Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Opryszczka narządów płciowych to choroba, która wiąże się z zakażeniem wirusem HSV. Jest to schorzenie bolesne, które objawia się między innymi poprzez pojawianie się na skórze w okolicach intymnych pęcherzy. Pękają one, gdy minie kilka dni, a wówczas tworzą się nieprzyjemne owrzodzenia. Zarazić można się między innymi drogą kontaktów intymnych z osobą, która jest nosicielem HSV (również jeśli nie ma ona objawów choroby). Infekcji towarzyszy często pieczenie i bóle narządów rodnych, a także inne objawy, w tym np. pieczenie przy oddawaniu moczu. Kontakt z lekarzem jest koniecznie potrzebny, jeśli kobieta spodziewa się dziecka. Największy problem jest wtedy, gdy opryszczka pojawi się u przyszłej matki po raz pierwszy, w niedługim czasie przed porodem. Co warto wiedzieć o opryszczce narządów płciowych i jej leczeniu?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Co to jest opryszczka narządów płciowych?
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ich problemem jest opryszczka narządów płciowych, tymczasem zakażenie może być bardzo szkodliwe dla zdrowia pacjenta. Jeśli zastanawiasz się, co to jest opryszczka narządów płciowych, musisz wiedzieć, że najczęściej chorobę wywołuje wirus HSV-2, jednak może prowadzić do niej również wirus HSV-1, który powiązany jest zwłaszcza z powstawaniem opryszczki wargowej. Wirusem można zarazić się w przypadku drobnych otarć w obrębie skóry i błon śluzowych miejsc intymnych oraz odbytu. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych z nosicielem wirusa.
Skąd się bierze opryszczka narządów płciowych?
Opryszczka narządów płciowych to choroba wirusowa, którą zarazić można się poprzez kontakt bezpośredni z nosicielem HSV. Skąd się bierze opryszczka narządów płciowych? Możliwe jest to zarówno podczas współżycia waginalnego, jak również podczas stosunku analnego i oralnego. Trzeba również w tym miejscu zaznaczyć, że nie są to jedyne możliwości zarażenia się wirusem HSV. Do zakażenia może dojść również w czasie porodu naturalnego – wówczas matka może zarazić swoje dziecko.
W przypadku zaobserwowania objawów choroby, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który przepisze pacjentowi leki na opryszczkę narządów płciowych. Warto skorzystać między innymi z recepty online, co pozwala na szybkie wdrożenie leczenia. Jest to szczególnie ważne, ponieważ leki przeciwwirusowe działają najskuteczniej, gdy zastosowane zostaną na początkowym etapie choroby, bezpośrednio po pojawieniu się jej pierwszych symptomów.
Pierwsze objawy opryszczki narządów płciowych – jak ją rozpoznać?
Gdy u pacjenta pojawia się pierwszy raz opryszczka narządów płciowych, jej rozpoznanie zazwyczaj jest dość łatwe. Objawy opryszczki narządów płciowych bywają charakterystyczne. U pacjenta pojawić mogą się przede wszystkim wykwity skórne. Na początku wyglądają one jak niewielkie pęcherzyki, a z czasem dojrzewają i pękają, co sprawia, że powstają małe rany, nadżerki i strupki. Skóra okolic intymnych w przypadku opryszczki narządów płciowych zwykle jest zaczerwieniona, ponadto pojawić może się również jej świąd lub ból. Dodatkowe objawy, które występują u niektórych pacjentów, to również osłabienie, a także gorączka oraz powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych. Dojść może również do pojawienia się dolegliwości bólowych mięśniowo-stawowych. U kobiet opryszczka narządów płciowych obejmuje zazwyczaj wargi sromowe i skórę przy odbytnicy, ponadto może również obejmować pochwę i szyjkę macicy. U mężczyzn choroba najczęściej obejmuje napletek, ponadto umiejscowić może się również na prąciu, żołędzi, a nawet na pośladkach. Trzeba dodatkowo wiedzieć, że opryszczka, która raz ustąpi, może mieć tendencję do nawracania – zwłaszcza w przypadku osłabienia odporności organizmu.
Jak leczyć opryszczkę narządów płciowych?
Jeśli pacjent podejrzewa, że pojawiła się u niego opryszczka narządów płciowych, powinien zgłosić się do lekarza, w celu postawienia diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj w stadium rozwiniętym choroby wystarczy badanie podstawowe pacjenta do postawienia diagnozy, jednak możliwe są również badania specjalistyczne na obecność wirusa, w tym badania serologiczne czy hodowle komórkowe. Jak leczyć opryszczkę narządów płciowych? Jest to głównie leczenie objawowe, co oznacza, że stosuje się doustne lub zewnętrzne leki przeciwwirusowe miejscowe (np. acyklowir). Redukują one u pacjenta dokuczliwość objawów, jednak nie są one w stanie pozbyć się skutecznie wirusa z jego organizmu, co oznacza, że możliwe są nawroty choroby i nieświadome zarażanie innych. W łagodzeniu objawów pomocne mogą być nasiadówki w sodzie oczyszczonej lub kompresy z naparów ziołowych, także szczególne dbanie o higienę miejsc intymnych i stawianie na przewiewną bieliznę. Nawet w momencie gdy pacjent czasowo nie ma objawów opryszczki, może on zarażać wirusem swoich partnerów seksualnych. Istotne zatem jest tu szczególnie używanie prezerwatyw (co jednak ryzyko zakażenia jedynie zmniejsza, ale nie eliminuje go całkowicie) i informowanie partnerów seksualnych o nosicielstwie HSV.
Opryszczka u kobiet – jaki ma wpływ na przyszłą ciążę?
Jeśli opryszczka narządów płciowych zostanie zdiagnozowana u kobiety, która spodziewa się dziecka, może być to niebezpieczne. Mowa tu szczególnie o zakażeniu pierwotnym HSV, ponieważ w tej sytuacji kobieta nie posiada jeszcze własnych przeciwciał, które byłyby w stanie ochronić płód przed wirusem. Opryszczka u kobiet ciężarnych może skutkować między innymi przedwczesnym porodem, ale może również bardzo negatywnie wpłynąć na dziecko. Zarażenie dziecka może wiązać się między innymi z zakażeniem rogówki oka, zmianami skórnymi i zapaleniem jamy ustnej, ponadto dojść może nawet do zapalenia opon mózgowych noworodka. To właśnie dlatego kobiety ciężarne ze stwierdzonym zakażeniem HSV, a zwłaszcza gdy choroba pojawia się u nich po raz pierwszy i to niewiele przed porodem, powinny mieć wykonywane cesarskie cięcie.
Czy opryszczka genitaliów u mężczyzny ma wpływ na ciążę partnerki?
Wirusem HSV można zarazić się w czasie kontaktów seksualnych (waginalnych, oralnych i analnych) z nosicielem i wcale nie musi mieć on objawów choroby, by zarażać swoje partnerki. Jak wspomniano wyżej, opryszczka narządów płciowych u kobiety w ciąży, zwłaszcza jeśli pojawia się pierwszy raz, może być sporym problemem i zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Jeśli pojawi się zatem u mężczyzny opryszczka genitaliów lub wie on, że jest nosicielem choroby, a jego partnerka nie ma jeszcze zdiagnozowanej choroby, kierując się dobrem dziecka, należy powstrzymać się od współżycia – zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?