Jakie są objawy tasiemczycy?

Napisano 09.03.2023 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Objawy tasiemca u dzieci, a także osób dorosłych, mogą zostać łatwo przeoczone. Tymczasem pasożyt ten może powodować poważne problemy ze zdrowiem. W szczególności niebezpieczna jest tasiemczyca wywołana tasiemcem uzbrojonym. Jakie są objawy zakażenia tasiemcem? Jak się leczy tasiemca? Odpowiadamy na pytania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest tasiemczyca?

Zacznijmy od tego, co to takiego tasiemczyca. Przyczyna tej choroby to obecność w organizmie pasożyta wewnętrznego z grupy płazińców, tasiemca. Wyróżniamy dwa gatunki tasiemca bytujące w organizmie człowieka (najczęściej w układzie pokarmowym), są to: tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginata) oraz tasiemiec uzbrojony (Taenia solium), wyposażony w charakterystyczne przyssawki i haczyki [1].

Czytaj także:
 • Tasiemiec uzbrojony — objawy, przyczyny. Profilaktyka
 • Podejrzenie tasiemczycy wymaga konsultacji z lekarzem. W pierwszej kolejności można skorzystać z rozwiązań takich jak teleporada czy e-recepta online, natomiast później, gdy lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań oraz stawienie się na wizycie w gabinecie. Im szybciej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia powikłań zakażenia tasiemcem, takich jak np. zainfekowanie układu nerwowego. 

  Objawy tasiemczycy w przypadku tasiemca nieuzbrojonego

  Objawy tasiemca u człowieka w przypadku tasiemca nieuzbrojonego (Taenia saginata), mimo jego dużych rozmiarów, są łagodne i mogą zostać łatwo przeoczone. Zainfekowana osoba może odczuwać: bóle brzucha oraz brak apetytu, mieć biegunkę, nudności, a także cierpieć z powodu ogólnego osłabienia [2]. Wielu pacjentów udaje się do lekarza dopiero po zauważeniu segmentów tasiemca nieuzbrojonego w kale. 

  Jak się leczy tasiemca? 

  Leczenie tasiemczycy u ludzi polega przede wszystkim na farmakoterapii, lekarz może przepisać albendazol, lek o działaniu przeciwpasożytniczym, skuteczny wobec większości przywr i tasiemców (jaj, larw oraz postaci dorosłych) [3] [4]. W leczeniu tasiemczycy stosuje się także niklosamid lub prazykwantel [5], jednak w Polsce leki te są dostępne jedynie w formie preparatów weterynaryjnych.

  Objawy tasiemca uzbrojonego

  Tasiemiec uzbrojony (Taenia solium) jest bardziej niebezpieczny niż tasiemiec nieuzbrojony, ponieważ jego larwy mogą przedostać się z układu pokarmowego do innych narządów, np. wątroby lub układu nerwowego. Niestety objawy zakażenia tasiemcem uzbrojonym mogą również zostać długo niezauważone, należą do nich bowiem: 

  • biegunka, 
  • bóle brzucha, 
  • brak apetytu, 
  • nudności, 
  • osłabienie, 
  • redukcja masy ciała, 
  • świąd skóry okolicy odbytu,
  • zaparcia.

  O wiele bardziej charakterystyczne są objawy tasiemca w organizmie poza przewodem pokarmowym, o takim powikłaniu tasiemczycy mogą bowiem świadczyć [7]: 

  • padaczka, 
  • problemy z widzeniem, 
  • wydalanie członów tasiemca wraz z kałem,
  • uciążliwe bóle głowy,
  • zniekształcenia w obrębie oka.

  Tasiemiec — objawy u dzieci

  Objawy tasiemca u dzieci są podobne jak w przypadku dorosłych. Należą do nich [9] [10]:

  • biegunka, 
  • bóle brzucha, 
  • brak apetytu, 
  • mdłości. 

  Charakterystyczną oznaką tasiemczycy u dzieci jest również utrata masy ciała. 

  Leczenie tasiemczycy i profilaktyka

  Zauważenie objawów tasiemca u ludzi nie wystarczy do postawienia diagnozy. Rozpoznanie wymaga wykonania badania kału oraz badania mikroskopowego członów tasiemca. Natomiast leczenie polega, podobnie jak w przypadku zakażenia tasiemcem nieuzbrojonym, na jednorazowym zastosowaniu leków przeciwpasożytniczych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy doszło do przedostania się pasożyta z układu pokarmowego do innych narządów — wtedy może być konieczna interwencja chirurgiczna. 

  Na koniec kilka słów o profilaktyce, czyli zapobieganiu tasiemczycy. Co prowadzi do zakażenia tasiemcem? Przyczyną jest najczęściej spożycie pokarmu zanieczyszczonego jajami pasożyta lub przeniesienie jaj w okolice ust i następnie do układu pokarmowego na zabrudzonych rękach. Zatem, aby uchronić się przed zakażeniem pasożytem, należy [8]: 

  • myć dokładnie owoce i warzywa, 
  • przestrzegać zasad higieny osobistej — myć ręce przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po pracach w ogrodzie oraz kontakcie z domowymi zwierzętami,
  • regularnie odrobaczać zwierzęta domowe,
  • unikać jedzenia surowego lub niedogotowanego mięsa (wołowiny, wieprzowiny), pochodzącego z niezaufanych źródeł.

  Źródła:

  1. Jura C. Bezkręgowce: podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007.
  2. https://www.msdmanuals.com/professional/infectious-diseases/cestodes-tapeworms/taenia-saginata-beef-tapeworm-infection [dostęp: 04.01.2023 r.]
  3. Baza Leków. Medycyna Praktyczna dla pacjentów. https://www.mp.pl/pacjent/leki
  4. Rejestr Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/
  5. https://www.cdc.gov/parasites/taeniasis/health_professionals/index.html [dostęp: 04.01.2023 r.]
  6. https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a2590/Tasiemczyce–taenioses-.html/m337 [dostęp: 04.01.2023 r.]
  7. https://medycynatropikalna.pl/choroba/tasiemczyce [dostęp: 04.01.2023 r.]
  8. https://medical-dictionary.thefreedictionary.com/armed+tapeworm [dostęp: 04.01.2023 r.]
  9. https://kidshealth.org/en/parents/tapeworm.html [dostęp: 04.01.2023 r.]
  10. https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/from-insects-animals/Pages/Tapeworms.aspx [dostęp: 04.01.2023 r.]

  Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

  Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.