Drętwienie kciuka – przyczyny ortopedyczne i neurologiczne

Napisano 04.09.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Drętwienie rąk jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, którego doświadczyła większość osób. Zazwyczaj dolegliwość ta ustępuje samoczynnie lub po kilku minutach. Objawia się usztywnieniem kończyny i zanikiem czucia w palcach dłoni. Często towarzyszy mu także mrowienie, jak i wewnętrzne kłucie. Pacjent może mieć też trudność z poruszaniem palców. Niekiedy problem ten ma dosyć błahą przyczynę, jednak często może on być sygnałem rozwoju groźnych schorzeń. Jeżeli taki stan utrzymuje się permanentnie czy też często nawraca, wówczas należy udać się do lekarza. Jakie mogą być główne przyczyny drętwienia rąk?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Drętwienie kciuka — najczęstsze przyczyny drętwienia rąk

Drętwienie palców u rąk może występować sporadycznie, jak i się powtarzać. Często zdarza się, że drętwe palce są wynikiem trzymania ręki w jednej pozycji tudzież jej uciskania. Może ono pojawić się w ciągu dnia, ale także w nocy. W takiej sytuacji nie ma powodów do zmartwień. Powodem tej dolegliwości mogą być niedobory witamin czy też składników odżywczych, a zwłaszcza magnezu, potasu, wapnia i witamin z grupy B. Wiele pacjentów skarży się wówczas na cierpnięcie palców u rąk, wrażenie kłucia skóra igiełkami i mrowienie. Drętwienie dłoni i palców może wskazywać na pewne problemy zdrowotne, takie jak miażdżyca naczyń krwionośnych, ucisk na nerwy centralne lub obwodowe czy też wynikać z bólu mięśniowego w obszarze barku, czy karku.

Czytaj także:
  • Co powoduje drętwienie twarzy?
  • Różne przyczyny drętwienia kciuka

    Wśród najczęstszych przyczyn tego stanu wymienia się:

    • Przyczyny neurologiczne: ucisk nerwu ręku (ucisk na nerw łokciowy, zespół cieśni nadgarstka, porażenie nerwu promieniowego), radikulopatia szyjna, dyskopatie szyjne. Drętwy kciuk i inne palce mogą być też spowodowane urazami takimi jak: zwichnięcia stawów, skręcenia, stłuczenia, złamania. Inną przyczyną są złe nawyki podczas pracy, ruchy obciążające (np. łokieć golfisty, łokieć tenisisty). Niekiedy takie dolegliwości wskazują na torbiele, guzy nowotworowe, neuropatię obwodową czy stwardnienie rozsiane. Co ważne, przyczyną drętwienia palców jest też udar mózgu,
    • Przyczyny mięśniowe: dotyczą nadmiernego napięcia mięśni czy reakcji zapalnej w ścięgnie. Drętwienie kończyny może też świadczyć o chorobach w obszarze blisko zlokalizowanych mięśni, jak zespół bólu mięśniowo-powięziowego,
    • Zaburzenia krążenia: w przypadku osób po 50. roku życia takie symptomy mogą sugerować miażdżycę, w której to dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych. Takie problemy wynikają też z zakrzepicy żylnej czy zastoju chłonki, do którego dochodzi przez usunięcie czy powiększenie węzłów chłonnych pod pachą,
    • Schorzenia reumatyczne stawów oraz mięśni: może w nich dochodzić do takich objawów, ja właśnie ból, ucisk i drętwienie kciuka i palca wskazującego, jak i całej dłoni,
    • Zwyrodnienia: do drętwienia ręki dochodzi też przez zwyrodnienia obecne w strefie odcinka szyjnego kręgosłupa,
    • Choroby endokrynologiczne: mogą być to problemy z tarczycą, jak i cukrzyca,
    • Zespół górnego otworu klatki piersiowej: wynikają z ucisku na splot ramienny, żyłę podobojczykową, żyłę pachową i tętnice podobojczykową. Jest to zespół neurologicznych oraz naczyniowych objawów, a jednym z nich jest właśnie drętwienie i uczucie mrowienia dłoni,
    • Przyczyny psychogenne: inne przyczyny leżą w psychice człowieka. Mogą być to: nerwica, hipochondria czy depresja.

    Kiedy drętwienie kciuka powinno niepokoić?

