Jak przygotować się do testu na COVID-19 i jak przebiega?

Napisano 31.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jeśli masz objawy budzące wątpliwości, co do Twojego stanu zdrowia i mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem (np. utrata węchu/smaku, duszność, kaszel, biegunka), zgłoś się na test, by sprawdzić swoje zdrowie. Nie każdy orientuje się jeszcze, jak przygotować się do testu na Covid, by wynik wyszedł wiarygodny, dlatego artykuł ten zostanie poświęcony temu tematowi. Okazuje się bowiem, że wybierając się na wymaz, minimum na dwie-trzy godziny przed badaniem należy zrezygnować z pewnych aktywności, w tym między innymi ze spożywania posiłków. Oczywiście w tym przypadku ważne jest, jakie testy pacjent będzie wykonywać. Pobranie próbki krwi na badania serologiczne nie wymaga na przykład takich samych przygotowań jak zalecane są przy pobraniu wymazu z nosogardzieli. Chcesz wiedzieć więcej o przygotowaniach do testu? Przeczytaj podpowiedzi w naszym artykule i sprawdź, czego możesz się spodziewać!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak przygotować się do testu na COVID? Czego nie robić minimum 2 godziny przed badaniem?

Epidemia koronawirusa jest z nami już od dłuższego czasu, jednak wielu pacjentów nie skupia się na detalach związanych z tym tematem do czasu, aż faktycznie ich on dosięgnie. Gdy zaczynamy się źle czuć, pojawiają się pytania dotyczące tego, gdzie zrobić test na Covid oraz kiedy zrobić test na Covid, by wyszedł najbardziej wiarygodnie. Pacjenci poszukują również wiarygodnych informacji odnośnie tego, jak przygotować się do testu na Covid, by przypadkowo wyniku nie zakłócić. Faktem bowiem jest, że pewne rzeczy przed pobraniem wymazu są zabronione, co szerzej omówione zostanie w dalszej części artykułu.

Czytaj także:

Co zrobić, by test wyszedł wiarygodnie?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić test na Covid, by wyszedł on wiarygodnie, przede wszystkim musisz wiedzieć, że ważny jest odpowiedni czas wykonania badania. Nie zwlekaj z testem zbyt długo, gdyż może mieć to wpływ na wyniki. Nie rób również testu zbyt szybko, gdyż jego wynik także może jeszcze nie odzwierciedlać Twojego stanu zdrowia. Mówi się ponadto, że najlepiej zgłosić się na test na czczo, nie myjąc wcześniej zębów. Jeśli nie jest to możliwe, należy przynajmniej na dwie-trzy godziny przed pobraniem wymazu zrezygnować z jedzenia, a także mycia i płukania jamy ustnej specjalnymi preparatami. Nie powinno się również w tym czasie palić papierosów ani żuć gumy do żucia, ponadto należy zrezygnować ze stosowania tabletek (np. na gardło), kropli do nosa czy syropów. Wykonując natomiast test na przeciwciała Covid, nie trzeba przychodzić na czczo, gdyż badanie opiera się nie na wymazie, tylko na próbce krwi pacjenta.

Test a kwarantanna i izolacja

W momencie otrzymania skierowania na test na koronawirusa (w ramach NFZ) pacjent trafia do kwarantanny i miejsce zamieszkania może opuścić wyłącznie udając się na badanie. Wynik negatywny zwalnia z kwarantanny, jednak wciąż stosuj się do zaleceń sanitarnych, gdyż nie oznacza to, że nie możesz się zarazić z innego źródła. Wynik pozytywny testu (robionego na NFZ i prywatnie) kieruje natomiast chorego do izolacji, a wówczas wychodzenie z domu jest niedopuszczalne. W razie potrzeby kontaktu z lekarzem czy stosowania leków, skorzystać można z możliwości, jakie daje telemedycyna. Zdalne konsultacje lekarskie z możliwością wystawienia recepty online sprawdzą się w tym przypadku bardzo dobrze, jednak należy pamiętać o tym, że e-receptę w imieniu chorego wykupić będzie musiała inna, zdrowa osoba.

Jak przygotować się do testu na COVID-19 kiedy już wystąpią pierwsze niepokojące objawy?

