Jak dbać o nerki? Sposoby na zdrowe nerki

Napisano 30.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Układ moczowy człowieka pełni wiele ważnych funkcji. Nerki biorą udział między innymi w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii, ponadto ich rola jest znacznie szersza. Niewłaściwe dbanie o nerki może prowadzić do ich osłabienia, co zwiększa ryzyko poważnych problemów z układem moczowym. Szkodliwe dla nerek są między innymi używki, nieprawidłowe odżywianie, picie zbyt małej ilości wody, unikanie regularnej aktywności fizycznej i nieprawidłowa higiena. By jak najdłużej zachować zdrowie, warto wiedzieć, jak dbać o nerki i w jaki sposób poprawić można ich wydolność. Informacje na ten temat zostały zebrane poniżej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Funkcja nerek w organizmie – dlaczego tak ważne jest dbanie o nie?

Nerki są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zlokalizowane są w tylnej części jamy brzusznej, w okolicy lędźwiowej. Odpowiadają za gospodarkę wodną organizmu, gdyż pozbywają się z niego nadmiaru wody i elektrolitów. Są ważne dla równowagi kwasowo-zasadowej, czyli odpowiadają za właściwe pH krwi. Mają bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o filtrację krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii (kwas moczowy, mocznik, kreatynina). Dzięki działaniu nerek produkty te usuwane są wraz z moczem z organizmu. Na tym funkcja nerek się nie kończy. Biorą one udział w produkcji witaminy D3, erytropoetyny (EPO, która stymuluje syntezę czerwonych krwinek) i regulującej ciśnienie krwi reniny, ponadto uczestniczą w katabolizmie aminokwasów, a przy tym pełnią również inne funkcje dodatkowe. Normalne funkcjonowanie bez sprawnych nerek jest niemożliwe, co tylko potwierdza, jak ważna dla naszego zdrowia jest ich prawidłowa praca. 

Czytaj także:
  • Skąd biorą się kamienie nerkowe i jak wygląda ich leczenie?
  • Z jakiego powodu zalecane jest szczególne dbanie o stan nerek?

    Dlaczego warto wiedzieć, jak dbać o nerki? Przede wszystkim z tego powodu, że często schorzenia z nimi związane nie dają przez długi czas żadnych charakterystycznych objawów. Powoli postępują one do czasu, aż przypadkiem zdiagnozowany będzie problem lub pacjent będzie w tak poważnym stanie, że wymagać będzie pilnej pomocy medycznej. Warto wiedzieć, że wiele schorzeń nerek wynika z zaniedbania podstawowych środków bezpieczeństwa. Oznacza to, że można by im zapobiec, gdyby pacjent w porę skupił się na dbałości o swoje zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że znacznie lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Warto dowiedzieć się zatem, jak dbać o nerki i wątrobę, by uchronić się przed niebezpiecznymi schorzeniami. 

    Bardzo ważna jest informacja, jak dbać o nerki, aby jak najdłużej służyły. Jedną z kwestii, których należy pilnować, jest przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza, reagowanie na pojawiające się nieprawidłowości w pracy organizmu i kontrolowanie chorób przewlekłych. W tym pomóc może korzystanie z recepty online. Umożliwia ona konsultację z lekarzem niemal od ręki i to bez potrzeby wcześniejszej rejestracji, co pozwala na szybkie wykupienie i przyjęcie potrzebnych leków.

    Codzienne dbanie o nerki – pamiętaj o tych zasadach

    Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o nerki, musisz wiedzieć, że podstawowa kwestia to skupienie się na swojej codzienności i wyeliminowanie z niej produktów, które dla nerek są szczególnie groźne. By zatem jak najdłużej mieć zdrowe nerki, ogranicz nadmierne spożycie alkoholu oraz zrezygnuj z palenia papierosów. Obie te substancje bowiem bardzo niekorzystnie wpływają na pracę nerek. Ogranicz również stosowane bez potrzeby leki – w tym zwłaszcza leki przeciwbólowe (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne), które często są nadużywane, gdyż kupić można je bez recepty nawet w supermarkecie. 

    Jak dbać o nerki, żeby były zdrowe oprócz tego? Utrzymuj prawidłową masę swojego ciała, gdyż nadwaga i otyłość nie sprzyjają zdrowym nerkom. Postaw ponadto na dietę niskobiałkową i nie unikaj aktywności fizycznej. Jak poprawić funkcje nerek? Niezwykle ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów – to również jedna z odpowiedzi na pytanie “jak dbać o nerki w ciąży”, gdzie prawidłowe nawodnienie organizmu to podstawa. Nie można zapominać również o kwestiach higieny osobistej, gdyż infekcje układu moczowego mają tendencję do szybkiego postępowania. Jeśli chorobotwórcze mikroorganizmy dostaną się do nerek, stan pacjenta może być bardzo poważny. 

    Co jeść a czego unikać w dbaniu o nerki?

