Jak zatrzymać laktację? Powody i sposoby na zatrzymanie laktacji

Napisano 25.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią minimum przez pierwszych 6 miesięcy życia dzieci. Odstawienie malucha od piersi to oczywiście indywidualna decyzja każdej kobiety, która może być podyktowana wieloma przyczynami. Rezygnacja z karmienia naturalnego wiązać może się zarówno z kwestiami zdrowotnymi, jak i wyborem osobistym. W obu tych przypadkach powstaje pytanie „jak zatrzymać laktację”, gdyż wbrew pozorom często jest to dość trudne. Co może pomóc w odstawieniu dziecka od ssania gruczołu piersiowego i jakie są sposoby, by zmniejszyć wydzielanie pokarmu i uniknąć zapalenia kanalików mlecznych? Informacje o tym, jak bezpiecznie zakończyć produkcję mleka, znajdziesz poniżej.    

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak zatrzymać laktację i kiedy jest to konieczne?

Zalety karmienia piersią można wymieniać bardzo długo. Z różnych przyczyn jednak kobiety muszą postawić na przerwanie laktacji, zanim dziecko samodzielnie z piersi zrezygnuje. Zalecenia specjalistów WHO mówią, by karmić dziecko wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy jego życia. Są kobiety, które karmią dzieci nawet 3 lata, a są i takie, które decydują się na odstawienie dziecka od piersi w terminie szybszym niż wspomnianych 6 miesięcy. Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej, więc jej decyzja o zakończeniu laktacji z pewnością jest przemyślana i świadoma. Należy wiedzieć ponadto, że od decyzji do faktycznego zaprzestania karmienia jeszcze zwykle długa droga. Nie da się tego „załatwić od ręki”, chociażby z tego względu, że laktacja nie zanika w godzinę czy dzień. W sieci znaleźć można wiele porad na to, jak zatrzymać laktację, jednak należy na nie uważać, gdyż nie wszystkie szumnie polecane sposoby na hamowanie laktacji są bezpieczne.  

Czytaj także:
  • Jak zatrzymać laktację? Powody i sposoby na zatrzymanie laktacji
  • Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz kontynuować przygody z karmieniem naturalnym, zapewne interesuje Cię, jak zmniejszyć laktację skutecznie, ale też bezpiecznie. W artykule znajdziesz zatem naturalne sposoby, które mogą Ci pomóc. Miej jednak świadomość, że czasem domowe sposoby okazują się jednak niewystarczające, by produkcja mleka wyhamowała. Wówczas niezbędna okazuje się farmakologia, która hamuje proces laktacji. Leki powodujące zmniejszenie laktacji dostępne są jedynie na receptę, ale może być to również e-recepta online. Jeśli więc nie możesz dostać się na stacjonarną wizytę u lekarza, nic straconego. 

    Powody chęci zatrzymania laktacji

    Karmienie dziecka piersią przynosi wiele korzyści zarówno dla maluszka, jak i jego mamy. Ostatecznie to oczywiście kobieta decyduje o tym, czy chce karmić naturalnie oraz jak długo zamierza kontynuować karmienie piersią. Nie każda mama chce czekać, aż dziecko samo zrezygnuje z piersi, a laktacja w związku z tym się wyciszy. W wielu przypadkach znacznie wcześniej pojawiają się myśli, jak zatrzymać laktację i należy taką kobietę zrozumieć, gdyż jest to jej indywidualny wybór. Oczywiście przyczyny tego, że kobieta nie chce karmić piersią dziecka, mogą być różne. 

