Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Gorączka jest jednym z najczęstszych objawów choroby. Może być objawem niegroźnych infekcji lub poważniejszego schorzenia. Jeśli do gorączki dochodzą objawy takie jak kaszel, ból gardła, czy głowy mamy pewność, że złapaliśmy przeziębienie lub grypę. Jednak co może oznaczać temperatura bez innych objawów? Jeśli taka gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub jest bardzo wysoka, koniecznie należy udać się do lekarza w celu diagnostyki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co taka gorączka może oznaczać.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Jaka jest rola gorączki w organizmie człowieka?
Gorączka to wzrost temperatury ciała powyżej normalnego zakresu. Jest to zwykle między 37 a 38 stopni Celsjusza. Może wystąpić, gdy osoba ma infekcję lub stan zapalny w różnych częściach ciała, ale najczęściej wystąpi, gdy jest infekcja w płucach lub obszarze klatki piersiowej.
- lekkie przeziębienie
- alergia
- zakrzepica
- udar
- zapalenie jelit
- zmiany hormonalne
- zapalenie żył
- toczeń
- Pij dużo płynów, aby ochłodzić organizm i zapobiec odwodnieniu.
- Jedz lekkie potrawy.
- Dużo odpoczywaj.
- Weź ibuprofen, naproksen, acetaminofen lub aspirynę, aby złagodzić bóle głowy i ciała oraz obniżyć temperaturę.
- Weź lekko ciepłą, ale nie chłodną kąpiel lub zrób zimny kompres.
Gorączka odgrywa ważną rolę w odpowiedzi immunologicznej — bierze udział w aktywacji pewnych typów białych krwinek (np. limfocytów T), które są ważne w zwalczaniu infekcji.
Gorączka nie jest chorobą, ale raczej wskazaniem, że coś jest nie tak z organizmem. Gorączkę można leczyć lekami lub innymi metodami, które obniżą temperaturę i sprawią, że poczujesz się lepiej. E-recepta online wystawiana przez lekarza to szybki sposób na walkę z gorączką i innymi objawami.
Najczęstsze przyczyny gorączki
Istnieje wiele możliwych przyczyn gorączki, w tym zakażenie wirusami lub bakteriami, zaburzenia autoimmunologiczne i nowotwory.
Do najczęstszych przyczyn gorączki należą:
Przeziębienie: Wirusy powodujące przeziębienia obejmują rinowirusy i koronawirusy, które rozprzestrzeniają się poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z nosa osoby zakażonej lub poprzez kropelki w powietrzu po kaszlu, lub kichaniu. Wirusy te są bardzo zaraźliwe i łatwo rozprzestrzeniają się w szkołach, miejscach pracy i innych miejscach publicznych, gdzie ludzie gromadzą się blisko siebie.
Infekcje — Często powodują one wysoką gorączkę, ale czasami można mieć infekcję o niskim stopniu zaawansowania bez żadnych objawów.
Grypa — która jest infekcją wpływającą na drogi oddechowe i płuca, powodującą kichanie i kaszel.
Zakażenie ucha — spowodowane przez bakterie lub wirusy, często występuje u małych dzieci.
Reakcje alergiczne — mogą również wywołać gorączkę, jednak jest to rzadkie zjawisko.
Stres, silne emocje — mogą również powodować wystąpienie gorączki lub stanu podgorączkowego.
Zmiany hormonalne — na przykład, gdy masz okres lub jesteś w ciąży. Jednak jest to niewielka gorączka lub stan podgorączkowy.
Szczepienie — może również wywołać gorączkę, ponieważ organizm stara się zwalczyć wszczepione patogeny.
Jak prawidłowo mierzyć gorączkę?
Sposób mierzenia temperatury jest różny w zależności od rodzaju termometru. Najpopularniejsze z nich to- termometry bezdotykowe, rtęciowe, elektroniczne.
Mierząc temperaturę termometrem rtęciowym (są one oficjalnie wycofane, jednak wiele osób posiada jeszcze takie termometry w domu), należy włożyć go pod pachę i trzymać tam około 15 minut. Warto zdjąć z siebie sweter, czy cieplejsze ubranie, które może powodować wyższą temperaturę.
Termometr elektroniczny — mierzy się podobnie jak termometrem rtęciowym, jednak czas oczekiwania na wynik jest dużo krótszy — zwykle nie dłużej niż minutę. Taki termometr można włożyć pod pachę, do ust, czy dziecku do odbytu.
