Jak długo krwawi pęknięty hemoroid? Przyczyny i leczenie

Napisano 06.03.2023 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Hemoroidy występują na całym świecie z częstością wynoszącą nawet 4,4% [6]. Czy hemoroidy zewnętrzne pękają? Dlaczego hemoroidy krwawią? O jakich innych problemach zdrowotnych może świadczyć krwawienie z odbytu i na czym polega leczenie? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak długo krwawi pęknięty hemoroid — zaawansowanie choroby

Hemoroidy (inaczej żylaki odbytu) to nieprzyjemna dolegliwość, która może poskutkować dyskomfortem, świądem, bólem, a nawet krwawieniem z odbytnicy po wypróżnieniu. Charakterystycznym objawem jest wtedy smuga jasnej, czerwonej krwi na papierze toaletowym, w stolcu lub w obrębie muszli klozetowej. Jak długo może lecieć krew z odbytu? Hemoroidy zwykle krwawią od kilku sekund do maksymalnie kilku-kilkunastu minut [1]. 

Czytaj także:
  • Hemoroidy – jak je wyleczyć? Sposoby na wstydliwy problem.
  • Zaobserwowanie krwawienie z odbytu powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Jedynie specjalista jest w stanie stwierdzić, czy doszło do pęknięcia hemoroida, czy może przyczyna jest inna (w szczególności niebezpieczne jest krwawienie z przewodu pokarmowego, które może dać podobny objaw). Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest klasyczna wizyta w gabinecie lekarskim, tak aby lekarz mógł zbadać pacjenta fizykalnie i na tej podstawie zadecydować, jakie leczenie będzie odpowiednie dla danego przypadku. Gdy już zostanie odkryta przyczyna krwawienia z odbytu, kolejne wizyty mogą się odbywać w formie e-porady, bardzo pomocnym rozwiązaniem jest także recepta przez internet, ponieważ pacjentowi mogą zostać przepisane kolejne opakowania leków już bez konieczności ponownego udawania się do przychodni. 

    Dlaczego hemoroidy krwawią?

    Przyczyną krwawienia z odbytu niekoniecznie jest pęknięty hemoroid. Krwotok może się pojawić wypróżnieniu, w wyniku podrażnienia lub uszkodzenia ściany hemoroidu [2]. Do uszkodzenia powierzchni hemoroidów może dojść także w wyniku podnoszenia ciężkich przedmiotów lub wskutek długotrwałego przebywania w jednej pozycji [2] [3]. Krwawienie hemoroida może się zdarzyć również w czasie biegunki lub zaparcia albo wystąpić w czasie ciąży [2]. 

    Czy hemoroidy zewnętrzne pękają? Tak, krwawienie może świadczy o zakrzepicy hemoroidów, stan ten można poznać po tym, iż hemoroid staje się wybrzuszony, a także bolesny, aż w końcu pęka i zaczyna wydobywać się z niego krew [1] [5]. Krwawiące hemoroidy mogą być związane również z zastosowanymi metodami leczenia hemoroidów, np. stanowić powikłanie zabiegu skleroterapii [4]. W takim przypadku warto skontaktować się z lekarzem. 

    Jak leczyć krwawiące hemoroidy?

    Podstawą w walce z hemoroidami, również tymi krwawiącymi, jest profilaktyka. Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły? Wskazane jest, aby [3]: 

    • dbać o dobre nawodnienie organizmu oraz odpowiednią ilość błonnika pokarmowego w diecie, 
    • minimalizować ryzyko wystąpienia zaparć poprzez dbanie o regularną aktywność fizyczną,
    • oczyścić i namoczyć obszar odbytu, np. poprzez tzw. nasiadówkę lub przy pomocy wilgotnych chusteczek, 
    • unikać długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej,
    • zastosować zimne okłady.

    Jeśli zastosowano się do wszystkich wymienionych powyżej zaleceń, a mimo to krwawienie nie ustępuje, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Specjalista może zalecić krem ​​do stosowania miejscowego. Leczenie hemoroidów może się opierać także o regularne stosowanie specjalnych czopków. A jeśli żaden ze wspomnianych sposobów nie pomaga, lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu leczenia chirurgicznego, np. w postaci zabiegu skleroterapii (wstrzykiwanie roztworu leczniczego do hemoroidu), elektrokoagulacji (niszczeniu hemoroidów przy pomocy prądu elektrycznego) lub hemoroidektomii (chirurgicznym usunięciu wypadniętego lub skomplikowanego hemoroidu) [3]. Niektóre metody leczenia hemoroidów są minimalnie inwazyjne i nie wymagają znieczulenia ogólnego, inne będą się wiązać z hospitalizacją i nieco dłuższą rekonwalescencją. 

    Komplikacje występujące przy krwawiących hemoroidach

    Co robić, gdy pęknie hemoroid? Zazwyczaj ból poprzedzający pęknięcie hemoroidów jest na tyle dotkliwy, że pacjent udaje się do lekarza, zanim dojdzie do pęknięcia. Inne objawy, które powinny skłonić do szybkiej wizyty u lekarza, ponieważ mogą świadczyć o komplikacjach, to także: 

    • ciągłe krwawienie z hemoroidów,
    • zaobserwowanie skrzepów krwi w muszli klozetowej, 
    • złe samopoczucie. 

    W wymienionych przypadkach należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ mogło dojść do zakrzepicy hemoroidów, rozwoju stanu zapalnego lub infekcji. 

    Może się zdarzyć również, że krwawienie hemoroidów nie ma związku z hemoroidami, lecz wynika z obecności innych chorób, takich jak np. [3]: 

    • nieswoiste zapalenie jelit (IBD) — leczenie opiera się na stosowaniu lekkostrawnej diety oraz leków (np. glikokortykosteroidy, leki immunosupresyjne), 
    • rak jelita grubego — leczenie będzie zależeć od stopnia zaawansowania nowotworu oraz lokalizacji guza, 
    • szczeliny odbytu — w początkowych fazach choroby stosuje się metody zachowawcze, takie jak np. ciepłe nasiadówki,
    • zespół jelita drażliwego (IBS) — leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu leków (przeciw biegunkom lub zaparciom, a także o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym). 

    W wymienionych powyżej sytuacjach wymagane jest jak najszybsze zwrócenie się do lekarza, ze względu na możliwe poważniejsze komplikacje zdrowotne.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.