Naturalny probiotyk na jelita. Co jeść, żeby utrzymywać właściwą florę bakteryjną jelit?

Napisano 30.11.2021 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Probiotyki zasiedlają różne środowiska, w tym także organizm ludzki. Mikroorganizmy te mają korzystny wpływ na zdrowie, między innymi z powodu tego, że przywracają równowagę mikroflory jelitowej. W czym są probiotyki na problemy jelitowe? Gdzie naturalnie występują? Co jeść, aby uniknąć nieprzyjemnych gastrycznych dolegliwości, takich jak zaparcia czy też biegunki? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym są probiotyki?

Czym jest probiotyk? Mianem tym określane są zarówno bakterie, które zasiedlają organizm człowieka, wywierając na niego korzystny wpływ, jak i preparaty lub produkty zawierające drobnoustroje o właściwościach probiotycznych [1]. Do drobnoustrojów o działaniu probiotycznym zaliczane są przede wszystkim bakterie z rodzajów Lactobacillus oraz Bifidobacterium. Probiotykami są także drożdżaki Saccharomyces boulardii [2]. Wymienione szczepy spełniają następujące kryteria [2]: 

Czytaj także:
  • ich dobroczynny wpływ na ludzki organizm został potwierdzony naukowo;
  • ich stosowanie jest dobrze przebadane, bezpieczne i pozbawione skutków ubocznych; 
  • pochodzą z naturalnej zdrowej mikroflory jelita grubego;
  • potrafią zasiedlać określone miejsca w organizmie i do nich przylegać;
  • są odporne na działanie soku żołądkowego i żółci, a także bakteriocyny i kwasy produkowane przez mikroflorę przewodu pokarmowego;
  • wykazują konkurencyjność w stosunku do mikroflory przewodu pokarmowego.

Probiotyki wpływają na zmianę dynamiki populacji drobnoustrojów w układzie pokarmowym. Dzięki nim zwiększa się liczebność mikrobioty korzystnej dla organizmu, natomiast hamowany jest rozwój drobnoustrojów, które są szkodliwe [3]. Tym samym organizmy te skracają czas rekonwalescencji po przebyciu różnych chorób, a także zmniejszają skutki uboczne antybiotykoterapii. 

Jak odbudować florę bakteryjną jelit podczas antybiotykoterapii? Probiotyki są łatwo dostępne w postaci gotowych preparatów. W sytuacji, gdy pacjentowi ukończy opakowanie leków, np. antybiotyk i probiotyk na jelita, aby uzyskać kolejną receptę, warto skorzystać z wygodnego rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. To pełnoprawny dokument, który można uzyskać bez oczekiwania w kolejkach do specjalisty i następnie zrealizować w dowolnej aptece, aby kontynuować kurację. 

Dlaczego nasze jelita potrzebują probiotyków?

Probiotyki stanowią duże wsparcie dla organizmu podczas antybiotykoterapii, ponieważ pomagają one uzupełnić straty w mikroflorze jelitowej. Inne korzystne właściwości probiotyków to [4] [5]: 

  • neutralizacja czynników rakotwórczych; 
  • przywracanie równowago pomiędzy szczepami bakteryjnymi podczas stresu oraz przy źle zbilansowanej diecie; 
  • regulowanie funkcjonowania układu immunologicznego i co za tym idzie, poprawa odporności;
  • udział w syntezie witamin;
  • załagodzenie przebiegu biegunek oraz skrócenie czasu ich trwania.

Stosowanie probiotyków na problemy jelitowe warto rozważyć u osób cierpiących na zaparcia, a także pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Pełnią one także istotną rolę w leczeniu zakażenia Helicobacter pylori oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego [6]. 

Probiotyki dla jelit na zaparcia i na biegunki

Probiotyk na jelita może być pomocny przy zaparciach oraz w leczeniu biegunki. Bakterie probiotyczne obniżają bowiem pH i stymulują motorykę jelita grubego [7]. Dane dotyczące skuteczności probiotyków w leczeniu zaparć są jednak ograniczone, na obecnym etapie wciąż bada się ich skuteczność na tym polu [6]. Jeśli chodzi o biegunkę, zostało udowodnione naukowo, że stosowanie probiotyków powoduje skrócenie czasu trwania tej dolegliwości [8]. 

Co jeść, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych takich jak zaparcia czy też biegunki? Bakterie probiotyczne są dodawane do różnych środków spożywczych, takich jak kiszone warzywa i owoce, ciasta na zakwasie, piwo czy wino, można je również znaleźć w preparatach farmaceutycznych i suplementach. Najlepszym nośnikiem korzystnych bakterii są jednak produkty mleczne, takie jak kefir, kwaśne mleko, jogurt czy też maślanka – stanowią one naturalne środowisko występowania probiotyków na problemy jelitowe [2]. 

Probiotyki na jelita a zespół jelita drażliwego

Wielu ekspertów rekomenduje, aby stosować probiotyk na jelita w leczeniu zespołu jelita drażliwego, czyli IBS [6]. Wynika to z faktu, że bakterie probiotyczne przyczyniają się do zmniejszenia objawów gastrycznych takich jak: ból, biegunka i wzdęcia. Podejmując decyzje o wdrożeniu probiotykoterapii u pacjentów z IBS należy jednak kierować się aktualnymi wytycznymi  i wybrać taki szczep bakterii, którego skuteczne działanie zostało udokumentowane naukowo. 

Jak odbudować florę bakteryjną jelit podczas choroby? Podobnie jak w przypadku probiotyków na zaparcia i biegunki, najlepsze naturalne probiotyki na jelita, które wspierają w walce IBS to fermentowane produkty mleczne [2]. Na rynku obecnych jest także wiele produktów farmaceutycznych oraz suplementów dietowych, które zawierają probiotyki i prebiotyki na jelita. Występują one najczęściej w postaci tabletek, kapsułek lub saszetek. Aby dany wyrób został uznany za probiotyczny, musi spełniać konkretny wymóg, a mianowicie, zawierać co najmniej 106 aktywnych komórek bakteryjnych w 1 mililitrze produktu [4].  

Bibliografia:

  1. Jach M., et al. Probiotyki – aspekty funkcjonalne i technologiczne. Postępy w Mikrobiologii 2: 161–170 (2003).
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki
  3. Mountzouris K. C. et al. Effects of probiotic inclusion levels in broiler nutrition on growth performance, nutrient digestibility, plasma immunoglobulins, and cecal microflora composition. Poultry Science 89 (1): 58-67 (2010). 
  4. Mojka K. Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje. Problemy Higieny i Epidemiologii 3: 541-549 (2014). 
  5. Rakowska M et al. Wpływ mikrobioty na zdrowie człowieka. Pediatria i Medycyna Rodzinna 12 (4): 404-412 (2016). 
  6. Szajewska H. Praktyczne zastosowanie probiotyków. Gastroenterologia Kliniczna 6(1): 16-23 (2014).
  7. Chmielewska A., Szajewska H. Systematic review of randomised controlled trials: probiotics for functional constipation.World Journal of Gastroenterology 16: 69–75 (2010).
  8. Allen S.J. et al. Probiotics for treating acute infectious diarrhoea. Cochrane Database Syst. Rev. 11: CD003048 (2010). 
  9. Libudzisz Z. Probiotyki i prebiotyki w fermentowanych napojach mlecznych. Pediatria Współczesna: gastroenterologia, hepatologia i żywienie dziecka  4(1): 19-25 (2002). 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.