Co to są trójglicerydy? Prawidłowy poziom trójglicerydów we krwi.

Napisano 04.05.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Głośnym hasłem, jeśli chodzi o zdrowie człowieka, są trójglicerydy. Co to tak właściwie jest i czy ich obecność w organizmie człowieka zawsze powinna być powodem do niepokoju? Jak często należy wykonywać badanie trójglicerydów i co mówi ich norma? Jaki poziom trójglicerydów we krwi jest akceptowalny, a jaki powinien wzbudzić naszą czujność i dlaczego? Co robić, gdy mamy zbyt wysoki poziom trójglicerydów we krwi i co może zalecić wówczas lekarz?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym są trójglicerydy i skąd się biorą?

Wiele osób zastanawia się, czym są trójglicerydy. Co to jest? Trójglicerydy (inaczej triglicerydy, tracyloglicerydy lub triacyloglicerole) to bardzo istotne składniki tkanki tłuszczowej. Najprościej mówiąc, są to estry kwasów tłuszczowych i glicerolu, które stanowią budulec tkanki tłuszczowej, a oprócz tego stanowią źródło energii organizmu, jeśli wraz z posiłkiem dostarczanych jest zbyt mało kalorii. Trójglicerydy magazynowane są nie tylko w komórkach tłuszczowych tkanki tłuszczowej, ale również wokół narządów oraz pod skórą. Trójglicerydy produkowane są przez wątrobę z wykorzystaniem węglowodanów z pożywienia i kwasów tłuszczowych. Trójglicerydy trafiają do organizmu człowieka również z diety bogatej w tłuszcze. Zarówno cholesterol, jak i trójglicerydy transportowane są we krwi za pośrednictwem lipoprotein, czyli specjalnych kompleksów białek i lipidów.

Czytaj także:

Obecność trójglicerydów w organizmie człowieka jest naturalna i dopóki ich poziom jest odpowiedni, nie ma powodów do zmartwień. W przypadku wysokiego stężenia trójglicerydów czasem wystarczy odpowiednia dieta i zmiana nawyków, jednak niejednokrotnie potrzebna jest również farmakoterapia. Jeśli wyniki badań są niepokojące, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż możliwe, że potrzebne będzie leczenie. Wygodną opcją jest oczywiście e-recepta online, gdyż pacjent nie musi obawiać się o kolejki w przychodni, dostępność lekarza w konkretnym terminie, ponadto nie musi martwić się o konieczność zwolnienia się z pracy, by otrzymać receptę na konkretne leki.

Trójglicerydy – jakie funkcje pełnią w organizmie?

Ważne jest oczywiście nie tylko, co to są trójglicerydy, ale również za co odpowiadają trójglicerydy. Jak wspomniano wyżej, są one ważnym elementem tkanki tłuszczowej. Są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu, stanowią rezerwuar energii głównie dla mięśni, a także pełnią funkcję termoizolacyjną i ochronną. Znaleźć można je między innymi w zewnętrznej warstwie skóry – są tu bardzo ważne, gdyż zapobiegają traceniu wody.

Wiele osób zastanawia się, co to są trójglicerydy w badaniu krwi. Wykonując lipidogram (profil lipidowy) z krwi oznacza się bowiem stężenia różnych lipidów we krwi, czyli nie tylko cholesterol całkowity i poziom frakcji HDL (cholesterolu dobrego) i frakcji LDL (cholesterolu złego), ale również właśnie stężenie trójglicerydów. Badania poziomu trójglicerydów we krwi dobrze jest wykonywać przy okazji kontrolnych badań krwi, przynajmniej raz w roku (a jeśli to niemożliwe to nie rzadziej niż co 5 lat) – zwłaszcza że objawy podwyższonego poziomu triglicerydów mogą nie być widoczne i często wynik badania zaskakuje pacjenta.

Triglicerydy są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jednak problem pojawia się, gdy mamy trójglicerydy podwyższone. Co to znaczy? Oznacza to, że ich poziom w naszym organizmie jest zbyt wysoki, co może wiązać się z poważnymi powikłaniami. Jakie są przyczyny wartości powyżej normy w tym przypadku? Najczęściej wysokie stężenie trigilicerydów świadczy o nieprawidłowej diecie, w której nadmiar jest cukrów prostych i tłuszczów, jednak należy mieć na uwadze, że przyczyną hipertrójglicerydemii mogą być niektóre choroby, ponadto można mieć również ku temu predyspozycje genetyczne. Dopuszczalny poziom triglicerydów we krwi na czczo to wartość nie większa niż 150 mg/ml (lub jeśli pacjent podczas badania nie był na czczo – 175 mg/dl). Wynik badania na czczo, który jest wyższy niż 200 mg/dl może być już natomiast dla lekarza podstawą do rozpoznania dolegliwości, jaką jest hipertrójglicerydemia. Jeśli poziom triglicerydów jest wyższy u pacjenta, ryzyko chorób współistniejących jest tu duże.

Prawidłowy poziom trójglicerydów we krwi – czym grozi podwyższony poziom?

Jeśli chodzi o trójglicerydy, co to jest wiesz już doskonale, ponadto również nie jest Ci obce pojęcie podwyższonego poziomu trójglicerydów. Co to jest jednak konkretniej i dlaczego warto zadbać o to, by poziom trójglicerydów był prawidłowy? Podwyższone stężenie trójglicerydów we krwi może mieć duży wpływ na organizm, w tym zwłaszcza na funkcjonowanie układu krwionośnego. Zaburzenia w tym zakresie mogą prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych. Szczególnie często powinny badać się osoby otyłe, a także chorujące na cukrzycę, niedoczynność tarczycy czy zapalenie trzustki. Badania medyczne zlecane są również kobietom w ciąży i paniom przyjmującym doustną antykoncepcję hormonalną. Konsekwencje hipertrójglicerydemii u pacjentów mogą być poważne – jest tu zwiększone ryzyko wielu zaburzeń, w tym m.in. rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu, a także ostrego zapalenia trzustki, dlatego bardzo ważne jest, by ustalić z lekarzem postępowanie w przypadku nieprawidłowego wyniku. Oczywiście w pierwszej kolejności lekarz zaleci pacjentowi zmianę nawyków żywieniowych i większą aktywność fizyczną. By obniżyć trójglicerydy warto ograniczyć również spożycie cukrów prostych oraz tłuszczu. Dla własnego zdrowia (i wyglądu ciała) należy unikać słodyczy i jeść jak najmniej produktów typu fast food. Nie jest również wykluczone, że konieczna będzie farmakoterapia lub zmiana leków (lub dawkowania leków), które dotychczas były przyjmowane.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.