Dieta na zgagę, czyli jak sobie pomóc w przypadku nawracającej zgagi

Napisano 26.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Dolegliwości takie jak pieczenie oraz uczucie palenia w żołądku, które wynikają z cofania się treści pokarmowych z żołądka do przełyku, podobnie jak kwaśny posmak w ustach, świadczą o problemie, jakim jest zgaga. Dieta w tym przypadku odgrywa ogromne znaczenie. Dzięki niej pacjent może w znacznym stopniu złagodzić objawy zgagi. Należy pamiętać, że nieleczona zgaga może przyczynić się do poważnych uszkodzeń przełyku oraz doprowadzić do refluksu, dlatego jeśli pacjent ma problemy ze zgagą, powinien ograniczyć spożywanie produktów, które mogą przyczynić się do rozwoju tej nieprzyjemnej dolegliwości. Co jeść, gdy ma się zgagę i jakich produktów unikać? Jakich produktów unikać przy zgadze w ciąży? Po więcej informacji zapraszamy do artykułu zamieszczonego w naszym serwisie!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Dieta na zgagę — czego unikać?

Jeśli chodzi o problem, jakim jest zgaga, dieta w tym przypadku powinna zostać dobrana w taki sposób, by w żaden sposób nie obciążać żołądka. Pamiętać należy przy tym, że lekceważona i długo nieleczona zgaga może stać się przyczyną schorzenia, jakim jest refluks, którego leczenie najczęściej jest długotrwałe. Choroba ta wymagać może już pilnego kontaktu z lekarzem, ponieważ nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań. W Internecie znaleźć można wiele informacji, jakie produkty nie są dozwolone przy zgadze. Założenia diety przy zgadze mają na celu pozbycie się uczucia pieczenia i bólu. Do wystąpienia zgagi przyczynia się między innymi alkohol oraz palenie, dlatego jeśli pacjent chce uporać się z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia w okolicach mostka, powinien unikać palenia i spożywania alkoholu.

Czytaj także:
  • Zgaga po alkoholu – czy to powód do obaw?
  • Czego nie jeść przy zgadze? Dieta na zgagę powinna być wolna od pikantnego jedzenia oraz ostrych przypraw. Przy zgadze nie zaleca się również jedzenia tłustego mięsa, wędlin oraz sosów. Tłuste potrawy mają ponadto negatywny wpływ na organizm, wpływając niekorzystnie na jego ogólne funkcjonowanie.

    Jak powinna wyglądać dieta podczas zgagi?

    Jaka dieta przy zgadze powinna jeszcze być uwzględniona? Nie jest zalecane między innymi jedzenie czekolady, a także owoców cytrusowych. Występowaniu zgagi sprzyjać może również często spożywana mocna herbata i kawa, dlatego jeśli pacjenta męczy ta dolegliwość, powinien unikać picia wyżej wymienionych napojów. Postępowanie przy diecie powinno wiązać się również z unikaniem spożywania napojów gazowanych – zawierających kofeinę. Przy zgadze nie są wskazane również ciężkostrawne warzywa. Do takich warzyw zalicza się między innymi ziemniaki (zwłaszcza w postaci frytek lub chipsów), kapustę, pomidory, brukselkę, cebulę, czosnek, szparagi oraz pory. Skuteczne może okazać się również wyeliminowanie z jadłospisu produktów, które są przetwarzane (typu fast food). Ważne jest również unikanie spożywania węglowodanów, które dodatkowo może doprowadzić do schorzenia, jakim jest otyłość. Nie jest zalecane również spożywanie kwaśnych owoców oraz robionych z nich soków.

    Uczucie pieczenia towarzyszące zgadze jest bardzo nieprzyjemne, dlatego część pacjentów przyjmuje tabletki na zgagę. Wygodnym sposobem na otrzymanie niezbędnych medykamentów może okazać się skorzystanie z recepty online. Dzięki niemu można już w kilka chwil otrzymać SMS-em kod na niezbędne leki, bez konieczności tradycyjnej wizyty u lekarza.

