Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból w pachwinie może być symptomem niejednego schorzenia narządów ciała czy poważnej choroby, dlatego koniecznie należy skonsultować zaburzenia tego typu z lekarzem. Może być to między innymi objaw przepukliny, powiększenia węzłów pachwinowych, zapalenia jąder lub jajników czy kamicy nerkowej, a także symptom wielu innych schorzeń. Do diagnozy niezbędne będzie wykonanie odpowiednich badań, a także szczegółowy wywiad medyczny, który może pomóc zawęzić obszar poszukiwań przyczyny problemu. Dla własnego zdrowia nie warto bólu w obrębie pachwin bagatelizować. Co tego typu bóle mogą sygnalizować?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Ból w pachwinie – możliwe przyczyny
Pachwina jest miejscem, które zlokalizowane jest między górną częścią uda a brzuchem. Gdy pojawia się ból w pachwinie, wiele osób decyduje się na jego przeczekanie i nie zgłasza się do lekarza. Trzeba jednak wiedzieć, że przyczyny bólu w pachwinie mogą być różne i niektóre z nich mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach, które wymagają interwencji specjalisty. Taki ból może promieniować z najbliższych miejsc, więc nie można wykluczyć np. problemów z nerkami czy układem moczowo-płciowym. W zasadzie wiele chorób może objawiać się bólem w pachwinie, więc najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do lekarza, gdyż prawdopodobne, że konieczne będzie leczenie farmakologiczne lub zabieg chirurgiczny. W przypadku leczenia farmakologicznego pomocna będzie z pewnością recepta przez internet, dzięki której pacjent może szybko uzupełnić domową apteczkę, bez konieczności spotkania z lekarzem w przychodni.
Dolegliwości bólowe w okolicy pachwiny może dawać między innymi choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, problemy kręgosłupa lub przepuklina pachwinowa, a także różnego rodzaju urazy sportowe, w tym naciągnięcia mięśni lub ścięgien. Ostry ból w pachwinie może świadczyć, że problemem jest kamica nerkowa, ponadto przyczyną takiej dolegliwości mogą być również schorzenia układu rozrodczego, w tym zapalenie jajników lub jajowodów u kobiet i zapalenie jądra lub najądrza u mężczyzn. Nie można wykluczyć również torbieli jajnika u kobiet czy uszkodzenia moszny bądź żylaków powrózka nasiennego u mężczyzn. Ból tego typu może dotyczyć również zakrzepicy żyły kończyny dolnej czy złamania szyjki kości udowej, ponadto może świadczyć o stanie zapalnym w jelicie grubym, a także wystąpić może również w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego. Ból w pachwinie może pojawić się również w ciąży w wyniku ucisku nerwu przez większą macicę. Ból podbrzusza i pachwiny może świadczyć jednak również o ciąży pozamacicznej, a także może być również symptomem odklejania się łożyska lub przedwczesnego porodu.
Czy ból w pachwinie może oznaczać rwę kulszową?
Warto wiedzieć, że ból w pachwinie może również wiązać się z rwą kulszową, dlatego ważne, by nie bagatelizować problemu i zgłosić się z nim do lekarza, w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Gdy w grę wchodzi rwa kulszowa, objawy to ból w pachwinie, który promieniuje od uda do łydki i stopy. Co prawda nie jest to objaw typowy dla tego schorzenia, gdyż najczęściej ból dotyczy kończyny, aczkolwiek może on promieniować aż do pachwiny, dając nieco mylące objawy. Przyczyną bólu w pachwinie mogą być również powiększone węzły chłonne pachwinowe. Jak wyglądają i czym one są? Pachwinowy węzeł chłonny to element układu odpornościowego, który filtruje limfę z toksyn i drobnoustrojów, a także ma znaczenie w produkcji przeciwciał. Węzły chłonne pachwinowe podzielić można na powierzchniowe, które znaleźć można nad powięzią udową w tzw. trójkącie udowym, a także głębokie, które znajdują się pod powięzią. Lekarz będzie najlepiej wiedzieć, jak wygląda powiększony węzeł chłonny i jakie leczenie wdrożyć w takim przypadku.
Jak złagodzić ból w pachwinie?
Ból w pachwinie może pojawiać się czasem bez poważnej przyczyny zdrowotnej – np. w związku z lekkim nadwyrężeniem mięśni przy intensywniejszym ruchu. Jeśli nie jest on intensywny i ustępuje samoistnie szybko oraz nie nawraca regularnie, nie trzeba się niepokoić. Warto wiedzieć jednak, jak złagodzić ból pachwiny. W przypadku ewidentnie nadwyrężonej pachwiny pomocny może być odpoczynek i nieforsowanie ciała. Wykorzystać można również chłodne okłady, ponadto pomocne może być uniesienie kończyn dolnych do góry bądź miejscowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Nie powinno się jednak stawiać na samodzielne próby leczenia w przypadkach niepokojących, bólu utrzymującym się długo, a także w przypadku bólu intensywnego – wówczas koniecznie należy zgłosić się do lekarza.
Leczenie, ćwiczenia i rehabilitacja – sposoby na ból w pachwinie
Gdy pojawia się silny ból w pachwinie, pacjent powinien koniecznie zgłosić do lekarza, by wykonać odpowiednie badania. Sposób leczenia zależny jest oczywiście od zdiagnozowanej przyczyny problemu. Ważne, by stwierdzić, czy ból w okolicach pachwiny nie jest objawem stanu zapalnego – pomoże w tym między innymi badanie krwi. Lekarz z pewnością oceni sposób poruszania się pacjenta, a także sprawdzi zakres ruchomości biodra, a ponadto sprawdzi palpacyjnie okolicę pachwin, kręgosłupa i jamy brzusznej oraz miednicy. Może zalecić również badanie USG, a także badanie radiologiczne lub rezonans magnetyczny. W wielu przypadkach konieczna może okazać się farmakoterapia, ale dobrze dobrany lek to nie wszystko, gdy w grę wchodzi ból pachwiny. Pomocna może być również indywidualnie dobrana rehabilitacja. Ćwiczenia wykonywane z fizjoterapeutą mogą zwiększyć zakres ruchów pacjenta, zwiększyć elastyczność mięśni i zredukować nadmierne napięcie mięśniowe, co sprawdzi się między innymi u sportowców czy osób po urazach, choć nie tylko.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?