    Czasem w grę wchodzą nie tylko „chęci” rezygnacji z laktacji, ale wręcz konieczność zaprzestania karmienia piersią. Zdarza się bowiem, że zastanawianie się, jak wyhamować laktację, uzasadnione jest kwestiami medycznymi. Są na przykład kobiety, które muszą dowiedzieć się, jak szybko zatrzymać laktację, gdyż są chore i zmuszone są przyjmować leki przenikające do mleka. Mowa jednak nie tylko o niektórych schorzeniach, gdzie rozważenie odstawienia dziecka od piersi może być jak najbardziej zasadne, ale również o nadmiernym wydzielaniu pokarmu. Niektóre kobiety decydują się ponadto na odstawienie dziecka, ponieważ chcą wrócić do pracy i „normalnie” wówczas funkcjonować. Inne uważają, że czas, przez jaki karmiły piersią jest już wystarczający i przyszła pora, by dziecko zaczęło jeść inaczej. Jeszcze inne panie mają poczucie „uwiązania” i po prostu nie chcą już karmić piersią – a z punktu widzenia ich psychiki również decyzja ta może być trafna. Niezależnie od powodu, zawsze decyzja należy do kobiety. 

    Jak zatrzymać laktację – czy nadmierna laktacja jest niebezpieczna?

    Nawał pokarmu, czyli wytwarzanie przez kobietę nadmiernej ilości mleka, to sytuacja, która może być bardzo kłopotliwa. Nie zawsze jest to co prawda powód do zmartwień, gdyż dziecko może doskonale radzić sobie z intensywną laktacją, a i dla kobiety nie musi być to zawsze dyskomfortem. 

    Jak zatrzymać laktację zastanawiają się jednak czasem kobiety, u których mleko produkowane jest w zdecydowanie nadmiernych ilościach. Czasem przyczynia się to do znacznego nabrzmienia piersi i ich bólu, a nawet do wyciekania mleka z piersi nie tylko podczas karmienia, co bywa kłopotliwe w towarzystwie. Łatwo wówczas również o stan zapalny, niedrożność kanalików mlecznych czy nawracające zapalenia sutków, więc faktycznie może być to problem. Bywa ponadto, że skutki dotykają również dziecka, gdyż może ono krztusić się intensywnie wypływającym z piersi mlekiem. Nadmierna laktacja może przyczynić się również do zbyt szybkiego przybierania dziecka na wadze, co także nie jest dla niego dobre. Wiele kobiet w tej sytuacji zmuszonych jest do tego, by zastanowić się, jak zatrzymać laktację w piersiach lub choć ją nieco ograniczyć. 

    Jak zatrzymać laktację – naturalne sposoby

    Kobiety, które postanawiają zrezygnować z karmienia piersią, często w pierwszej kolejności poszukują informacji odnośnie tego, jakie są domowe sposoby na zatrzymanie laktacji. Faktem jest, że odstawienie dziecka od piersi z dnia na dzień może być problematyczne. Mowa tu zarówno o dziecku, które nie odzwyczai się od piersi „od ręki”, jak i o piersiach, które przyzwyczajone są do produkcji pokarmu. Natychmiastowe odstawienie malucha od piersi może być wręcz niebezpieczne. Skutki uboczne takiego działania to między innymi zastój pokarmu, przy którym piersi stają się bolesne i obrzmiałe, a nawet dojść może do gorączki. W grę wchodzić może również zapalenie piersi i niedrożność kanalików mlecznych.

    Najłatwiej zatem stopniowo wydłużać przerwy między kolejnymi karmieniami, jednocześnie skracając czas tych karmień. W ten sposób piersi otrzymają sygnał, że nie ma potrzeby produkowania pokarmu w tak dużych ilościach jak dotychczas i powoli dostosują laktację do zapotrzebowania. Odpowiedzią na pytanie „jak zatrzymać laktację naturalnie” może być również szałwia. Na zatrzymanie laktacji napar z tego zioła bardzo dobrze się sprawdza, podobnie jak napar z mięty, choć ten jest nieco mniej skuteczny. Jeśli zastanawiasz się, jak zatrzymać nawał pokarmu i ból z nim związany, możesz postawić także na okłady z liści kapusty, które przynoszą wówczas dużą ulgę. Zwłaszcza zimne okłady mogą okazać się ratunkiem dla obrzmiałych i bolesnych piersi. 