    Jak jeść, żeby nie cierpieć na zgagę?

    Jeśli u pacjenta wystąpiła zgaga, dieta jest równie ważna, jak sam sposób jedzenia. Pamiętać należy, by posiłki spożywane były regularnie. Jeść należy w taki sposób, aby się nie przejadać – najlepiej jeść 5-6 małych posiłków, a każdy kęs dokładnie przeżuwać. Uniknie się wówczas przejedzenia, poza tym nie będzie następowało cofanie się treści pokarmowych z żołądka do przełyku. Postępowanie przy diecie wiąże się również ze spożywaniem potraw o umiarkowanej temperaturze. Dzięki temu dieta przy zgadze pozwoli uniknąć podrażnienia przełyku pacjenta.

    Uwagę należy również zwrócić na to, by kolacja jedzona była najlepiej około 3 godziny przed snem. Pamiętać należy również, by przynajmniej na 2 godziny po posiłku nie kłaść się spać (nie jest wskazana pozycja leżąca), a także ograniczać przez ten czas na jakiekolwiek aktywności. Co jeść na zgagę przy problemach z przełykaniem? Jeśli pacjent ma problemy z przełykaniem jedzenia, wówczas w jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim potrawy wilgotne. Przełykanie ułatwiają również dania, których konsystencja zbliżona jest do konsystencji papki.

    Produkty wskazane w diecie w przypadku częstej zgagi

    Jeśli u pacjenta wystąpi zgaga, dieta w tym przypadku odgrywa ogromne znaczenie. Co jeść przy zgadze? Dla poprawienia stanu zdrowia wskazane jest spożywanie chudego mięsa, w tym chudego schabu oraz cielęciny. Według statystyk sprawdzić się może również spożywanie chudych przetworów mlecznych, do których zalicza się między innymi chude mleko, niskotłuszczowe jogurty, a także kefiry i maślanki. Ważne są również warzywa takie jak buraki, marchew oraz szpinak. Sprawdzić się mogą również soki z marchwi, ogórków, buraków oraz rzodkwi, które neutralizują cofający się pokarm, a także surówka zawierająca wyżej wymienione produkty.

    Aby zapobiec zgadze, warto pić wodę i napoje niegazowane w ilości minimum 1,5 litra dziennie, a także herbaty ziołowe oraz spożywać świeże zioła (bazylia, oregano) lub napary ziołowe. Ważne jest również gotowanie potraw (gotowane potrawy nie podrażniają żołądka). O skuteczności diety przy zgadze decydują również spożywane przez pacjentów potrawy duszone lub pieczone w folii. Na zgagę dobre jest również pieczywo białe. Przy zgadze można jeść jajka – najlepiej sprawdzi się ścięta jajecznica bez boczku, grzybów, czy też ciężkostrawnych dodatków.

    Zgaga w czasie ciąży — jak jeść i czego nie włączać do diety?

    Bardzo często zgaga może nasilać się w czasie ciąży. Pojawić się może już w pierwszym trymestrze, jednak szczególnie nasila się w drugim i trzecim trymestrze. Jeśli ciężarnej doskwiera zgaga, dieta może okazać się niezwykle pomocna. Co można jeść przy zgadze w ciąży? Na zgagę w ciąży sprawdzić się mogą napary z ziół (mięta lub rumianek). Polecane są również napary z imbiru, a także dodawanie imbiru do potraw (pod warunkiem, że ciężarna nie ma nadciśnienia). Zalecane jest picie mleka, naturalnych maślanek, kefirów i jogurtów naturalnych. Sprawdzić może się również siemię lniane. Jeśli u kobiety w ciąży pojawi się zgaga, czego unikać, by dolegliwości jeszcze bardziej nie nasilały się? Przede wszystkim nie należy przejadać się przed spaniem, ponadto nie zaleca się spożywania zbyt dużej ilości słodyczy. Nie jest wskazane również noszenie obcisłych ubrań oraz spanie w niewłaściwej pozycji, np. za nisko.

     

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.