Co powoduje drętwienie twarzy?

Napisano 14.03.2023 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Drętwienie twarzy może zarówno wynikać z zaburzeń elektrolitowych, jak i świadczyć o poważniejszych chorobach. Jakie są najczęstsze przyczyny tego typu dolegliwości? Co robić w sytuacji jej zauważenia? Czy to może być udar? Odpowiadamy na wszystkie pytania w artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Drętwienie twarzy — objawy

Drętwienie twarzy jest inaczej określane przez pacjentów także jako: sztywnienie twarzy, cierpnięcie skóry twarzy, mrówki na twarzy, pieczenie, pulsowanie, ciarki na twarzy, uczucie przechodzenia prądu czy też uczucie ciepła albo zimna na skórze. Objaw ten wymaga konsultacji z lekarzem, jeśli powtarza się regularnie, utrzymuje się dłużej lub towarzyszą mu inne dodatkowe symptomy. 

Czytaj także:
  • Drętwienie kciuka – przyczyny ortopedyczne i neurologiczne
  • Co jest przyczyną drętwienia twarzy?

    Uczucie mrowienia na twarzy stanowi często efekt zaburzeń elektrolitowych. Taki objaw może wynikać z niedoboru wapnia, magnezu czy też fosforanów [1]. Poza drętwieniem twarzy mogą wystąpić również: ból głowy, nadmierne zmęczenie czy też inne symptomy typowe dla niedoboru danego pierwiastka. Leczenie polega na przywróceniu równowagi elektrolitowej, poprzez zmodyfikowanie diety czy też suplementację, a w cięższych przypadkach — dożylne podanie preparatów elektrolitowych [1]. 

    Odpowiednie badania w kierunku zaburzeń elektrolitowych można wykonać po uzyskaniu skierowania od lekarza lub bez skierowania, prywatnie. Najszybszym sposobem jest umówienie się na teleporadę lub e-wizytę bez udawania się na wizytę do gabinetu. Gdy rozpoznanie zostanie postawione i stan pacjenta nie jest ciężki, lecz wymaga jedynie modyfikacji diety lub suplementacji, wizyta z lekarzem celem uzyskania recepty także może się odbyć zdalnie. Dzięki rozwiązaniom takim jak e-recepta można uzyskać bardzo szybko pomoc. 

    Inne możliwe przyczyny drętwienia twarzy to [2]: 

    • alergia — niektóre reakcje alergiczne mogą dawać nietypowe objawy, w tym również drętwienie lub mrowienie twarzy,
    • migrena — wiele osób chorujących na migrenę odczuwa poza bólem głowy także pulsowanie lub drętwienie twarzy. Częstotliwość epizodów migrenowych można zmniejszyć poprzez leczenie profilaktyczne, natomiast w przypadku ataku należy zastosować metody doraźne (leki przeciwbólowe), 
    • przebycie zabiegu stomatologicznego, np. podrażnienie nerwu trójdzielnego lub twarzowego podczas wyrywania zęba,
    • uraz twarzy.

    Drętwienie lewej strony twarzy — co może oznaczać?

    Drętwienie jednej strony twarzy to ważny znak ostrzegawczy, który może świadczyć o przemijającym ataku niedokrwiennym lub nawet udarze [2] [3]. W przypadku przemijającego ataku niedokrwiennego objawy utrzymują się przez kilka minut i ustępują samoistnie, natomiast udar jest bardzo niebezpiecznym stanem, ponieważ może poskutkować trwałym uszkodzeniem mózgu w wyniku niedokrwienia. 

    Drętwienie prawej strony twarzy — o czym świadczy?

    Drętwienie prawej strony twarzy może świadczyć, podobnie jak uczucie mrowienia na twarzy po lewej stronie, o udarze. Charakterystyczna oznaki tego niebezpiecznego stanu to [3] [4]: 

    • jednostronne drętwienie lub opadanie twarzy,
    • niewyraźne mówienie,
    • niewyraźne widzenie,
    • nudności i/lub wymioty,
    • osłabienie mięśni kończyn, 
    • silny ból głowy,
    • trudności w zrozumieniu mowy, 
    • trudności z utrzymaniem równowagi, 
    • zawroty głowy.

    Czy drętwienie twarzy jest zwiastunem poważnej choroby?

    Drętwienie twarzy może zwiastować poważniejszą chorobę. Poza wspomnianym powyżej udarem inne możliwe przyczyny to także [2] [4]: 

    • borelioza, 
    • napad padaczkowy,
    • neuralgia nerwu trójdzielnego,
    • neuropatia alkoholowa,
    • porażenie Bella,
    • półpasiec
    • skurcz połowiczy twarzy (HFS), 
    • stwardnienie rozsiane,
    • zapalenie zatok,
    • zespół Tourette’a 
    • zwyrodnienie kręgów szyjnych.

    Omawiamy je po kolei poniżej. 

    Borelioza

    Wczesna postać choroby odkleszczowej boreliozy może się objawiać poprzez opadanie kącika ust oraz tzw. mrówki na twarzy. Inne charakterystyczne symptomy to także zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza (tzw. rumień wędrujący) oraz ogólne objawy grypopodobne (bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy) [5].

    Napad padaczkowy

    Poprzez drętwienie policzków lub nawet całej twarzy może się objawiać padaczka (epilepsja). Przyczyny tej choroby neurologicznej są bardzo zróżnicowane, począwszy od predyspozycji genetycznych, przez urazy układu nerwowego, po różne choroby zwyrodnieniowe, a także udary [6]. 

