MCV — normy, wyniki. Co oznacza podwyższone i za niskie?

Napisano 07.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W morfologii MCV oznacza parametr określający średnią objętość erytrocytu. Wskaźnik ten stanowi podstawę do podziału erytrocytów na erytrocyty mikro-, normo- oraz makrocytarne. Zarówno za niskie, jak i za wysokie MCV świadczyć może o nieprawidłowościach w wielkości erytrocytów. Jaka jest norma MCV i jak wygląda badanie? Co oznacza podwyższony, a co obniżony wskaźnik średniej objętości erytrocytu? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

MCV — co to takiego?

Co oznacza MCV? Parametr MCV (z ang. Mean Corpuscular Volume) to średnia objętość erytrocytu (czerwonej krwinki). Wskaźnik ten uzależniony jest przede wszystkim od wieku, a także od płci pacjenta. Oblicza się go, dzieląc wartość hematokrytu (hematokryt oznacza stosunek objętości erytrocytów do objętości krwi) przez liczbę bezwzględną erytrocytów (liczba czerwonych krwinek znajdująca się w danej objętości krwi). Wskaźnik ten ma ogromne znaczenie diagnostyczne w różnicowaniu przyczyn niedokrwistości w organizmie. Oznaczenie średniej objętości czerwonej krwinki nie wskazuje bezpośrednio na obecność choroby, jednak informuje pacjenta, że ma on do czynienia z nieprawidłowościami związanymi z jego funkcjonowaniem.

Czytaj także:

Jeśli u pacjenta, który wykonał morfologię krwi, średnia objętość erytrocytów wyszła powyżej lub poniżej normy, dodatkowe badania potwierdziły chorobę wymagającą leczenia, a wizyta u lekarza z różnych przyczyn nie jest możliwa, rozwiązaniem może okazać się recepta przez internet. Dzięki niej już w kilka chwil otrzymać można SMS z kodem na niezbędne leki – wystarczy w tym celu uzupełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny.

Badanie MCV — kiedy i jak się je wykonuje?

Wskazaniem do oznaczenia MCV jest zwłaszcza podejrzenie u pacjenta anemii. Objawy wskazujące na anemię to m.in. osłabienie, bóle i zawroty głowy, duszności, problemy z koncentracją i ciągłe zmęczenie. Anemia objawiać się może także nadmiernym wypadaniem włosów oraz łamliwością paznokci. Wskazaniem do wykonania oznaczenia średniej objętości erytrocytu jest również alkoholizm. Jeśli chodzi o badanie krwi MCV, wykonywane jest ono podczas morfologii krwi. Badanie MCV pacjent może wykonać na podstawie otrzymanego przez lekarza skierowania, jak i odpłatnie.

Samo badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej przy pomocy jałowej strzykawki. Materiałem pobieranym do badania jest osocze – pacjent przed jego wykonaniem powinien być na czczo minimum przez 8 godzin. Na 2-3 dni przed planowanym badaniem nie zaleca się również spożywania alkoholu oraz uprawiania sportów. Przed samym badaniem pacjent może natomiast wypić szklankę wody. Po otrzymaniu wyników badania, na które czeka się zwykle 1 dzień, należy udać się do lekarza, który dokładnie je przeanalizuje.

Normy MCV — podwyższone i poniżej normy. Co oznacza?

Wyniki MCV podawane są w femtolitrach (fl). Normy parametru różnią się w zależności od wieku oraz płci. Dla noworodków prawidłowe wartości to 102-115 fl, dla dzieci od 1. do 23. miesiąca życia – 72-88 fl, od 2. do 9. roku życia – 76-90 fl, dla dzieci w wieku od 10 do 17 lat – 78-95 fl, natomiast w przypadku dorosłych za MCV w normie uznaje się wartości 78 -100 fl.

Podwyższone MCV oznacza obecność erytrocytów o powiększonej objętości (makrocytowych). Taki wynik może świadczyć o tym, że pacjent może cierpieć na niedokrwistość (anemię) megaloblastyczną. Anemia megaloblastyczna może być efektem niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. Inne przyczyny anemii to spożywanie alkoholu, czy też palenie tytoniu.

Niskie MCV z kolei wskazuje na czerwone krwinki o objętości poniżej normy (mikrocytowe). Obniżenie średniej objętości czerwonych krwinek może być wynikiem anemii, której przyczyną są niedobory żelaza. Do rozwoju choroby dochodzi zwłaszcza u dzieci, poza tym pojawiać się może również u osób starszych. W diagnostyce morfologia z obniżonym MCV może wskazywać również na anemię chorób przewlekłych. Może ona towarzyszyć chorobom takim jak nowotwory, poza tym może występować przy chorobie autoimmunologicznej.

MCV w ciąży i u dzieci — interpretacja wyników

Jeśli chodzi o MCV, jego wartość u kobiet w ciąży może ulegać zmianom, ponieważ ciężarne są w znacznie większym stopniu narażone na rozwój anemii. Do zmniejszenia średniej objętości erytrocytu może dojść w efekcie rozwoju anemii z niedoboru żelaza, natomiast wskaźnik powyżej normy może świadczyć o anemii megaloblastycznej będącej wynikiem niedoboru wit. B12 i kwasu foliowego. W przypadku kobiet w ciąży bardzo ważne jest więc spożywanie produktów bogatych w żelazo, poza tym przyszłe mamy powinny pamiętać o suplementacji witaminy B12 oraz suplementacji kwasu foliowego.

Obniżony wskaźnik MCV u dzieci może być efektem anemii wynikającej z niedoboru żelaza, co związane jest z większym zapotrzebowaniem na ten pierwiastek w tej grupie wiekowej. Podwyższona średnia objętości krwinek czerwonych może natomiast wskazywać na anemię megaloblastyczną. Należy mieć jednak na uwadze, że normy tego parametru u małych dzieci są wyższe w porównaniu do normy u osób dorosłych.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.