    Jeżeli dolegliwości te występują stale, bez widocznej przyczyny i się nasilają, wówczas należy udać się do specjalisty. Lekarz pomoże odnaleźć przyczynę tego zjawiska, jak i wdroży odpowiednie leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Sposób leczenia zależy od przyczyny drętwienia, z tego względu niezbędna jest dokładna diagnostyka. Wykonuje się zazwyczaj tomografię komputerową lub rezonans kręgosłupa, zdjęcie RTG, USG nadgarstka czy też morfologię krwi. Niekiedy wystarczy uzupełnić poziom witamin w organizmie czy też wykonywać regularnie ćwiczenia rozciągające i poprawiające krążenie krwi. Jeżeli dolegliwości są wynikiem rozwoju chorób, wówczas niezbędne okazuje się leczenie farmakologiczne. Silne parestezje pojawiające się nagle bez określonej przyczyny są zawsze powodem do niepokoju. Nie trzeba natomiast martwić się w przypadku, kiedy drętwienie kciuka prawej ręki pojawiło się po intensywnym treningu siłowym.

    Drętwienie kciuka a udar lub guz mózgu

    Co oznacza drętwienie palców u rąk? Niekiedy jest to sygnał rozwoju poważnych schorzeń, takich jak nowotwory mózgu. Objawy te wynikają ze wzrostu ciśnienia śródczaszkowego, któremu mogą też towarzyszyć silne bóle głowy i napady padaczkowe. W przypadku takich symptomów należy udać się do neurologa. Zdarza się też, iż przyczyną drętwienia nadgarstka i ręki jest udar mózgu. Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. W przypadku udaru występują też inne symptomy, takie jak problemy ze wzrokiem, mówieniem, czy też drętwienie kończyny po tej samej stronie, asymetria twarzy. Udar powoduje też zaburzenia świadomości.

    Drętwienie rąk spowodowane uszkodzeniami nerwu łokciowego

    Często za drętwienie tej części ciała odpowiada uszkodzenie nerwu łokciowego. Objawia się przede wszystkim mrowieniem i zaburzeniami czucia małego palca i połowy palca serdecznego. Dolegliwość ta potęguje się zwłaszcza nocą czy też w trakcie długotrwałej pracy na komputerze. Wtedy trzeba odciążyć środkową część łokcia, aby przykre uczucie przeminęło, a przy tym nie doprowadzić do zaniku mięśni kłębika i osłabienia siły mięśniowej.

    Drętwienie kciuka — choroby tarczycy

    Tarczyca to mały gruczoł, który odpowiada za regulację działania całego organizmu. W przypadku, kiedy występuje zaburzenie wydzielania hormonu tyreotropowego, wówczas pojawiają się specyficzne objawy. Różnią się one od siebie w zależności czy nastąpiła niedoczynność, czy nadczynność tarczycy. Znaną przypadłością jest też choroba Hashimoto. Badania dowiodły, iż problemy z tarczycą mogą nasilać zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego (np. artropatię neurogenną). Dochodzi do niej przez obrzęk tkanek znajdujących się wokół układu obwodowego, przez co następuje drętwienie rąk. Niezbędne jest wtedy rozpoczęcie leczenia hormonalnego. Leki te są przepisywane na receptę. E-recepta to wielkie ułatwienie, dzięki któremu szybko możesz uzyskać receptę od lekarza, którą wykupisz w każdej aptece. 

    Zespół cieśni nadgarstka a drętwienie kciuka

    Mrowienie w kciuku prawej ręki może być też objawem zespołu cieśni nadgarstka. Przytrafia się zwłaszcza osobom trenującym na instrumentach, pracującym przy komputerze, jak i wykonującym prace manualne. Zdarza się też u kobiet w ciąży. Ułożenie dłoni i wykonywanie tych samych czynności przez długi czas doprowadza do stanu zapalnego i obrzęku. Obecne w kanale nadgarstka nerw zostaje wówczas uciśnięty, co objawia się mrowieniem i drętwieniem rąk. Przypadłość ta może skutkować zanikiem mięśni kłębu kciuka i doprowadzić do osłabienia chwyty. Nieprzyjemne drętwienie odczuwalne jest zwłaszcza w nocy, nie tylko w obszarze nadgarstka, ale też palca środkowego, wskazującego, kciuka oraz części palca serdecznego.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.