żyć z polineuropatią? Leczenie tego rodzaju zaburzenia związane jest przede wszystkim z usunięciem czynnika, który doprowadził do jego powstania. Jeśli do rozwoju polineuropatii przyczyniła się cukrzyca, leczenie wiąże się między innymi ze stosowaniem preparatów przeciwcukrzycowych. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również dieta. Polineuropatia wywołana cukrzycą może wymagać również zmiany stylu życia, co może wiązać się ze zwiększeniem aktywności fizycznej, zwłaszcza w przypadku prowadzenia siedzącego trybu życia. Pamiętać należy również o noszeniu nieuciskającego obuwia. Kiedy przyczyną polineuropatii jest długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, konieczne może okazać się ich odstawienie (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem). W przypadku polineuropatii toksycznych ważne jest przerwanie narażenia na związek toksyczny. Przy polineuropatii bardzo ważne jest przyjmowanie witamin, w tym witamin z grupy B.

    Ważne jest również zagadnienie „polineuropatia a kręgosłup”. Jedną z metod leczenia polineuropatii jest stymulacja rdzenia kręgowego. Polega ona na przekazywaniu impulsów elektrycznych ze stymulatora do elektrody, która znajduje się w kanale kręgowym. Rozwiązanie to może sprawdzić się między innymi przy bólach pleców, które pojawiają się np. po operacji kręgosłupa.

    Rola fizjoterapii w leczeniu polineuropatii

    Objawowe leczenie polineuropatii związane jest także z fizjoterapią. Polineuropatia wiąże się z zaburzeniami ruchowymi oraz czuciowymi, dlatego bardzo ważną rolę odgrywa reedukacja chodu, a także rehabilitacja ręki oraz treningi równowagi i stabilizacji. W ramach fizjoterapii pacjenci wykonywane mają też inne zabiegi, do których zalicza się różnego rodzaju masaże (w tym masaż klasyczny i wirowy). Często wykonywane są również ćwiczenia na poduszkach sensomotorycznych, a także ćwiczenia wzmacniające. Fizjoterapia ukierunkowana jest zwłaszcza na poprawę jakości życia chorego, poza tym ma na celu łagodzenie związanych z polineuropatią dolegliwości.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.