    Neuralgia nerwu trójdzielnego

    Za drętwienie twarzy może odpowiadać neuralgia nerwu trójdzielnego. Nerw zaliczany do grupy nerwów czaszkowych występuje symetrycznie po obu stronach twarzy, odpowiada za odbiór wrażeń zmysłowych ze strefy czołowej, szczękowej oraz żuchwowej [7]. Jego podrażnienie, ucisk lub uszkodzenie mogą wywołać nerwoból odczuwany jako mrowienie, pieczenie lub nawet silny i odrętwiający ból. 

    Neuropatia alkoholowa

    Polineuropatia obwodowa występuje u nawet 50% osób uzależnionych od alkoholu. Choroba ta polega na uszkodzeniu nerwów obwodowych i zaburzeniu przewodnictwa nerwowego. Chory może odczuwać niewielkie mrowienia i drętwienia, mieć zaburzone czucie głębokie, a także odczuwać różne dolegliwości bólowe [8].

    Porażenie Bella

    Samoistny, nagły i jednostronny paraliż twarzy może świadczyć o porażeniu Bella. Uszkodzenie nerwu twarzowego powoduje nie tylko częściowe lub całkowite sparaliżowanie twarzy, ale także dodatkowe objawy, takie jak np.: utrata zdolności mrugania, łzawienie z oczu lub trudności w przyjmowaniu pokarmu [9]. Leczenie opiera się na glikokortykosteroidach oraz, jeśli porażenie jest związane z zakażeniem bakteryjnym albo wirusowym, antybiotykach lub preparatach przeciwwirusowych. 

    Półpasiec

    Drętwienie twarzy może wynikać także z infekcji wirusem ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Zaburzenia czuciowe poprzedzają charakterystyczny objaw w postaci bolesnej lub swędzącej wysypki [10]. Najczęściej leczenie jest wdrażane po pojawieniu się zmian skórnych, opiera się ono na lekach przeciwwirusowych, przeciwbólowych oraz antyhistaminowych.

    Stwardnienie rozsiane

    Drętwienie czoła lub innych obszarów twarzy może stanowić wczesny objaw stwardnienia rozsianego. Przewlekła choroba o postępującym charakterze prowadzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, co daje różnorodne symptomy neurologiczne [11]. Jej przyczyna nie jest znana, przypuszcza się, że do jej rozwoju dochodzi wskutek zaburzeń w procesach neurodegeneracyjnych oraz funkcjonowaniu układu odpornościowego.

    Zapalenie zatok

    Możliwe jest również osłabione czucie lub drętwienie twarzy od zatok. Objaw ten jest mało powszechny, ale zdarzają się takie przypadki [12] [13]. Inne symptomy typowe dla zapalenia zatok to także [14]: 

    • ból lub uczucie rozpierania twarzy, 
    • niedrożność nosa, 
    • wydzielina  nosa, 
    • uczucie drapania w gardle,
    • upośledzony węch.

    Zespół Tourette’a

    Mrowienie, pieczenie lub drętwienie twarzy może stanowić także jeden z tików w przebiegu choroby Tourette’a. Zaburzenie to ma niejasną przyczynę, zauważono, że występuje rodzinnie oraz może się łączyć z ADHD i zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi [15]. 

    Zwyrodnienia kręgów szyjnych

    Drętwienie twarzy o niejasnej przyczynie może wskazywać również na choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, w tym w szczególności zmiany w obrębie kręgów szyjnych. Charakterystycznych objawem jest wtedy również ból okolicy szyi, zarówno łagodny, jak i silny, a nawet ograniczający możliwość poruszania szyją. Dyskopatia może powodować także trudności z sięganiem ręką ponad głowę oraz utrzymaniem przedmiotów [16].

     

    Źródła:

    1. https://www.osmosis.org/answers/electrolyte-imbalances [dostęp: 04.02.2023 r.]

    2. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/face-numb-causes [dostęp: 04.02.2023 r.]

    3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/326530 [dostęp: 04.02.2023 r.]

    4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/326129 [dostęp: 04.02.2023 r.]

    5. https://www.kleszcze.info.pl/borelioza [dostęp: 04.02.2023 r.]

    6. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/146293,padaczka [dostęp: 04.02.2023 r.]

    7. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/152920,klasyczny-nerwobol-nerwu-trojdzielnego [dostęp: 04.02.2023 r.]

    8. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/81417,choroby-somatyczne-spowodowanie-uzywaniem-alkoholu [dostęp: 04.02.2023 r.]

    9. https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/305390,porazenie-bella-idiopatyczne-porazenie-nerwu-twarzowego-przyczyny-objawy-i-leczenie [dostęp: 04.02.2023 r.]

    10. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-wirusowe/158210,polpasiec [dostęp: 04.02.2023 r.]

    11. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151119,stwardnienie-rozsiane [dostęp: 04.02.2023 r.]

    12. https://myhealth.alberta.ca/Health/Pages/conditions.aspx?hwid=facpn [dostęp: 04.02.202

    13. Tribich S, Mahoney CJ, Davies NW. Silent sinus syndrome: an unusual case of facial numbness. Pract Neurol. 2018 Dec;18(6):494-496. doi: 10.1136/practneurol-2017-001807. Epub 2018 Jul 20. PMID: 30030411.

    14. https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/179617,zapalenie-zatok-przynosowych [dostęp: 04.02.2023 r.]

    15. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151317,zespol-tourettea [dostęp: 04.02.2023 r.]

    16. https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/247230,dyskopatia-w-odcinku-szyjnym-kregoslupa [dostęp: 04.02.2023 r.]

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.