Kaszak na głowie — co to jest i jak się go pozbyć?

Napisano 11.10.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kaszaki są niewielkimi torbielami, które powstają najczęściej na skórze głowy, powiece, czy karku. Nieleczone mogą powodować zakażenia, a nieprawidłowo usunięte mogą być przyczyną powstawania blizn. Niezwykle istotne jest ich prawidłowe rozpoznanie. Dowiedz się, co to jest kaszak, jaki ma wpływ na wypadanie włosów oraz jak usunąć kaszaka na głowie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kaszak na głowie — czym jest?

Kaszak to mała torbiel, czyli narośl na skórze, która najczęściej pojawia się w okolicy gruczołów i mieszków włosowych. Ma postać małych, podskórnych guzków. Zwykle osiągają wielkość kilku milimetrów lub centymetrów. Jak wygląda kaszak na głowie? Jest to niewielka cysta w kolorze skóry, wypełniona białą i żółtą płynną treścią. Charakteryzuje go ciemny punkt występujący na jego powierzchni, czyli zablokowany przewód mieszka włosowego. Ropiejący kaszak na głowie jest zazwyczaj niegroźną zmianą skórną, jednak powoduje spory dyskomfort. Czasem zmiany są jednak kierowane do badania histopatologicznego pod kątem nowotworu, dotyczy to najczęściej zmian o wielkości powyżej 5 cm. Dlatego istotne jest, aby obserwować jego wielkość i barwę. Kaszak może występować częściej u mężczyzn niż u kobiet. Nie rozwijają się one z kolei u małych dzieci. Kaszaki poza owłosioną skórą głowy, często powstają w okolicach szyi oraz na powiekach. 

Czytaj także:

W przypadku wątpliwości dotyczących rozpoznania kaszaków najlepiej skonsultować się z dermatologiem. Lekarz pomoże w dobraniu odpowiednich leków. Recepta online ułatwi leczenie nawet bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. 

Dlaczego kaszaki pojawiają się na głowie?

Do przyczyn powstawania kaszaków zaliczyć można nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Źle dobrana pielęgnacja może przyczyniać się do zapchania gruczołów i mieszków włosowych. Przyczyny mogą być również genetyczne lub mechaniczne jak na przykład uszkodzenie czy otarcie skóry głowy. Częstą przyczyną występowania zmian jest również zakażenie wirusem HPV.

Kaszaki to dość częste zmiany skórne, mogą wystąpić w każdym wieku. Najczęściej pojawiają się na głowie lub szyi. Z reguły są niewielkie, jednak zdarzają się dość sporych rozmiarów, co nie jest komfortowe. Jeśli mieści się w miejscu widocznym stanowi defekt kosmetyczny, dlatego większość pacjentów decyduje się na chirurgiczne wycięcie kaszaka.

Czym jest kaszak?

W warstwie skóry właściwej gruczoły łojowe wydzielają oleistą substancję, która natłuszcza włosy i skórę oraz chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Gdy przewód wyprowadzający z gruczołu olejowego (łojowego) jest zablokowany, tworzy się kaszak.

Nadmiar sebum gromadzi się wewnątrz gruczołu, który tworzy torbiel i jest wypełniony zrogowaciałym naskórkiem.

Kaszak potocznie nazywany jest z tego powodu torbielą zastoinową gruczołu łojowego. Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje kaszaków – prawdziwe i rzekome. Kaszaki prawdziwe mają często podłoże genetyczne. Kaszak rzekomy powstaje wskutek zablokowania ujścia gruczołów łojowych.

Jak wygląda kaszak?

Kaszak wyglądem przypomina większą, cielistą krostę. Taka narośl, zwana torbielą, ma zwykle nie więcej niż kilka centymetrów średnicy. Ma postać okrągłych, twardych zgrubień, które zawierają mieszaninę sebum (oleju), cholesterolu i martwych komórek skóry. Jeśli zmiana jest duża, często staje się żółta lub biała. W dotyku może być miękki lub twardy i będzie się łatwo przesuwał pod naciskiem palca. Na jego powierzchni może być widoczna ciemna plamka. Jeśli dojdzie do zakażenia, pojawia się zaczerwienienie i ból.

Torbiele, nerwiaki, ropnie i tłuszczaki.

Osoby bez doświadczenia w tej dziedzinie mogą pomylić zaskórniki z innymi zmianami skórnymi, takimi jak tłuszczaki (rodzaj łagodnego guza pojawiającego się pod skórą), ropnie czy nerwiaki.

