Czego objawem mogą być szumy w głowie i jak je leczyć?

Napisano 16.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Szumy w głowie i uszach to problem, który wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. Jego przyczyną może być wiele schorzeń organicznych, ale może być to również objawem zaburzeń emocjonalnych lub psychicznych. W przypadku pojawienia się nietypowych dźwięków w głowie, koniecznie należy poddać się poszerzonej diagnostyce, by sprawdzić, czym są spowodowane. Dźwięki w głowie i uszach mogą wiązać się np. ze stresem lub narażeniem na hałas, ale mogą również być objawem miażdżycy, zwyrodnienia kręgosłupa czy nawet nowotworu. By dobrać najlepsze leczenie, w pierwszej kolejności konieczna jest zatem diagnoza przyczyny szumów głowy, a tym zajmie się lekarz. Poniżej dowiesz się, co warto wiedzieć o szumach usznych, ich przyczynach, diagnostyce i sposobie leczenia. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Szumy w głowie a szumy uszne – czy to jest to samo?

Pacjenci coraz częściej zgłaszają się do lekarzy, gdyż odczuwają szumy w głowie, czy też w uszach. Jest to ten sam objaw, choć opisywany przez pacjentów w inny sposób, stąd różne nazwy. Szumy uszne, czy też szumy w głowie, to nietypowe wrażenia słuchowe, które pacjent odbiera mimo braku obecności bodźca zewnętrznego, który mógłby je wytwarzać. Szumy mogą pojawiać się w jednym lub drugim uchu, ale mogą również dokuczać pacjentowi obustronnie, przez co ma on wrażenie, że dolegliwość obejmuje całą głowę. Również sam charakter dźwięku i jego natężenie mogą być różne, ponadto dolegliwość może być przejściowa lub stała. Wyróżnić można: 

Czytaj także:
  • Szumy obiektywne – w czasie badania (np. stetoskopem) lekarz jest również w stanie je usłyszeć. 
  • Szumy subiektywne – słyszy je wyłącznie sam pacjent i związane są z zaburzeniami słuchu lub nieprawidłową pracą układu nerwowego. 

Ustalenie przyczyny szumów w głowie nie jest najłatwiejsze, a pacjent może być kierowany do różnych specjalistów w celu wykluczenia niektórych schorzeń lub ich potwierdzenia oraz postawienia konkretnej diagnozy. W wielu przypadkach konieczne są dobrane przez lekarza leki, a wówczas warto pamiętać o możliwości skorzystania z recepty online. Gdy dolegliwości są nasilone, a opakowanie leku dobiega końca, to najłatwiejszy i najszybszy sposób, by uzupełnić lek. 

Szumy w głowie a stres.

Osoby, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi i są narażone na przewlekły stres, bardzo często odczuwają nieprzyjemne szumy w głowie. Jeśli zatem pacjent zauważa u siebie szumy w głowie, a stres ewidentnie je nasila i dodatkowo pojawiają się inne objawy towarzyszące, jak np. ucisk w klatce piersiowej, przyspieszenie akcji serca czy duszności, wskazaniem może być zmiana trybu życia. Redukcja lub wyeliminowanie stresu, techniki relaksacyjne, a także więcej czasu na wypoczynek ciała i umysłu mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji. W niektórych przypadkach konieczne będzie również wdrożenie farmakoterapii lub psychoterapii.

Szumy w głowie – przyczyny.

Ciężko jednoznacznie postawić diagnozę, gdy u pacjenta występują szumy w głowie. Należy wiedzieć, że przyczyn dolegliwości może być bardzo dużo, podobnie jak czynników ryzyka ich powstawania. Do szumów w uszach przyczynić mogą się zarówno zaburzenia organiczne, jak i te powiązane ze sferą emocjonalną bądź psychiczną. Do szumów usznych przyczyniać może się przebywanie w nadmiernym hałasie, głuchota starcza, niektóre używki (alkohol, kofeina, nikotyna), a także wspomniany już stres. Przyczyn może być jednak znacznie więcej:

  • Do subiektywnych szumów w głowie prowadzić mogą niektóre urazy i infekcje. Problemem mogą być różnego rodzaju problemy z odcinkami drogi słuchowej, w tym z uchem zewnętrznym, środkowym i wewnętrznym, a także z nerwem słuchowym. Problemem może być na przykład nadmiar woskowiny w uchu lub otoskleroza, a nawet problemy z błędnikiem. Do szumów w uszach przyczyniać mogą się również problemy z ciśnieniem tętniczym (niedociśnienie lub nadciśnienie), a także niedokrwistość. Nie można wykluczyć, że szumy w głowie przyczyny mają związane z problemami z kręgosłupem szyjnym (zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym). Należy ponadto pamiętać, że mogą być konsekwencją przyjmowania niektórych leków, w tym między innymi środków odwadniających, NLPZ czy kwasu acetylosalicylowego oraz nadużywania antybiotyków. Nie można wykluczyć tu również depresji, a także niektórych zaburzeń psychicznych oraz problemów z zaburzeniami pracy tarczycy lub cukrzycą. 
  • Obiektywne szumy w głowie zazwyczaj wiążą się z chorobami naczyniowymi. Mowa może być między innymi o zwężeniach lub malformacjach żyły tętniczej. Problemem może być miażdżyca, ale nie można zapominać także o możliwych guzach ucha środkowego. Do szumów prowadzić mogą również pewne choroby stawowe i mięśniowe. Ich przyczyną może być również ciało obce w uchu – np. owad, który do niego się dostał. 

Szum w uchu, od czego zacząć diagnostykę?

Pacjent, któremu doskwierają szumy w głowie, powinien dokładnie opisać ich charakter, dźwięk i natężenie lekarzowi. W czasie wywiadu cenne są wszystkie informacje, w tym przypuszczana przez pacjenta lokalizacja szumu, a także okoliczności, gdy on się pojawia. Lekarza może interesować również historia medyczna pacjenta i jego aktualny stan zdrowotny, a także jakość życia pacjenta i jego codzienność. Mowa o przebytych wypadkach i urazach, przyjmowanych lekach, chorobach towarzyszących, a nawet o rodzaju wykonywanego zawodu, bo ten także może powodować szum w uchu. Od czego warto zacząć diagnostykę? Z pewnością po wywiadzie pacjent zostanie skierowany na badania laboratoryjne, ponadto może otrzymać skierowania do specjalistów, w tym między innymi do laryngologa, gdy lekarz podejrzewa schorzenia laryngologiczne, a także do neurologa, ortopedy, chirurga, psychologa bądź psychiatry, zależnie od informacji z wywiadu medycznego.  

Jak leczyć szumy w głowie?

Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się szumów usznych i trzeba powiedzieć, że niekiedy jest to wyzwanie stawiane przed lekarzami reprezentującymi różne dziedziny. By bowiem leczyć szumy w głowie, przede wszystkim należy dojść do ich źródła, co nie zawsze jest prostym zadaniem. Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć szumy w głowie, musisz wiedzieć, że same w sobie nie są one chorobą, więc nie można ich leczyć. Można natomiast próbować leczyć przyczynę szumów w głowie. Spora część przypadków szumów usznych wymaga zabiegu chirurgicznego. Konieczna może być również dobrana do przyczyny problemu farmakoterapia. Na tym jednak nie koniec – w grę wchodzić może również potrzeba psychoterapii, wprowadzenie technik relaksacyjnych i zmiana trybu życia. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.