    Poszukując informacji odnośnie tego, jak zatrzymać laktację, trafić można na wiele sposobów kontrowersyjnych. Zdecydowanie nie są polecane na przykład takie metody, jak np. ograniczanie ilości spożywanych płynów czy ciasne opinanie piersi. Mogą być bardzo niebezpieczne dla kobiety, więc w żadnym wypadku nie powinno się ich stosować. Ograniczenie wypijanej wody może wywołać zaburzenie elektrolitowe, a opinanie piersi to nie sposób na to, jak spalić pokarm, tylko jak zablokować kanaliki mleczne i nabawić się poważnego zapalenia. 

    Zatrzymanie laktacji – farmakologiczne sposoby

    Jeśli naturalne sposoby na zatrzymanie laktacji okażą się niewystarczające, pozostaje wsparcie farmakologiczne. W tym celu należy zgłosić się do lekarza, który będzie wiedzieć najlepiej, jak zatrzymać laktację u kobiety, by było to nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne. Jeśli lekarz uzna, że zatrzymanie laktacji jest w przypadku pacjentki zasadne, może przepisać jej odpowiednio dobrany lek na zatrzymanie laktacji. Tego typu lek zazwyczaj wpływa na działanie przedniego płata przysadki mózgowej, hamując wydzielanie prolaktyny. Jest to ostateczny sposób na to, jak pozbyć się pokarmu w piersiach i bardzo ważne, by kobieta nie przystawiała już dziecka do piersi, gdy będzie przyjmować przepisane tabletki przeciwlaktacyjne. Należy liczyć się jednak z pewnymi skutkami ubocznymi niektórych leków. Dojść może u kobiety między innymi do zaburzenia cyklu menstruacyjnego, wahania nastrojów, a nawet wystąpić mogą zawroty głowy i nudności. 

    Jak zatrzymać laktację zaraz po porodzie?

    Bez względu na to, czy kobieta po porodzie zacznie podawać dziecku pierś czy nie, prawdopodobnie i tak aktywność jej gruczołów mlekowych zacznie się samoistnie. Pokarm nie zanika od razu, a laktacja może utrzymywać się przez jakiś czas. Nieprzystawianie dziecka do piersi po porodzie może zatem w efekcie skutkować tym, że piersi staną się pełne i bolesne. Jeśli zastanawiasz się, jak zatrzymać laktację po porodzie, musisz wiedzieć, że proces ten musi nieco potrwać. Jak pozbyć się mleka w piersiach? Jeśli kobieta nie chce przystawiać dziecka, pomóc może sobie w tym czasie laktatorem, stawiając na odciąganie mleka z jego udziałem. Nie można jednak mleka ściągać zbyt długo, a tylko tyle, by ulżyć sobie w bólu i dodatkowo nie pobudzać laktacji. 

    Kiedy zatrzymanie laktacji jest niewskazane?

    Odstawianie dziecka od piersi trudne jest nie tylko dla kobiety, ale również dla jej dziecka. Z tego względu kobiety powinny zastanowić się nie tylko, jak zatrzymać laktację, ale również kiedy odstawić dziecko od piersi. Jeśli tylko to możliwe, należy wstrzymać się z pomysłem w trudnych dla maluszka momentach życia, gdzie szczególnie potrzebuje on bliskości i ważne jest dla niego poczucie bezpieczeństwa. Lepiej nie zastanawiać się zatem, jak powstrzymać laktację i co na zatrzymanie laktacji zastosować, gdy dziecko ząbkuje, choruje czy ma mieć szczepienia. Wystarczy w miarę możliwości przeczekać ten czas i dopiero potem wystartować ze sposobami na wyciszenie laktacji. Oczywiście dotyczy to jedynie sytuacji, gdy faktycznie kobieta ma wybór – nie zawsze jednak decyzja podyktowana jest kwestiami, które dają możliwość przeczekania. 

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.