    Wspomniano wcześniej o kwestiach diety, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie nerek. Jak dbać o nerki za pomocą diety? Zazwyczaj zaleca się ograniczenie produktów spożywczych bogatych w fosfor, sód i potas, a dodatkowo ograniczenie ilości spożywanego w diecie białka. Ustalenie zdrowej diety, która sprzyja nerkom, wcale nie jest łatwe. Z jednej strony należy bowiem ograniczyć lub wyeliminować pewne produkty, a z drugiej ważne jest, by uniknąć niedoborów pokarmowych, które także mogą niekorzystnie odbić się na zdrowiu. Dobrze skonsultować się zatem w sprawie swojego menu z dietetykiem. 

    Pozostańmy jednak jeszcze w temacie, jak dbać o nerki. Dieta pacjenta powinna być przemyślana i zbilansowana, ponadto należy pilnować odpowiedniego nawodnienia organizmu płynami. Wyeliminować z menu należy zwłaszcza produkty wysokoprzetworzone oraz bardzo słone, takie jak konserwy, wędliny i wędzone sery, a także kostki rosołowe, fast-foody, chipsy, dania instant czy słone przekąski. Warto wybrać natomiast surowe lub gotowane na parze warzywa. Dobrze postawić na żurawinę, cytrusy, pietruszkę i produkty działające moczopędnie. Unikać należy jednak warzyw bogatych w szczawiany, gdyż sprzyjają odkładaniu się kamieni nerkowych (rabarbar, szczaw, szpinak).

    Jeśli zastanawiasz się, co dobrego na nerki można zastosować, musisz wiedzieć, że pracę dróg moczowych wspomagają także niektóre zioła. Warto postawić między innymi na pokrzywę, która działa przeciwzapalnie. Dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dbanie o nerki, jest również nawłoć działająca przeciwbakteryjnie, a także skrzyp polny działający moczopędnie. Jak wspomagać nerki oprócz tego? Postawić można ponadto na brzozę ułatwiającą usuwanie sodu i potasu, które zgromadziły się w układzie.

    Choroby, które atakują nerki

    Zastanawiając się nad kwestią „jak dbać o nerki”, warto wiedzieć również, jakie choroby najczęściej negatywnie wpływają na ich funkcję. Przykładem jest kamica nerkowa, która utrudnia swobodny przepływ moczu. Choroba rozwija się w związku z odkładaniem się w nerkach kamieni. Dzieje się tak na skutek nieprawidłowych stężeń pewnych substancji we krwi. Gdy kamienie nerkowe przemieszczają się w drogach moczowych, powodują bardzo nasilone dolegliwości bólowe. Z silnym bólem o charakterze promieniującym kojarzyć można kolkę nerkową. Kolejna poważna dolegliwość to zapalenie nerek (odmiedniczkowe, kłębuszkowe, śródmiąższowe), a także niewydolność nerek. Do zapalenia nerek często dochodzi w związku z wcześniejszą infekcją w dolnych drogach moczowych, dlatego tak ważne jest, by w porę reagować na alarmujące sygnały organizmu. 

    Problemem może być również torbiel – jak dbać o nerki z torbielami, z pewnością podpowie lekarz. Kolejną chorobą nerek jest rak nerki, w tym zarówno łagodny jak i złośliwy. Nowotwór może przez długi czas być bezobjawowy, co znów podkreśla, jak ważne są badania profilaktyczne. Nie każdy wie ponadto, że również cukrzyca może być problemem. Choć nie dotyczy bezpośrednio układu moczowego, może prowadzić do uszkodzenia kłębuszków nerkowych i zwiększenia ich przepuszczalności (nefropatia cukrzycowa). Jak dbać o nerki przy cukrzycy? Przede wszystkim kontrolować swoją chorobę, czyli pilnować odpowiedniego stężenia cukru we krwi. 

    Jak dbać o nerki – badania nerek

    Odpowiedzią na pytanie „jak dbać o nerki” jest również regularne badanie się w celach profilaktycznych oraz reagowanie na wszelkie niepokojące symptomy ze strony organizmu. Zwłaszcza ta druga kwestia w przypadku nerek bywa problematyczna, gdyż – jak wspomniano – wiele chorób nerek długo nie daje objawów na tyle charakterystycznych, by można było łatwo je rozpoznać. Do badania pracy układu moczowego skłonić pacjenta powinny problemy z oddawaniem moczu, wysoki poziom cukru we krwi, nadciśnienie, często pojawiające się obrzęki, a także bóle w okolicy lędźwiowej czy dolegliwości skórne (świąd, bladość, siniaki). 

    Niedopilnowanie w porę dbałości o nerki może skończyć się bardzo źle, w tym nawet koniecznością dializy bądź przeszczepu. By nie zastanawiać się, jak dbać o jedną nerkę, warto już wcześniej skupić się na prewencji. Podstawowym badaniem, które warto wykonać, jest badanie ogólne moczu. Profilaktycznie powinno się je wykonywać przynajmniej raz w roku, a nawet częściej, gdy pacjent ma ku temu podstawy. Przydatnym badaniem może być również posiew moczu, a także tzw. profil nerkowy, w którym oznacza się poziom kreatyniny, kwasu moczowego, mocznika, a także potasu i sodu. W razie potrzeby lekarz może zlecić oczywiście także inne badania. Może być to badanie USG nerek, a także wiele innych badań, które przydatne mogą być w stanach chorobowych i zdiagnozują chore nerki.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.