Obrzęk grzbietu dłoni — co go powoduje? Diagnostyka i leczenie

Napisano 26.11.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Opuchnięte dłonie to nieprzyjemna dolegliwość. Obrzęk może wystąpić w dowolnym miejscu ciała. Pojawia się, gdy płyn zostaje uwięziony w tkankach organizmu. Może to być spowodowane przez kilka czynników, w tym upał, ćwiczenia fizyczne lub schorzenia medyczne. Podczas gdy opuchnięte dłonie zwykle nie są powodem do zmartwień, czasami mogą być oznaką choroby podstawowej, która wymaga leczenia. Co może oznaczać obrzęk grzbietu dłoni? Co na opuchliznę?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy obrzęki dłoni mogą być niebezpieczne?

Podczas gdy spuchnięte dłonie zwykle nie są powodem do zmartwień, czasami mogą być oznaką choroby podstawowej, która wymaga leczenia. Z tego powodu nie warto bagatelizować objawów i udać się na konsultację do specjalisty, szczególnie w przypadku:

Czytaj także:
  • Co może powodować swędzenie dłoni? Czego jest oznaką?
    • urazu ręki z mrowieniem, drętwieniem, osłabionymi lub zimnymi palcami;
    • pojawienia się trudności z oddychaniem lub obrzęk twarzy i szyi;
    • zaistnienia zmniejszonej zdolności poruszania jednym lub kilkoma palcami;
    • gdy opuchlizna dłoni wystąpiła po ukąszeniu lub ugryzieniu przez zwierzę;
    • gdy istnieje podejrzenia postępu reakcji alergicznej.

    Jeśli dolegliwości nie ustępują i utrudniają funkcjonowanie, należy udać się na wizytę do specjalisty. Kolejne konsultacje mogą się już odbywać w sposób zdalny, czyli przez Internet lub telefon. Jeśli lekarz zdecyduje się na wprowadzenie lub kontynuowanie farmakoterapii, to zostanie wystawiona recepta online

    Obrzęk grzbietu dłoni — co go powoduje?

    Pierwszym powodem, przez który występuje obrzęk dłoni jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do serca, płuc i mięśni. Mogą również zmniejszyć przepływ krwi do rąk, czyniąc je cieplejszymi. Czasami naczynia krwionośne w dłoniach przeciwdziałają temu, otwierając się, co może powodować puchnięcie rąk. Ponadto ćwiczenia sprawiają, że mięśnie wytwarzają ciepło. W odpowiedzi ciało popycha krew w kierunku naczyń znajdujących się najbliżej powierzchni ciała, aby pozbyć się części ciepła. Ten proces powoduje pocenie się, ale może również wpływać na puchnięcie dłoni.

    Kolejną przyczyną jest upalna pogoda. Kiedy zostanie się wystawionym na działanie niezwykle wysokich temperatur, organizm może mieć trudności z ochłodzeniem. Zwykle ciało „wypycha” ciepłą krew w kierunku powierzchni skóry, gdzie ochładza się ona przez pocenie się. W gorące i wilgotne dni proces ten może nie działać prawidłowo. Zamiast tego dochodzi do zatrzymania wody w ciele i płyn może gromadzić się w rękach. Inne objawy przegrzania organizmu obejmują wysypkę, podwyższoną temperaturę ciała, zawroty głowy lub omdlenia, a także dezorientację.

    Za obrzęk dłoni może odpowiadać nagromadzenie zbyt dużej ilości soli w organizmie. Ciało utrzymuje delikatną równowagę soli i wody, którą łatwo zakłócić. Nerki filtrują krew przez cały dzień, usuwając toksyny i niechciane płyny i wysyłając je do pęcherza moczowego. Spożywanie zbyt dużej ilości soli utrudnia nerkom usuwanie niepożądanego płynu. Pozwala to na gromadzenie się płynu w organizmie, w tym w dłoniach.

    Zapalenie stawów jest jedną z przyczyn obrzęku palców u rąk i spuchniętych dłoni. W miarę nasilania się obrzęku i zaburzenia używanie rąk może stać się trudniejsze. Istnieją rozmaite rodzaje zapalenia stawów dłoni, które obejmują: zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów i dnę moczanową. Opuchnięty staw może występować u jednej ręki bądź u obu, a do innych objawów zalicza się przeciążenie stawów (np. skokowego), ból stawów, tkliwość i wrażliwość na dotyk obolałych miejsc, zaczerwienienie, ograniczenie ruchomości czy pogorszenie samopoczucia. 

    Warto również wspomnieć o obrzęku limfatycznym, który jest spowodowany nagromadzeniem płynu limfatycznego. Ten stan występuje najczęściej u osób, którym usunięto lub uszkodzono węzły chłonne podczas leczenia innych stanów chorobowych np. raka. Wówczas mowa o wtórnym obrzęku limfatycznym. Można również urodzić się z pierwotnym obrzękiem limfatycznym, chociaż częściej występuje on w nogach niż w rękach. Inne objawy obrzęku limfatycznego to ból ramienia lub dłoni, uczucie ciężkości w ramieniu, drętwienie ramienia lub dłoni, skóra na ramieniu jest napięta, noszona biżuteria wrzyna się w skórę, występuje zmniejszona zdolność do zginania lub poruszania ramieniem, dłonią lub nadgarstkiem.

