Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Bóle głowy mogą wynikać z różnorodnych przyczyn – migreny wywołuje np. nadmierny stres i zmęczenie lub nieodpowiednia dieta. Przyczyną mogą być także liczne choroby, np. związane z układem nerwowym lub przebyty uraz głowy. Co zrobić, gdy głowa boli? Które domowe sposoby na ból głowy warto wypróbować? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Najczęstsze przyczyny bólu głowy
Zanim przejdziemy do tego, co zrobić, gdy boli głowa oraz co pomaga na ból głowy różnego rodzaju, warto omówić najczęstsze przyczyny bólu głowy. Okazuje się, że czynniki, które wywołują migreny, są bardzo różnorodne i nieraz trudne do uchwycenia. Należą do nich [1] [2]:
- alergia,
- artretyzm,
- choroby związane z jamą ustną,
- ekspozycja na ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury,
- infekcje,
- nadciśnienie,
- nadmierne zmęczenie,
- nadmierny stres,
- napięcie mięśni,
- niepożądana reakcja na przyjmowane leki,
- niewłaściwie zbilansowana dieta,
- odwodnienie organizmu,
- przebyty uraz – głowy, szyi lub kręgosłupa,
- wysiłek fizyczny,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia neurologiczne,
- zaburzenia związane z narządem wzroku,
- zapalenie tętnicy skroniowej,
- zapalenie opon mózgowych.
Co zrobić, gdy boli głowa? Co na silny ból głowy stosować? W sytuacji, gdy problem ma charakter nawracający, warto prowadzić dziennik aktywności – dopiero jego analiza przybliży lekarza do zidentyfikowania przyczyny problemu, dzięki czemu specjalista będzie mógł przedstawić konkretne zalecenia.
Co zrobić, gdy boli głowa – zlokalizowanie bólu głowy
Jak pozbyć się bólu głowy? Wszystko zależy od przyczyny dolegliwości. Częsty i nawracający ból głowy lub pojawiające się nieregularnie bardzo silne bóle głowy mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne. W sytuacji wystąpienia tego typu dolegliwości najlepiej udać się do eksperta, który specjalizuje się w leczeniu migren. Może to być osteopata albo lekarz ze specjalizacją z laryngologii lub neurologii. Specjalista przeanalizuje prowadzony dziennik aktywności, zleci także odpowiednie badania i na ich podstawie ustali rozpoznanie. Po odbyciu pierwszej wizyty i zidentyfikowaniu przyczyny problemu kolejne mogą się już odbywać w formie zdalnej. Aby uzyskać receptę na leki, nie trzeba oczekiwać na termin ani stać w kolejkach – wystarczy skorzystać z wygodnego rozwiązania, jakim jest recepta przez internet.
Rodzaje bólu głowy
Zanim przejdziemy do tego, co zrobić na ból głowy, warto omówić jeszcze klasyfikację tej dolegliwości. Wyróżniamy następujące rodzaje bólów głowy [1] [4] [5]:
- ból głowy z odbicia – ten typ dolegliwości jest ścisłe związany z nadużywaniem leków przeciwbólowych w leczeniu wcześniejszego bólu głowy. Co robić, gdy wystąpi? Przede wszystkim należy ograniczyć stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, takich jak aspiryna, ibuprofen czy też paracetamol [5],
- klasterowe bóle głowy – to chroniczne bóle głowy, które pojawiają się przez dłuższy czas, o tej samej porze dnia. Co na ból głowy klasterowy stosować? Po wykonaniu odpowiednich badan lekarz może zalecić tryptany w zastrzykach lub w postaci aerozolu do nosa. Zapobiegawczo można stosować także blokery kanału wapniowego, glikokortykosteroidy lub węglan litu [6],
- migreny – to rodzaj pulsującego bólu głowy o charakterze przewlekłym, w jego leczeniu stosuje się leki zawierające peptyd związany z genem kalcytoniny (CGRP) [5],
- napięciowe bóle głowy – tego typu dolegliwości są zwykle spowodowane napięciem mięśniowym, np. wskutek dużego stresu lub przyjmowania nieodpowiednich pozycji ciała. Po czym je poznać? Charakterystyczny objaw to ból głowy z tyłu. Jak leczyć ten rodzaj dolegliwości? W większości przypadków wystarczy stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, natomiast w cięższych przypadkach lekarz może przepisać leki na receptę, takie jak np. meloksykam lub indometacyna [5],
- pourazowy ból głowy – to ból, który występuje po każdym urazie głowy. Zwykle dolegliwość ustępuje po kilku miesiącach po zdarzeniu. Co jest dobre na ból głowy pourazowy? Zwykle wystarczą leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna lub ibuprofen [7]. Dodatkowo warto uzupełnić leczenie fizykoterapią.
Domowe sposoby na ból głowy
Co zrobić, gdy boli głowa? Przed udaniem się do lekarza warto wypróbować domowe sposoby na ból głowy. Należy do nich przede wszystkim modyfikacja stylu życia [5]. Co zrobić jak boli głowa? Nie istnieje jeden skuteczny naturalny sposób na ból głowy, czasami niezbędna jest poprawa różnych aspektów związanych z codziennym funkcjonowaniem. Najważniejsze jest [5]:
- dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu,
- regularna aktywność fizyczna,
- regularne wysypianie się,
- spożywanie zbilansowanych posiłków,
- unikanie stresu.
Co zrobić, gdy bardzo boli głowa, na tyle, że wykonywanie zwykłych, codziennych czynności staje się znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe? Taka sytuacja wymaga pilnego zgłoszenia się do lekarza. Podobnie jak ból głowy, który pojawia się nagle lub ma charakter narastający [2]. Niepokój powinien wzbudzić także ból głowy wywołany wysiłkiem fizycznym oraz migrena, której towarzyszą objawy, takie jak: bóle stawów i mięśni, nudności i wymioty, podwyższona temperatura ciała lub zaburzenia świadomości [2].
Źródła:
- https://www.nyneurologists.com/blog/what-are-the-most-common-causes-of-headaches
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152658,bol-glowy
- https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/headache
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/320767
- https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/146312,klasterowy-bol-glowy
- https://www.healthline.com/health/headache/types-of-headaches
- https://www.webmd.com/migraines-headaches/what-is-post-traumatic-headache
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?