Testy alergiczne z krwi – ile kosztują, jak przebiegają i na czym polegają?

Napisano 27.10.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Testy alergiczne z krwi wykonuje się przede wszystkim u osób, u których pojawiają się różnorodne objawy wywoływane przez alergeny. Warto wiedzieć, że objawy reakcji alergicznej mogą wystąpić zarówno na skórze, jak również mogą być związane z układem pokarmowym i oddechowym, a wiele z nich może być bardzo dokuczliwych. By unikać czynnika alergizującego, należy wiedzieć, jaki on konkretnie jest, co wbrew pozorom nie zawsze bywa oczywiste. Wykonanie testu ma na celu ustalenie obecności przeciwciał IgE, będących reakcją na dany alergen. Kiedy warto wykonać badania alergiczne, jak wygląda diagnostyka i czy testy alergiczne z krwi są wiarygodne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Podpowiadamy również, w jaki sposób przygotować się do badań i jaka jest cena testu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Testy alergiczne z krwi – kiedy warto je wykonać?

Choroby alergiczne aktualnie mogą dotyczyć nawet 30% populacji i należą do często diagnozowanych schorzeń. Alergie powodują niewłaściwą reakcję organizmu na określony czynnik zewnętrzny. Wyróżnia się wiele rodzajów alergii. Wywoływane są przez substancje znajdujące się w powietrzu (np. pyłki), poprzez kontakt skóry z określonym związkiem chemicznym, ponadto mogą być skutkiem spożywania niektórych pokarmów. Mogą wywoływać je również roztocza, a także wiele innych czynników. Niestety samodzielne określenie przyczyny alergii nie zawsze jest proste, dlatego pomocne są testy alergiczne z krwi. Wykonywane są w celu zlokalizowania czynnika odpowiedzialnego za określone reakcje organizmu. Kiedy warto wykonać badania krwi? Alergia trudna do zdiagnozowania będzie tu najlepszym przykładem.

Czytaj także:

Symptomy alergia może mieć różne, a dolegliwości alergiczne znacząco obniżają jakość funkcjonowania chorego. Należy również pamiętać, że niekontrolowane alergie mogą stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Na badanie można zgłosić się w przypadku obserwacji objawów, jakimi są: często zatkany nos lub wyciek wodnistej wydzieliny z nosa. Testy na alergie warto również wykonać, jeśli pojawia się zaczerwienienie lub łzawienie spojówek, a także wypryski na skórze, duszności lub świszczący oddech. Biegunka, bóle brzucha, bezsenność, ciągłe zmęczenie, bóle głowy lub problemy z jelitami to kolejne symptomy, które powinny skłonić do wykonania testów. Uczulenie może wystąpić również po spożyciu określonych pokarmów (np. orzechów), dlatego testy z krwi wykorzystuje się również do diagnostyki alergii pokarmowych.

Jeśli okaże się, że wynik badania wskazuje na alergię, konieczne mogą być przepisane przez lekarza leki przeciwhistaminowe. Wiele z nich nie jest ogólnodostępnych i potrzebna jest recepta, by móc je kupić w aptece. Można wówczas skorzystać z recepty online, która ceniona jest między innymi za to, że nie wymaga umawiania się do lekarza z wyprzedzeniem i może być dostępna nawet w 5 minut.

Ile kosztują testy alergiczne z krwi?

Badania na alergię mogą być różne. Inny jest sposób ich wykonania i oczywiście cena. Inną kwotę zapłacimy oczywiście za testy skórne, a inną za testy wykonane z krwi. Kiedy na testy alergiczne otrzymamy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu w ramach NFZ, badanie będzie można wykonać bezpłatnie. Nie zawsze jednak lekarze chcą takie skierowania wystawiać, ponadto w tym przypadku czas oczekiwania na test może być długi.

Jeśli chodzi o testy alergiczne z krwi, cena jest dość zróżnicowana i zależy od danego laboratorium. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że cena zależy między innymi od ilości badanych alergenów oraz od zastosowanej do badań metody laboratoryjnej. Podstawowe testy alergiczne z krwi wykonać można w cenie około 200 zł, jednak ze względu na to, że ceny w różnych laboratoriach mogą mocno się różnić, warto wcześniej sprawdzić cennik wybranego punktu diagnostycznego.

Jak przygotować się do testów alergicznych z krwi?

Jeśli chodzi o testy alergiczne z krwi, przygotowanie pacjenta nie jest tutaj konieczne. Na końcowy wynik badania na uczulenie nie mają wpływu zarówno spożywane przed testami posiłki, jak i przyjmowane leki antyhistaminowe. Oczywiście zawsze kwestię przyjmowanych przed badaniem leków warto omówić wcześniej z lekarzem, by mieć pewność, że badanie zostanie wykonane zgodnie z jego wytycznymi.

Jak przebiegają i ile czeka się na wynik testów alergicznych z krwi?

Testy alergiczne z krwi przeciwko konkretnym alergenom wykonuje się z próbki, która pobierana jest najczęściej z żyły łokciowej. Następnie krew badana jest pod kątem stężenia przeciwciał IgE oraz konkretnych alergenów. Na wyniki badań testów alergicznych z krwi czeka się najczęściej około 2 tygodnie. Test pozwala sprawdzić, obecność którego alergenu prowadzi do wystąpienia dokuczliwych objawów. Jak interpretować wyniki testów alergicznych w krwi? Jeśli chodzi o ilości przeciwciał, są one podwyższone u osób, które mają alergię na określony alergen. Interpretacją i szczegółowym omówieniem wyników zajmie się jednak najlepiej doświadczony lekarz. Testy z krwi są wiarygodne, jeśli zostaną wykonane prawidłowo, a ich interpretacji dokona specjalista – również w oparciu o wywiad lekarski, a nie tylko o same wyniki.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.