Termometry bezdotykowe dają niemal natychmiastowy wynik — przykładamy je niedaleko czoła (ok. 15-20 cm) lub w okolicę ucha i naciskamy odpowiedni przycisk. Na małym wyświetlaczu pojawia się nasz odczyt. Jednak warto pamiętać o tym, aby baterie były nowe lub dobrej jakości, ponieważ jeśli są na wyczerpaniu, mogą dawać nieprawidłowy wynik. Odległość termometru od ciała również wpływa na wynik pomiaru, dlatego chcąc porównać temperaturę w odstępie czasu, mierzymy ją mniej więcej z takiej samej odległości.
Gorączka bez innych objawów — czy jest niebezpieczna?
Gorączka zwykle nie jest niebezpieczna, jeśli nie jest zbyt wysoka i trwa krócej niż tydzień bez innych objawów (bóle mięśni, ogólne rozbicie). Jeśli jednak masz wysoką gorączkę bez innych objawów przez ponad tydzień, może to oznaczać, że gdzieś w Twoim organizmie jest infekcja — na przykład w płucach lub nerkach. Udaj się do lekarza, aby wykonać potrzebne badania.
Wysoka temperatura brak innych objawów — możliwe przyczyny
U niektórych osób może wystąpić gorączka tylko wieczorem. W tym przypadku przyczyną jest prawdopodobnie odwodnienie. Kiedy jesteś odwodniony, organizm uwalnia substancje chemiczne zwane pirogenami, które powodują gorączkę. To dlatego większość ludzi doświadcza gorączki wieczorem lub w nocy — kiedy byli bez wody przez 8 lub więcej godzin.
Wysoka temperatura u dzieci bez innych objawów
W wielu przypadkach wysoka temperatura jest nieszkodliwa i nie wymaga leczenia. Jednak może być ważne, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli u dziecka gorączka przebiega wraz z innymi objawami lub dziecko gorączkuje dłużej niż 24 godziny.
W większości przypadków gorączka bez dodatkowych objawów nie jest powodem do niepokoju. Jednak, gdy temperatura jest wysoka, zawsze należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, w celu wykonania szerszej diagnostyki.
Najczęstszą przyczyną wysokiej temperatury u dzieci jest brak wystarczającej ilości płynów do picia lub nadmierne pocenie się podczas ćwiczeń, lub zabawy w gorący dzień. Jednym ze sposobów na stwierdzenie, czy Twoje dziecko jest odwodnione, jest sprawdzenie koloru moczu: jeśli jest on ciemnożółty lub bursztynowy, dziecko musi pić więcej płynów.
Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, dlatego podczas gorączki koniecznie dbajmy o nawodnienie.
Postępowanie w przypadku gorączki bez innych objawów
Jeśli temperatura wynosi powyżej 38 stopni, można ją zbić za pomocą leków bez recepty (Apap, Ibuprom). Jednak jeśli to nie pomoże i gorączka utrzymuje się kilka dni lub wzrasta, należy udać się do lekarza.
Na mniejszą gorączkę można zastosować zimny okład na czoło. Jeśli dziecko ma wysoką gorączkę, należy podawać mu dużo płynów.
Sama gorączka jest zwykle nieszkodliwa, chociaż wysoka, a także długotrwała gorączka może powodować zagrożenie zdrowia. Te kroki mogą pomóc Ci poczuć się lepiej:
Gorączka jak długo?
Gorączka to znak, że Twój organizm walczy z infekcją. Większość gorączek ustępuje w ciągu trzech dni, ale jeśli twoja trwa dłużej, zgłoś się do lekarza.
Czy i kiedy zbijać gorączkę?
Jeśli temperatura osoby jest na tyle wysoka, że powoduje dyskomfort, a nie ma innych objawów lub oznak choroby, należy ją obniżyć. Objawy gorączki można zmniejszyć, zażywając paracetamol lub ibuprofen. Zazwyczaj stosowana dawka to 10 mg/kg masy ciała co cztery godziny. Nie należy podawać aspiryny dzieciom poniżej 16 roku życia ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reya.
Do temperatury 38 stopni Celsjusza nie ma konieczności zażywania leków. Należy pozwolić organizmowi na samoistne zwalczanie infekcji. Jeśli temperatura wynosi ponad 38.5 można wziąć leki przeciwgorączkowe i stale ją kontrolować.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?