Pojawienie się u pacjenta objawów, które mogą sugerować zakażenie koronawirusem, jest wskazaniem do wykonania testu. Skierowanie na test Covid może wystawić pacjentowi lekarz po telekonsultacji lub wizycie stacjonarnej, jeśli symptomy pacjenta wzbudzą jego podejrzenie. Warto również wiedzieć, że możliwa jest samodzielna rejestracja na test Covid na stronie rządowej. Wypełnia się wówczas specjalnie przygotowany formularz, zaznaczając swoje objawy i ewentualny kontakt z osobą chorą. Jeśli pacjent (na podstawie odpowiedzi w formularzu) kwalifikuje się do testu, zostanie na niego automatycznie skierowany. Oczywiście na test można wybrać się również prywatnie, jednak wówczas należy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów badania z własnej kieszeni. Można również zakupić domowy test na Covid. Apteka z pewnością będzie mieć szeroki wybór testów, które można wykonać samodzielnie, jeśli tak woli pacjent.

Pozostając w temacie tego, jak przygotować się do testu na Covid, należy wspomnieć, że już samo podejrzenie u siebie zakażenia koronawirusem jest wskazaniem do możliwie maksymalnego ograniczenia kontaktów społecznych. W miarę możliwości warto zatem ograniczyć w tym czasie spotkania towarzyskie, zakupy czy wyjazdy do rodziny. Również idąc na test najlepiej skorzystać z najkrótszej drogi, gdyż trzeba mieć świadomość, że można już zarażać innych. Szybki test na Covid daje wyniki w parędziesiąt minut. Wyniki badania PCR zazwyczaj widoczne są natomiast w systemie po około 24 godzinach od testu. W przypadku wyniku pozytywnego pacjent trafia w min. 10-dniową izolację. Wynik negatywny natomiast zwalnia pacjenta z kwarantanny, ale nadal powinien on monitorować swoje objawy i w razie potrzeby w porę reagować na pogorszenie swojego stanu zdrowia.

Co musisz zabrać ze sobą na test na koronawirusa?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak przygotować się do testu na Covid, zapewne interesuje nie tylko to, czego nie wolno przed testem robić, ale również to, jak wygląda test na Covid oraz co należy ze sobą na niego zabrać. Jeśli pacjent został skierowany na test przez lekarza POZ lub otrzymał skierowanie uzupełniając formularz internetowy, na badanie powinien zabrać indywidualnie przydzielony numer skierowania. Przychodzi on do pacjentów SMS-em w momencie wystawienie skierowania. Na test należy zabrać ze sobą również dokument tożsamości ze zdjęciem (np. dowód), gdyż trzeba będzie go prawdopodobnie okazać. Oczywiście należy również mieć przy sobie maseczkę, a mając objawy najlepiej udać się na test w założonej maseczce (ściągamy ją chwilowo do badania).

Test na COVID-19 w mobilnym punkcie pobrań — jak się do nich przygotować?

Nie każdy decyduje się na wykonanie testu na koronawirusa przez NFZ. Możliwy jest również test na Covid prywatnie na zlecenie własne. Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się do testu na Covid robionego prywatnie, musisz wiedzieć, że obowiązują Cię podobne zasady, jeśli chodzi o odstęp od jedzenia itp. Jedyną różnicą jest to, że na test można zgłosić się bez skierowania i numeru zlecenia, ale też trzeba mieć przy sobie zapas gotówki (lub kartę), gdyż badanie będzie płatne. To, ile kosztuje test na Covid, zależne jest między innymi od rodzaju badania, na które pacjent się zgłosi, a także od laboratorium, a nawet miasta, w którym badanie jest wykonywane. Najlepiej sprawdzić wcześniej cenniki poszczególnych punktów, by wiedzieć, czego można się spodziewać.

Stałe leki i antybiotyk a test na COVID-19 – przyjmować, czy nie?

Są pacjenci, którzy przyjmują leki na stałe o ściśle określonych porach, czy też stosują antybiotyki bądź innego rodzaju środki. Nie bez powodu zastanawiają się oni zapewne, jak przygotować się do testu na Covid i czy konieczne jest w tym czasie odstawienie przyjmowanych leków. Najlepiej w tej sprawie skontaktować się indywidualnie ze swoim lekarzem, gdyż zależne może być to od rodzaju przyjmowanych leków oraz stanu pacjenta. Generalnie nie zaleca się stosowania syropów, tabletek na gardło czy środków do nosa na dwie-trzy godziny przed badaniem, jednak zawsze w tej kwestii ostateczną decyzję należy zostawić lekarzowi prowadzącemu. W miarę możliwości można próbować dostosować godzinę wymazu do swojej rutyny farmakologicznej, jednak jeśli nie będzie to możliwe, należy indywidualnie pytać lekarza o możliwość przesunięcia dawki, czy też testowania się mimo przyjęcia leków.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.