Częste krwotoki z nosa – o czym mogą świadczyć?

Napisano 08.10.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pacjenci zmagający się z nawracającymi krwotokami z nosa powinni skonsultować się z lekarzem, by ten ustalił przyczynę dolegliwości. Krwotokiem z nosa kończą się bowiem nie tylko urazy – częste krwotoki z nosa mogą wskazywać na poważne choroby oraz nadużywanie niektórych leków. Jakie mogą być przyczyny tego problemu. Odpowiedzi znaleźć można poniżej. Podpowiadamy też, co robić przy krwawieniu z nosa.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Częste krwotoki z nosa — czy są zwiastunem poważniejszej choroby?

Krwawienie z nosa jest przypadłością, z którą zmagają się osoby w różnym wieku obu płci. Pojawienie się krwi na chusteczce podczas wydmuchiwania nosa, czy też silniejszy krwotok z nosa mogą wiązać się z różnorodnymi przyczynami. O ile pojawiający się sporadycznie katar z krwią nie musi wiązać się z żadną poważną chorobą i często jest po prostu związany z uszkodzeniem śluzówki w związku z infekcją, częstym wydmuchiwaniem nosa, czy też stosowaniem niektórych leków do nosa, to już częste krwotoki z nosa mogą wskazywać na poważną chorobę. Ze względu na to, że powody krwotoku z nosa mogą być różne, nie należy tego objawu lekceważyć i dobrze skonsultować się z lekarzem, który zleci badania niezbędne do postawienia diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia.

Czytaj także:

Krwawienia z nosa mogą wskazywać między innymi na problem zaburzeń krzepnięcia krwi lub na nadciśnienie tętnicze. Do problemu mogą przyczyniać się choroby zakaźne, którym towarzyszy gorączka, poza tym krew często występuje przy urazach okolicy nosa bądź przy skrzywieniu przegrody nosowej. Do krwawień z nosa przyczyniać się mogą też stany zapalne błony śluzowej, miażdżyca, a nawet skazy krwotoczne i nowotwory nosa lub zatok. Problem stanowić mogą również inne dolegliwości, które wpływają na ogólny stan zdrowia pacjenta, w tym cukrzyca, awitaminoza C, choroby nerek i wątroby. Nie jest też wykluczony krwotok wewnętrzny. Objawy krwawienia nie powinny być zatem lekceważone.

Jeśli nos krwawi często, najlepiej zgłosić się do lekarza, który znajdzie przyczynę dolegliwości i ustali leczenie. Jeśli w związku z krwawieniem z nosa konieczne będzie przyjmowanie leków na receptę przez dłuższy czas, warto pamiętać, że lekarz nie musi pacjenta widzieć osobiście, by wystawić mu receptę. Możliwa jest też recepta online, co bywa przydatne, gdy pacjent z krwawieniami w nosie nie może zarejestrować się stacjonarnie w dogodnym terminie.

Częste krwotoki z nosa a podrażnienie błony śluzowej nosa — co je powoduje?

Jak wspominano już wcześniej, krew z nosa przyczyny może mieć różne, dlatego problemu nie należy lekceważyć, zwłaszcza jeśli zdarza się nagminnie. Pacjenci zadający sobie pytanie, dlaczego często leci krew z nosa, nie zawsze są świadomi tego, że problem może wiązać się z podrażnieniem śluzówki nosa związanym z suchym powietrzem, stosowaniem niektórych leków obkurczających błonę śluzową itd. W przypadku uszkodzenia śluzówki czynnikami chemicznymi lub termicznymi również może pojawiać się krwawienie z nosa, poza tym bardzo często to zapalenie śluzówki będące wynikiem infekcji stanowi problem. Przyczyny krwawienia z nosa z jednej dziurki to często również polipy i ziarniniaki.

Jak postępować przy częstych krwotokach z nosa?

Częste krwotoki z nosa mogą być dla pacjenta bardzo uciążliwe, ale przede wszystkim należy wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, gdy pojawia się problem krwotoku. Gdy u pacjenta pojawia się krew z nosa, nie należy przyjmować pozycji leżącej na plecach, ponieważ w tej sytuacji krew może zacząć spływać do gardła. Najlepiej, aby pacjent usiadł i skupił się na tym, jak zatrzymać krwotok z nosa bezpiecznie. Głowę należy pochylić do przodu, poza tym w tej sytuacji dobrze uciskać skrzydełka nosa. Pomocnym rozwiązaniem przy krwotokach z nosa są też chłodne okłady na kark oraz okłady umieszczane na grzbiecie nosa, które przyczynią się do zwężenia naczyń krwionośnych i prowadzić będą do zatrzymania krwawienia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.