Prosaki to małe, białe lub żółtawe guzki występujące na twarzy (często wokół oczu). Elektrokoagulacja jest stosowana do usuwania tych drobnych grudek ze skóry, gdzie pojawiają się one jako małe ziarenka. Tłuszczaki to łagodne guzy, które w swojej najczęstszej postaci wyglądają jak miękkie guzki. Zbudowane są z łącznotkankowej torebki, wypełnionej tłuszczem. Zwykle usuwa się je chirurgicznie. Nerwiaki skórne w przypadku zaniedbania mogą stać się złośliwe. Rozwijają się pod osłonami nerwów skórnych, uciskając sąsiednie włókna nerwowe i powodując ból. Usuwa się je chirurgicznie. Ropnie są łatwe do zauważenia, ponieważ powodują zaczerwienienie skóry wokół nich i są niezwykle bolesne. W ciągu kilku dni wypełnią się ropą. Większość czyraków skóry goi się samoistnie, nie pozostawiając blizn. Jeśli zauważysz zmiany w wyglądzie skóry — czy to pęcherze lub płynu wyciekającego — skonsultować się z lekarzem, który może dokonać dokładnej diagnozy.

Jak usunąć kaszaka?

Przed rozpoczęciem leczenia, należy rozróżnić kaszaka od tłuszczaka. Tłuszczaki są zmianą bardziej miękką i mają tendencję do powiększania.

Jeśli kaszak na głowie pękł i nie powstał stan zapalny, to nie wymaga on leczenia. W przypadku wystąpienia nadkażenia należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Jeśli jednak jest to konieczne, leczenie najczęściej polega na nakłuciu zmiany i usunięciu jego zawartości. W niektórych przypadkach lekarze zalecają usunięcie chirurgiczne. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo jego nawrotu. Usunięcie chirurgiczne wykonywane jest przy użyciu znieczulenia miejscowego.

Dosyć popularną metodą leczenia jest również wymrażanie torbieli. Krioterapia polega na zamrażaniu i odmrażaniu zmiany skórnej. Jest do leczenie bezbolesne i niesie ze sobą mniejsze ryzyko wystąpienia blizn niż w przypadku leczenia chirurgicznego.

Jeżeli wystąpi nadkażenie w miejscu występowania kaszaków, zaleca się stosowanie antybiotyków. 

Domowe sposoby na kaszaki na głowie

Do najbardziej popularnych domowych metod walki z kaszakami zalicza się okłady ze skrzypu polnego. Skrzyp polny wspomaga pracę gruczołów łojowych. Wystarczy zaparzyć skrzyp i za pomocą waty przykładać w miejscu powstania zmiany. Pomocne również mogą okazać się maści na kaszaki dostępne w aptece.

Osoby mające tendencję do powstawania kaszaków powinny zadbać o odpowiednią profilaktykę. Istotne jest dobranie kosmetyków ze względu na rodzaj skóry głowy. Aby zapobiegać zaczopowaniu mieszków włosowych, warto regularnie stosować peelingi do skóry głowy.

Warto pamiętać, że wyciskanie kaszaków powinno być wykonywane jedynie przez lekarzy i nie powinno się samemu wykonywać tego zabiegu. Jest to niebezpieczne rozwiązanie i może skutkować wystąpieniem infekcji.

Czy kaszaki na głowie są bolesne?

Torbiele zwykle nie dają żadnych objawów. Nie powinno odczuwać się bólu przy dotyku kaszaka. Ból i dyskomfort mogą się pojawić w przypadku jego nadkażenia. Wówczas skóra wokół staje się zaczerwieniona i ciepła. Kaszaki na głowie mają większą tendencję do wystąpienia zakażenia, ponieważ skóra na głowie podlega wielu czynnikom. Skóra może być podrażniona przez mocne kosmetyki do pielęgnacji skóry, czy przez częste używanie szczotki, prostownicy, czy stylizatorów. W przypadku pojawienia się bólu najlepiej powstałą zmianę skonsultować z lekarzem.

Kaszak na głowie — czy jest niebezpieczny?

Kaszaki z reguły nie stanowią niebezpieczeństwa dla zdrowia. Są to łagodne zmiany, stanowiące defekt kosmetyczny i w niektórych sytuacjach powodujące dyskomfort. Choć nie jest to złośliwa zmiana, istnieje ryzyko jej zezłośliwienia w przypadku wystąpienia nadkażenia. Dlatego istotne jest wczesne zdiagnozowanie, obserwowanie i leczenie powstałej cysty. Czasem w wyniku powstania zmiany skórnej pojawia się tendencja do ciągłego dotykania guzka. Bardzo ważne jest, aby zapanować nad tym nawykiem. Ciągłe dotykanie, zwłaszcza nieumytymi rękami, przyczynia się do ryzyka infekcji. 

Kaszak na głowie, a wypadanie włosów

Kaszaki nie mają bezpośredniego wpływu na wypadanie włosów. Jednak wzmożone wypadanie włosów może mieć podobne przyczyny do występowania kaszaków. Oznacza to, że jeśli kaszak jest spowodowany nieprawidłową pielęgnacją skóry głowy, to pielęgnacja ma również wpływ na potencjalne wypadanie włosów. Warto przyjrzeć się bliżej pielęgnacji skóry głowy. Do pielęgnacji najlepiej włączyć delikatne szampony myjące, a także peelingi do skóry głowy, które ułatwią kontrolę nad wydzielanym sebum.

Ponadto nadmierne dotykanie powstałych kaszaków, może powodować mechaniczne wypadanie włosów, poprzez uszkodzenie struktury włosa u nasady. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.