    Następnym powodem jest stan przedrzucawkowy, w którym wzrasta ciśnienie krwi. Powoduje dysfunkcję innych narządów i nie należy go bagatelizować, ponieważ jest stanem zagrożenia życia. Jest to powszechne po 20 tygodniu ciąży, ale czasami może wystąpić wcześniej w ciąży lub nawet po porodzie. Podczas ciąży można spodziewać się pewnego obrzęku, zwłaszcza dłoni i stóp. Jednak nagły wzrost ciśnienia krwi z powodu stanu przedrzucawkowego może powodować zatrzymanie płynów i szybki przyrost masy ciała. Jeśli jest się w ciąży i doświadcza się któregokolwiek z poniższych objawów związanych z opuchniętymi rękami, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:

    • ból brzucha,
    • silne bóle głowy,
    • występowanie plam w polu widzenia,
    • zwiększone lub zmniejszone oddawanie moczu,
    • krew w moczu,
    • zawroty głowy,
    • nadmierne wymioty i nudności.

    Obrzęk może być również spowodowany urazami dłoni, które obejmują złamania, zwichnięcia, skręcenia i nadwyrężenia. Można również doznać urazów zmiażdżeniowych oraz uszkodzenia mięśni.

    Obrzęki często współwystępują z zakrzepicą żył głębokich, która występuje, gdy w naczyniu krwionośnym tworzy się skrzep. Skrzep blokuje przepływ krwi i prowadzi do obrzęku. Skrzep może być wynikiem urazu, infekcji lub umieszczeniem cewnika. Może to być również spowodowane stanami zwiększającymi ryzyko tworzenia się zakrzepów, takimi jak rak, ciąża lub zaburzenie krzepnięcia krwi.

    Do innych stanów, które powodują obrzęk dłoni zalicza się:

    • siedzący tryb życia,
    • przyjmowanie niektórych substancji — w tym lekarstw,
    • infekcje,
    • reakcje uczuleniowe,
    • choroby nerek,
    • choroby wątroby,
    • cukrzyca,
    • niedoczynność tarczycy,
    • zespół cieśni nadgarstka.

    Rozpoznanie w razie wystąpienia obrzęku grzbietu dłoni

    Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać szczegółową diagnostykę, która pozwoli dotrzeć do przyczyny wywołującej obrzęk grzbietu dłoni. Należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje, jakie trzeba wdrożyć działanie.

    Dokładna historia pacjenta może być przydatna do zasugerowania przyczyny opuchniętych dłoni. Warto zwrócić uwagę na styl życia jednostki, ogólny stan zdrowia, a także przebyte choroby i infekcje, a także teraźniejsze stany.

    Badanie przedmiotowe należy rozpocząć od oceny ogólnego wyglądu chorego. Podczas obserwacji trzeba zwrócić uwagę na wszelkie zmiany skórne. Wykonuje się również badania fizykalne pomocne w określeniu np. powiększenia wątroby czy węzłów chłonnych. W diagnostyce stosuje się również badania krwi i moczu, a także badania obrazowe.

    Leczenie obrzęków dłoni — jak wygląda?

    Leczenie opuchniętych dłoni należy rozpocząć od zdiagnozowania i wyleczenia ich przyczyny. Często wdraża się farmakoterapię m.in. leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach, szczególnie przy schorzeniach reumatoidalnych, stosuje się fizykoterapię.

    Zaleca się również wprowadzenie zmian w swoim stylu życia. Przede wszystkim poleca się odpoczynek i odciążanie dłoni. Jeśli obrzęk ciała występuje wskutek zatrzymania wody w organizmie przez spożywanie zbyt dużej ilości soli, stosowanie diety niskosodowej może pomóc w przywróceniu właściwej równowagi. Do swojej diety warto włączyć źródła potasu oraz rutyny. W przypadku opuchniętych dłoni będących efektem przegrzania organizmu można spróbować użyć wentylatora lub klimatyzacji powietrza, aby uzyskać ulgę. Warto pamiętać, że aklimatyzacja organizmu do upałów może zająć kilka dni. Kiedy to nastąpi, obrzęk powinien zniknąć samoistnie. Gdy obrzęk dłoni występuje podczas ćwiczeń, warto zastosować poniższe kroki:

    • Należy zdjąć całą biżuterię przed rozpoczęciem ćwiczeń.
    • Warto wykonywać krążenia ramionami podczas treningu.
    • W trakcie ćwiczeń można wielokrotnie rozszerzać i zaciskać palce w pięści.
    • Po treningu zaleca się uniesienie rąk, co pomoże naczyniom krwionośnym odprowadzać płyn z dotkniętego obszaru.

    Łagodzenie obrzęków grzbietu dłoni domowymi sposobami

    Istotne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Można stosować ziołowe napary o działaniu moczopędnym, które wspomogą pracę układu moczowego i pomogą pozbyć się nagromadzonych płynów. Poleca się pokrzywę, skrzyp polny, liść brzozy oraz korzeń pietruszki. Warto jednak pamiętać, żeby przed rozpoczęciem kuracji ziołowej skonsultować się ze specjalistą.

    Pomocne są również masaże dłoni, które wspomogą pracę naczyń krwionośnych i pomogą zlikwidować obrzęki. Stosuje się również zimne okłady, szczególnie po urazach. Kawałek lodu czy mrożonkę należy owinąć w ręcznik, co pozwoli uniknąć odmrożenia, i położyć na bolące miejsce.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.